SUÇ VE CEZA…

MAKALEYİ DİNLE

Bir “Hukuk Devleti’nin” en büyük niteliği ve olmazsa olmaz koşulu “YARGI BAĞIMSIZLIĞI” ve dolayısıyla “ADALET” dağıtımında en küçük haksızlığa geçit vermemesidir.

Her ülkede, ülkelerin “ekonomik, sosyal ve siyasal düzenine” göre değişen “suç ve suçlu üretimi” vardır.

İnsan Haklarına saygılı, ekonomik düzeni “insanın insanı sömürüsüne dayanmayan”, eğitimde, sağlıkta, sosyal güvenlikte” her yurttaşına eşit olanaklar sunan ve siyasal düzeni bütün toplumu kucaklayan bir nitelik gösteren ülkelerde “suç ve suçlu” sayısı son derece düşüktür!

Yaşam koşullarında karşılaştığı maddi-manevi zorluklar, eğitimsizlik ya da “niteliksiz eğitim” ve bunların yarattığı ruhsal sorunlar insanı suça iten en temel nedenlerdir. “Sosyal bir hukuk Devleti’nin en önemli görevi, bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak ve “suç ve suçlu üreten devlet” utancını yaşamamaktır!

Bu temel yaklaşımla ülkemize bakarsak;

  • Gerçek anlamıyla bir “sosyal devlet” değiliz!
  • Gerçek anlamıyla bir “hukuk devleti” de değiliz!
  • Eğitim düzenimiz; özgüveni olan, yetenekleri geliştirilmiş, üretken ve nitelikli insan yetiştirmiyor!
  • Ekonomik düzenimiz; “üretim ekonomisine” değil, “rant ekonomisine” dayanıyor.  “Emek yoğun” üretici sektörlerimiz son derece zayıf. İşsizlik en büyük sorun. “İş Güvencesi” yok hükmünde. İş bulmak zor, bulduğu işten emekli olabilmek çok daha zor!
  • Birileri; “en az 3 çocuk yapın” diye vatandaşın yatak odasına bile müdahale ederken, birileri de genel müdürlük liyakat ölçütü olarak “5 çocuk sahibi olmayı” ortaya koyuyor! Oysa, vatandaş bir iki çocuğu bile binbir çile ile yetiştiriyor! Bir ülkenin gelişmesi kalabalık nüfusla değil, “nitelikli insan gücünün” çoğalması ile mümkün!

Daha pek çok “neden” sayılabilir ki, bu nedenler yüzünden bu ülke adeta “suç ve suçlu üreten bir ülke” olmanın utancını yaşıyor!

Bu yüzdendir ki; 35 bin kişilik cezaevleri inşa ediyoruz! Şimdi, 20 yeni cezaevi yapımı planlanmış! Bu, utanç duyulacak bir durumdur! Cezaevlerinde 214 bin hükümlü ve tutuklu bulunuyor! Hükümlü ve tutuklular, yatacak yer bulamıyor!

Son FETO Terör Örgütü tutuklamaları ile, cezaevleri daha bir çaresiz kaldı! Siyasi iktidar da çözüm için, iki Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile “Koşullu Salıverme” süresini 1 yıldan 2 yıla; “Ceza İnfaz Süresini” de, 3’te 2’den yarıya indirdi. Toplam 93 bin hükümlü bundan yararlanacak. İlk etapta 38 bin kişi serbest kaldı.

Öte yandan; kasten adam öldürme, terör, anayasal devlet düzenine ve  güvenliğine yönelik suçlar, cinsel suçlar, adam öldürme, uyuşturucu imal ve satış suçları, erken tahliye hakkından yararlanamayacaklar!

Bu iki KHK yerinde ve doğrudur.

Ancak, aslolan; Suç ve suçlu üreten bir ülke olmanın utancından kurtulabilmektir!

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR