Bağ-Kur primlerine indirim geldi

MAKALEYİ DİNLE

Bilindiği üzere Sosyal Güvenlik Kurumuna verilen aylık hizmet bildirgelerinde borç olmaması durumunda primlere 5 puanlık indirim uygulanmaktadır.

İşverenlere sağlanan 5 puanlık prim indirimi üzerine BAĞ –KUR’LULAR yıllardan beri 5 puanlık indirimin kendilerine uygulanmasını talep etmekteydiler. Siyasi otorite milyonlarca Bağ – Kurlunun talebine duyarsız kalmadı ve torba yasa ile bağ - kurlulara da 5 puanlık prim indirimi getirildi. Primin 5 puanlık kısmı hazinece karşılanacak. Uygulamadan yararlanmak için; Bağ – Kurlunun primini süresinde ödemesi prim, gecikme cezası ve idari para cezası borcunun olmaması gerekiyor. Ancak prim borcunu taksite bağlatan veya yapılandıranlar prim indiriminden yararlanacaklar. Toplam yüzde 34,5 oranında prim ödeyen bağkurlular 5 puanlık indirimden sonra toplam yüzde 29,5 oranında prim ödeyecekler. Bağ – kurlular prime esas kazancın alt sınırı (asgari ücret olup bugün 1.647 liradır) ile üst sınırı asgari ücretin 6,5 katı olup bugün için 10.705,50 liradır) arasında kendilerince belirlenen kazanç tutarı üstünden prim ödemekteler. Aylık en az 568 lira olan prim, indirimden sonra 485 liraya düşecek. Aylık en fazla 3.693 lira olan prim, indirimden sonra 3.158 liraya düşecek.

 

GENEL SAĞLIK SİGORTASINA KOLAYLIK SAĞLANDI

Kısmi süresi veya çağrı üzerinde çalışanlar ile ev hizmetlerinde çalışanlara torba yasa ile genel sağlık sigortası (GSS) kolaylığı getirildi. Mevcut uygulamada; kısmi süreli çalışanlar, çağrı üzerine çalışanlar, ay içinde günün bazı saatlerinden çalışıp, çalıştığı saat karşılığında ücret alanlar ile ev hizmetlerinde çalışanlardan ay içinde 30 günden az çalışanlar, ay içinden 30 günden az GSS prim ödeme sürelerini 30 güne tamamlamadan sağlık yardımı alınamıyordu. Torba yasa ile getirilen düzenlemeye göre, kısmi süreli çalışanlardan genel sağlık sigortalısının kanunen bakmak zorunda olduğu kişi durumunda olup, sigortalı olarak çalışmadığı sürede annesi, babası eşi veya çocukları üstünden sağlık yardımı alma hakkı olanlar, ay içindeki 30 günden az olan çalışma süresini 30 güne tamamlamayacaklar ve eş, ana, baba veya çocukları üstünden sağlık yardımı alabilecekler. Ancak bu durumda olmayan yani sigortalının kanunen bakmak zorunda olduğu kişi durumunda  kısmi süreli veya çağrı üzerine çalışanlar, ay içinde günün bazı saatlerinde çalışıp, çalıştığı saat karşılığında ücret alanlar ile ev hizmetlerinde ay içinde 30 günden az çalışanlar için mevcut uygulama devam ediyor. Yani sağlık yardımı alabilmek için ay içinde 30 günden az olan GSS prim ödemelerini 30 güne tamamlamaları gerekiyor. (Yaklaşım Yayınları)

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR