Derince’de İzmit taktiği uygulanıyor!

MAKALEYİ DİNLE

Muhalefet İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ı hedef aldığı zaman, Başkan Yardımcısı İbrahim Bulut, muhalefetin açıklamalarına cevap verir… Bir nevi Doğan, muhalefetin temsilcilerini muhatap almaz…

Görünen o ki; Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut da Başkan Nevzat Doğan’ın taktiğini uyguluyor… Bulut da muhalefetin temsilcilerini muhatap almıyor, yerine Başkan Yardımcısı Nurettin Işık, muhalefetin açıklamalarına cevap veriyor…

***

Dün gazetemize mail geldi…

Derince Belediyesi Başkan Vekili Nurettin Işık, muhalefetin söylemlerine cevap verdi.

Işık’ın “Başkan Bulut ve ekibi itham ve iftiralarla yıpratılamaz” başlıklı açıklamayı birlikte okuyalım;  Son günlerde kamuoyunda belediyemiz ve belediye başkanımız Sayın Ali Haydar Bulut ile ilgili MHP Grubu’nun yaptığı açıklamalar yer almaktadır. Öncelikle şunu söylemeliyim ki bahsedilen iddialar tamamen araştırılmadan yapılmış, haksız, yersiz ve siyasi ithamlardır. Belediye başkanımızın yasalar çerçevesinde temsil hakkını kullanarak ve herhangi bir parti gözetmeksizin tüm halkımızın örf ve adetlerimiz gereği düğünlerine ve cemiyetlerine katılıp, altın takması abes bir durummuş gibi gösteriliyor. Aslında bu hakaret sadece belediye başkanımıza değil, aynı zamanda Derince halkımıza da yapılmıştır. Derince’nin seçilmiş belediye başkanı tabii ki temsil hakkını kullanarak iyi ve kötü gününde halkımızın yanında olarak hediyesini takdim edecektir. 

***

Kamuoyunda yer alan huzur hakkı konusuna gelirsek. Belediye başkanının huzur hakkı olarak ifade edilen miktar aslında doğal olarak bütün belediye başkanlarına yasalar çerçevesinde belirlenen maaş miktarıdır. Belediye başkanlarının maaşlarını ne belediye başkanının kendisi belirler ne de bu ücretleri belediye meclisi belirleyebilir. Bu rakam ilgili bakanlık tarafından belirlenir ve uygulanır. Üstelik iddialar arasında yer alan huzur hakkı miktarı sadece belediye başkanımızın maaşı değil aynı zamanda seçilmiş belediye başkan yardımcımızın maaşının da ilave edilmesiyle oluşan rakamdır.

***

Bu polemiği ortaya atan kişi eğer bunu bilerek yaptıysa bu belediye başkanına atılmış bir iftiradır. Eğer bilmeden yaptıysa bu da onun konuya hakim olmadığını ve devletin işleyişinden bihaber olduğunu gösterir.  Üstelik bu asılsız iddiaları ortaya atan arkadaşımız bu konularla ilgili, denetim komisyonu raporuna muhalefet şerhi bile koymamıştır. Denetim Komisyonu’nda olan bu arkadaşımızın rapora muhalefet şerhi koymamasına rağmen mecliste böyle bir konuşma yapması, onun tribünlere oynadığını ve içi boş tartışmalarla kamuoyunda isim yapma amacı güttüğünü gösterir.

***

Bugüne kadar görev yaptığımız bir yıllık dönemle ilgili yapılan eleştiriye gelirsek, 1 yıllık hizmet sürecinde yapısal çalışmalarımızın yanı sıra, Derince belediyemizi çek etmek ve kurumsal yapımızı daha verimli hale getirmek için gerekli gördüğümüz çalışmaları yaptık. Şu anda belediyemiz idari açıdan çok iyi noktada. Bu toparlanma sürecinde yine boş durmadık ve Derince’ye vizyon kazandıracak çok önemli projelerin startını verdik. Şu an Derince’de başlayan, ihalesi yapılan ve ihale aşamasında olan projelerimiz şunlardır; Kent Meydanı Şelale Projesi, Çenesuyu A.Ş’nin kapasite artırımı, Yenikent’e Camii Projesi, Kapalıçarşı Projesi, Liman Entegresyonu ve Otoyol Bağlantısı, 20 Metrelik Yol’un kalan etapları, Yüzme Havuzu, Yelken Kafe, Yavuz Sultan Mahallesi’ne spor kompleksi.

***

Bununla beraber seçim meydanlarında ne söz verdiysek, hepsini stratejik plan ve programlarımıza alarak 5 yıl içinde bu sözlerimizi yerine getireceğimizin taahhüdünü halkımıza verdik. Kısacası Derince’nin, verdiği bütün sözleri çalışma programına koyarak yapacağını taahhüt eden bir belediye başkanı ve ekibi var. Böyle bir belediye başkanı ve ekibi, bu itham ve itiraflarla yıpratılamaz. Muhalefet sadece eleştirerek yapılacak bir mercii değildir. Muhalefet gerektiğinde iktidarın elinden tutarak insanların yararına olan işlere katkı sunarak topluma faydalı olmak demektir. Zaten bunların böyle bir vizyonları olmadığı için iktidar olmak onlar için hayalden öteye geçmeyecektir”

***

Bu köşeden Derince Belediyesi’ni ve Başkan Ali Haydar Bulut’u birçok konuda eleştirdim…

Ama MHP’nin açıklamaları konusunda Derince Belediyesi’ne hak verdiğimi söyleyebilirim…

Hatırlanacağı gibi MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, Derince Meclis Üyesi Ali İhsan Altın’ın kendisine sunduğu dosya ile bir açıklama yapmış, Başkan Ali Haydar Bulut’u maaşı üzerinden eleştirmişti…  

Ali Haydar Bulut, birincisi belediye başkanlığı maaşı alıyor, ikincisi Çenesuyu A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı olduğu için maaş alıyor, üçüncüsü de huzur hakkı alıyor… Zaten bu bilinen bir durum… Bulut’un maaşı üzerinden siyaset yapılmasını ucuz bir siyaset olarak görüyorum…

***

Şunu da ifade etmeliyim ki; Bu dönem Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut’tan beklentiler çok fazla… Bulut, başkan olalı 1 yıl oldu… Geride bıraktığımız 1 yıl içinde rutin hizmetler dışında bir şey göremedik… Bulut, Derince’nin vizyonunu geliştirecek projeler hayata koyacağını her toplantıda dile getiriyor… Biz de sabırsızlıkla bekliyoruz…

 

Körfez Akasya Sokak sakinlerinin şikayeti var!

Körfez Atalar Mahallesi Akasya Sokak sakinleri, sokaklarına yapılan kapalı çim halı sahadan şikayetçi. Sokak sakinleri Körfez Kaymakamlığına şikayet dilekçesi verdi. Kaymakamlığa verilen dilekçe şöyle; “Atalar Mahallesi, Akasyalar Sokak sakinleri olarak şikayetimiz var.
Evlerimiz deniz görür iken, çok kısa sürede yapılan kapalı halı saha yapısı bu görüntüyü kapatmış durumdadır. Bu saha tel örgülerle yapılabilirdi, fakat mat brandalarla kapatılarak resmen sahile bina yapılmış oldu.  Neredeyse 5 katlı apartman büyüklüğünde olan bu yapı hangi izinlerle yapıldı anlamış değiliz. İlgilenmenizi arz ederiz. Saygılarımızla…” Bakalım Körfez Kaymakamlığı sokak sakinlerinin bu şikayet dilekçesini değerlendirecek mi?

 

Ellibeş, başkanlığın tadını çıkarıyor

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, üçüncü dönem başkanlık yapıyor. Bir nevi başkanlığın keyfini sürüyor. Ellibeş, birinci ve ikinci dönemdeki belediye başkanlığı rahat kazandı, ama geçen yapılan seçimlerde CHP’li Turan Dumlu’ya karşı seçimi az bir farzla kazandı. Ellibeş, önceki gün Halıdere’deki işyerlerini tek tek gezip esnafa hayırlı işler dileyip samimi sohbetlerde bulundu. Ne diyelim, iyi sohbetler. Bu arada Ellibeş, vatandaşların fotoğraf çektirme isteklerini de memnuniyetle karşılıyor.

 

Harb-İş’te Yıldız’ın karşısına aday yok!

Türk Harb-İş Sendikası Kocaeli Şubesi’nin olağan kongresi 25 Nisan’da yapılacak. Kongrede 193 delege oy kullanacak. Turhan Yıldız yeniden aday olurken, karşısına herhangi bir rakip çıkmayacağı belirtildi. Aldığımız bilgiye göre Türk Harb-İş Sendikası Kocaeli Şubesi’nin yeni yönetiminde Mali Sekreter Raşit Yiğit ile Genel Sekreter Metin Sert emekli olacaklarından dolayı görev almayacak. Bunun için Yiğit ve Sert’in yerine de seçim yapılacak.

 

Muhtar Zaim’den yardım kampanyası

Değirmendere Yalı Mahallesi Muhtarı Nuran Zaim, çalışmaları kapsamında maddi durumu yerinde olmayan kişilere hazırladığı kampanyalarla devam ediyor. Muhtar Zaim, düzenlediği kampanya kapsamında evlenecek olan çiftler için 1 gelinlik, 3 nişanlık tuvalet olduğunu belirtti. Muhtar Zaim, “Şu ana kadar da 1 gelinliğimizi evlenecek olan kızımıza verdim. Bundan sonra da kampanyalarımıza devam edeceğiz. Bizler duyarlı halkımızdan desteklerini bekliyorum” dedi. Muhtar Zaim, tamamen kendisini insanlığa adadı. Kendisini kutluyoruz.

 

MHP’de işler “helva”

Yukarı Değirmendere’de bulunan kahvede düzenlenen helva gecesine MHP İl Başkanı Aydın Ünlü de katıldı. Ünlü burada yaptığı konuşmada, “Yukarı Değirmendere insanından pozitif enerji aldım. Bunun için tüm teşkilatlarımız hummalı bir çalışma sergiliyor. Kocaeli seçmeni MHP’ye oy verecektir. Seçimde en az dört vekil çıkarmayı hedefliyoruz. MHP parlayan yıldız olacaktır” dedi.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR