Karamürsel’in Sokrat’ı Özdemir’in Kitabı: ‘ Kaptan-ı Derya ‘ 4. Baskıs

MAKALEYİ DİNLE

Karamürsel’in en ücra köşesinde,
Mütevazı bir çay ocağında
etrafında toplanmış kişilerle
‘Akademik’
tartışma yapan birine rastlarsanız,
O,
Erdoğan Özdemir’dir.
Bir zamanlar Sait Faiklerin bulunduğu Karamürsel’de,
O dönemleri daha öncesi Karamürsel’i,
Dinlemek istiyorsanız,
Karamürsel’de ,
ErdoğanÖzdemir’i bulmalısınız.
Karamürsel’i,
Geleceklere anlatmak görevini üstlenen,
Doğup büyüdüğü ekmeğini yediği Karamürsel’in “kültür dünyasında” hep üstün bir yeri olmasını isteyen Özdemir, “Karamürsel Belediyesi’nde” 30 yıl süren yerel yöneticiliği yanında, çeşitli ulusal basın organında muhabirlik yapmakla yetinmeyip, bu şirin ilçenin tarihte İLK’lerin misyonuna erişmiş ender beldelerden biri olduğunu yaptığı araştırmalar sonucu yazdığı, “Kaptan-ı Derya Karamürsel” adlı kitapla bir kez daha gündeme getirdi.
Daha önce 3.baskı yapan Erdoğan Özdemir’in Karamürsel’in tarihine ışık tutan“Dünden Bugüne, KARAMÜRSEL” isimli kitabı, Karamürselli mimar Tamer Genç’in önerisiyle “Kaptan-ı Derya Karamürsel” adı verilerek Kasım 2012’de 4.baskısını yaptı.
Yazar Özdemir ,
4.baskısı yapılan eserinde Karamürsel’le ilgili çok önemli bir gerçeğe yer vermiş;
“ Bugün –maalesef-dar bir alanda varlığını sürdürmek zorunda kalan merkezi Karamürsel’in idari sınırları, kitabımda ele alınan tarihi konuların genişliği ile orantılı değildir, olmayacaktır Zira tarihin kendi sürecinde yaşattığı Karamürsel elbette bugün yaşamak zorunda olduğumuz Karamürsel değildir.1880’li yıllarda 2 bin 125 kilometrelik bir alana sahip iken bugün o miktarın 258 kilometrekareye inmesi ,ne tarihin tayin ettiği o gerçek Karamürsel’in ne de Karamürsel’de yaşayanların hatalarıdır.Ancak o affedilmez hataların sahiplerini,en büyük yargı olan TARİH yargılamaktadır. Bu sürecin yargısı sona ermiş olup infazına geçilmiştir. Bunu anlamak için geriye dönüp şöyle bir hafızanızı yoklamanız yeterli olacaktır”
Diyerek,
Karamürsel’in bugün “küçülmesine” topraklarının elinden alınmasına sebep olanlara Sokrat göndermesi yapan yazar kitabının isim değişikliği için “ İyi de oldu .Çünkü Karamürsel ilçesi, Osmanlı Devletinin ilk Kaptan-ı Derya ünvanına sahip denizcisi Karamürsel Alp’in fethettiği çok önemli ve stratejik bir noktada yer almaktaydı. Ayrıca bu değişim eserde, bilişim ve kültürün evrensel değer olarak görüldüğü 21. Yüzyıla uygun bir yapılanmayı da çağrıştırıyor”
Açıklamasında bulunuyor.
Birinci Bölümünde “Karamürsel’in Beşeri ve Tarihi Durumu” İkinci Bölümünde,”Karamürsel’de Toplumsal Hayat” Üçüncü Bölümde “Karamürsel’in Köyleri ” Dördüncü Bölümde ”Türk Spor Hayatında Karamürsel’in Altın Adamları” nı anlatan Erdoğan Özdemir’in 4. Baskısı yapılan “Kaptan-ı Derya KARAMÜRSEL” isimli kitabı 400 sayfa, pırıl pırıl baskılı.
İyi ki varsın Erdoğan Özdemir, dememek elde değil.
Karamürsel’i bu kadar seven bu kadar sahip çıkan biri daha var mı?
Diye sorasım geliyor.
Temennim,
Erdoğan Özdemir’in “Kaptan-ı Derya KARAMÜRSEL” isimli eserinde sahip çıktığı KARAMÜRSEL’ in,
Erdoğan Özdemir gibi bir evladına-yazarına,
Yazdığı esere sahip çıkması ve onu sahiplenmesidir.
Okullarda ders kitabı olarak okutulacak nitelikte bir eser olan,
“Kaptan-ı Derya KARAMÜRSEL” i
yazan, yayımlayan, değerli dostum ,
“Karamürsel’in Sokrat’ı”
Araştırmacı-Yazar
Erdoğan Özdemir,
Karamürsel’in tarihini, talihsizliğini, haksızlığa uğradığını,
Sosyal yaşamını, Altın adamlarını anlattığın kitabın:
Kaptan-ı Derya KARAMÜRSEL, için
Diline-eline sağlık…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Abdullah Karagöz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR