Gün Işığı Derneği…

MAKALEYİ DİNLE

Türkiye’nin önündeki en önemli sorunlardan birisi eğitim konusudur. Çocuklarımız sağlıklı ortamlarda eğitim görmüyordu birkaç yıl öncesine kadar. Fakat yapılan yatırımlar ve yapılan kampanyaların amacına ulaşması sonucu bu alandaki yatırımlar çok arttı.

Elbette ilk ve orta dereceli öğrencilerin bursa ya da diğer türlü eğitim desteğine ihtiyaçları vardır. Ancak bu ihtiyaç kabul edilmeli ki, üniversite çağında daha da üst seviyededir…

Malum, CHP kendisinden beklenen tarzda ve hiç de şaşılmayacak türden bir yaklaşımla belediyelerin üniversite öğrencilerine burs vermesi konusunu Anayasa Mahkemesi’ne götürdü. Bu konu hakkında iddianın ve engelleme çabalarının mutlaka yasal bir dayanağı vardır. Ancak sosyal bir devlet iddiası ile devlet yönetimine gelmek isteyen CHP’ni bu tarz bir yaklaşımı kendisiyle ve günümüz siyaset gerçekleri ile hiçbir şekilde uyuşmayan tarzdadır.

Haliyle mahkemenin bursları kaldıran kararı sonrasında belediyelerin tamamı bu hizmeti yapamaz oldu. Elleri kolları bağlandı. Yapabilecekleri bir şey kalmadı. Ancak bu çözümsüzlük elbette bir yere kadardı. Netice şudur ki, şayet istenirse hizmetin önündeki engeller tek tek kaldırılabilir.

Bakınız; Körfez Belediyesi Gün Işığı Derneği…

İsmi de yerini bulmuş aslında…

Gençlere, topluma, halka bir ümit ışığı olmuş bu dernek. Olayı sadece başkan ya da eşi Bilge Hanım ile birlikte yaptığımız söyleşi ile sınırlı tutamayız. Burası gerçekten Körfez halkı için cam simidi olmuş bir yer. Yeni doğan çocuktan, eğitim gören gencine, evlenmek isteyenlerden evine erzak temin etmek isteyen vatandaşına kadar herkes bu derneğin kapısını çalıyor.

Öyle her babayiğidin de altından kalkabileceği bir durum değil bu dernek faaliyetleri. Öncelikle özverili olmanız, fedakarlık kelimesinin ne anlama geldiğini bilmeniz, vatandaşın isteklerine nasıl cevap verilebileceğini iyi tespit etmeniz lazım.

Bu anlamda Gün Işığı Derneği, gerçekten özveri ile çalışan, hatta çalışmanın ötesinde vatandaşına hizmet etmeyi vesile olarak gören bir ekip var.

Derneğin hizmet çabası ile belediye başkanı İsmail Baran yakından ilgileniyor. En büyük destekçisi ise eşi Bilge Baran…

Baran ailesinden söz etmişken, Bilge Hanım için de birkaç cümle sarf etmek gerektiği inancındayım.

Yaptığımız söyleşi ve sonrasındaki sohbetimiz sırasında şurayı iyi tespit ettiğimi düşünüyorum. Hizmet olayı sosyal bir meseledir. Yani duygusal yanları çoktur. Yetimin, ihtiyaç sahibinin halinden anlayabilmek bazen biz erkeklere pek nasip olmaz. Duygusal yapıları ile bazen kadınlar bizim görmediklerimizi görebilir, fark edemediklerimizin farkına varabilirler.

Annelik ayrımı bu olsa gerek…

İşte bu açıdan Bilge Hanım’ın bu işin bir ucundan tutmuş olmasını önemsiyor ve takdir ediyorum. O ve dernek faaliyetlerinde çalışan diğer bayan çalışanlar, insanların dillerinden çok iyi anlıyorlar. İşin güzel tarafı ise yardım alan insanlar, aileler ve özellikle de çocuklar, herhangi bir mağduriyet yaşamadan, herhangi bir siyasi rant olayına alet olmadan istediklerine kavuşabiliyorlar.

Bilge Hanım ve şahsında İsmail Bey de, olaya tamamen duygusal yaklaşıyor, gelecekleri ile ilgili bir kaygı taşımadan sorumluluklarının bilincinde hareket ediyorlar.

İşin güzel tarafı ise geçmişteki belediye yönetiminde de aynı durum ve tutum geçerliydi. Her ne kadar geçmiş dönemlerde birçok kez eleştirmek zorunda hissettiysem de, Yunus Bey ve eşi Ayşe Hanım’a da haklarını teslim etmemiz gereklidir. Zira bu derneğin temelleri onların döneminde ve öncülüğünde atılmıştı…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR