Mutluluğa giden yol buradan geçiyor!

MAKALEYİ DİNLE

İlk fark edilmesi gereken aslında mutluluğun, diğer amaçlarımıza erişmemize, daha iyi ilişkilere sahip olup daha fazla para kazanmaya ve işinizde daha başarılı olmanıza yardımcı olacağıdır.

Yapılan araştırmalara göre; mutluluğumuzun sadece % 50’si genetik faktörlere dayanmakta. Aynı yumurta ikizlerini inceleyen aynı genetik yapıya sahip insanlara bakıldığında araştırmacılar mutluluk düzeylerimizdeki farklılıkların sadece % 50 oranında genlerden geldiğini tespit ettiler.

Bunun dışında sahip olduğumuz iş, ne kadar maddi kazancımızın olduğu, sosyal statümüz, sağlığımız ise mutlu olma halimizi sadece % 10 etkiliyorlar. 

Ayrıca araştırmalar göstermekte ki; dış referanslı (dışsal faktörler ile motive olan ) paraya, statüye, görüntüye önem veren ve sürekli bir şeyler elde etmeye çalışan insanlar hayatta daha az tatminkar, daha az yaşam enerjisine sahip, daha depresif ve kaygılılar.

Oysa, iç referanslı (içsel faktörler ile motive olan) gerçekte kim olduğu ile ilgili kendi benliklerinde araştırma yapan, sevdikleri ile güçlü ilişkileri olan, Dünyayı güzelleştirmek için çaba gösteren, toplumsal gelişmelere duyarlı ve birliktelik duygusuna sahip insanların yaşam enerjisi daha canlı, daha az depresif ve daha az kaygılılar.

Mutlu hissetmemizi sağlayacak  % 40 oran ise bizim eylem seçimlerimiz sonucunda oluşuyor. Gördüğünüz gibi; mutlu olma hali öğrenebilen ve geliştirilebilen bir sanat.

**

Eğer bir insan daha fazla mutlu olma halini deneyimlemek istiyorsa, yaptıkları şeyleri rutin hale getirmeyip bilinçli bir şekilde değiştirmesi çok önemli.

Mesela günlük yürüyüşünüzü yaparken değişik bir yoldan gitmek, her gün aracınız ile iş yerinize giderken farklı bir yol haritası tercih etmek.

Öğle yemeklerinizi farklı mekanlarda yemeyi tercih etmek.

Kısa molalarda farklı insanlar ile sohbet ortamlarında var olmak.

Günlük planınızda olmayan bir aktiviteyi günlük akışınıza aniden dahil etmek gibi küçük değişimler büyük sonuçlar doğuracaktır.

Keyif ve zevk alarak yapacağınız her eylem beyninizdeki keyif ve mutluluktan sorumlu “dopamin” kimyasalının salınımını arttıracaktır.

**

Araştırmalara göre; ergenlik döneminin ardından yaş aldıkça dopamin sinir hücrelerimizi ve sinir bağlamını yavaş yavaş kaybetmeye başlarız. Dolayısı ile beyinde “dopamin” salınımını arttıracak eylemlerde bulunmamız gerekir. Fiziksel aktivite, bedeni hareket ettirmek dopamin salınımı için idealdir.

**

Evrendeki her şeyin enerji olduğu gibi, düşünceler de canlı enerjilerdir.

Her neyi düşünüyorsak sonuçta “o” oluruz.

Bu nedenle, düşünceleri bilinçli bir şekilde yönlendirmeyi öğrenmemiz gerekmektedir.

Niyet doğrultusunda beynimizi yeniden yapılandırabilir ve düşüncelerimizi istediğimiz gibi yaratabiliriz, bunun yolu ise “meditasyon” yapmaktan geçiyor.

Zihni disipline etmenin ve “öz”üzümü hatırlamanın en faydalı yolu; meditasyondur.

Sevgi, şefkat, ve iyilik üzerine belirli bir düzende meditasyon yapan insanlar, mutluluk seviyelerini daha üst seviyelere taşıyabiliyor ve uzatabiliyorlar.

**

Paylaşın/ İşbirliği yapın

“Paylaşabileceğim ne var?” bu soruyu her gün kendinize yöneltin.

Ve gelen cevap doğrultusunda eyleme geçin.

Bir düşünce, bir fikir, bir deneyim, bir yemek, kıyafet her ne olursa ancak en önemlisi tatlı bir gülümsemeyi her gün tüm Dünya kardeşleriniz ile paylaşmayı tercih edin.

**

“İnanın” ve “Güvenin”

Dünyaya ilk merhaba dediğiniz gün, hiç tanımadığınız ancak sonrasında “anne” diyeceğiniz kişinin memesinden güvenle ve şefkatle süt emersiniz.

Yavaş yavaş yaş aldıkça çevresel uyanların etkisiyle “inanmamayı, güvenmemeyi” seçsek de özümüzde, damarlarımızdaki kanda “şefkat, inanç, güven, demokrasi, umut” olduğunu her daim hatırlayın.

Bu nedenle hayata karşı tutumunuz ve tavrınız daima olumlu ve umut dolu olsun.  (Uzman Psikolog Özge Genlik)

 

 

İzmit’te 6 ayda 7769 işyeri denetlendi

İzmit Belediyesi Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü, ekipleri denetimlerini sürdürüyor. Belediye yetkilileri, 2016 yılı 6 aylık dönemde 7769 işyerini denetlendiğini, denetimler kapsamında 752 adet işyerine açma ve çalıştırma ruhsatı verildiğini, 23 işyeri encümene sevk edildiğini ve 22,724.00 TL para cezası uygulandığını açıkladı. Ayrıca kurallara uymayan veya ruhsat şartlarını taşımayan 30 işyeri de geçici veya süresiz mühürlenerek ticari faaliyetlerinin durdurulduğu belirtildi.

 

 

İzinsiz afiş asana ceza

Gö lcük Belediyesi Zabıta ekipleri kent merkezinde bulunan elektrik direkleri, ağaç ve duvarlara izinsiz afiş asanlar hakkında kabahatler kanunun 42. Maddesi gereğince 200 TL ile 6 bin lira arasında cezai işlem uyguluyor. Zabıta ekipleri, görsel kirliliği engellemek için cadde ve sokaklardaki elektrik direkleri, otobüs durakları gibi alanlara asılan afiş ve bildirileri topladı, bu alanlara afiş asanlar hakkında cezai işlem başlattı. Özellikle duraklara asılan afişler, görsel kirliliğe neden oluyor.

 

 

Gebze Adliyesi gün sayıyor!

Gebze Mevlana Mahallesi Cephanelik bölgesinde 70 bin metrekare alan üzerine inşaatı yapılan yeni Gebze Adliyesi gün sayıyor. Türkiye’nin en büyük üçüncü adalet sarayı olma özelliği taşıyan yeni Gebze Adliyesi’nde yapılan çalışmalar son noktaya gelirken, adliye binasının bu ay sonunda yeni binasına taşınması planlanıyor. Resmi açılışın ise Eylül ayı ortalarında yapılması planlanıyor.

Tabloyu Bahçeli’ye götürmesini istedi

Gebze’de yaşayan Çetin Elik isimli bir vatandaş ahşap oymadan MHP Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli’nin tablosunu yaptı. Yaptığı tabloyu çerçeveleten Elik, daha sonra MHP Gebze İlçe Başkanı Ferit Taşdemir’i makamında ziyaret etti. Çetin Elik el emeği ile yaptığı tabloyu MHP Gebze İlçe Başkanı Ferit Taşdemir’e vererek kendisinden tabloyu MHP Lideri Devlet Bahçeli’ye ulaştırmasını istedi. Taşdemir, tabloyu Genel Başkana ulaştıracağını dile getirerek, Çetin Elik’e teşekkür etti

 

 

Gebze Center’dan hediye yağmuru

Gebze Center’da etkinlikler hız kesmeden devam ediyor. Bölgenin ilk ve tek alışveriş merkezi olan Gebze Center, misafirlerini “Hediye Yağmuru” ile yepyeni bir etkinliğe daha davet ediyor. 13-14 ve 27-28 Ağustos 2016 tarihlerinde gerçekleşecek etkinlikte 100 TL ve üzeri alışveriş yapan misafirler hediye kabininden sürpriz hediyeler kazanacaklar.

 

SP Kocaeli Teşkilatı bayramda yeni yerinde

Belsa Plaza karşısındaki mevcut il binalarından DSP’nin bulunduğu Yenihan İş Merkezi’ne taşınacak olan Saadet Partisi İl Teşkilatı’nın önümüzdeki Kurban Bayramı’na kadar taşınacağı belirtildi. SP İl Başkanı Sinan Ejderoğlu, “Yeni yerimizin tadilatını yaptırıyoruz. 15 Temmuz Darbe Girişimi’nden sonra bir aksama olmuştu. Şimdi tadilatımız kaldığı yerden devam ediyor. Buradaki yerimiz ise haksız bir şekilde ellimizden çıktı. Kendi yerimizden olduk. Yeni binamıza geçen Ramazan Bayramı’nda geçecektik. Tadilatta değişiklikler olunca aksama da oldu. İnşallah Kurban Bayramı’na kadar yeni yerimize geçmeyi düşünüyoruz” dedi. SP’ye yeni yerinde şimdiden başarılar diliyoruz.

 

 

AKP’li Yılmaz’ın  üslubu sertleşti

AKP Kocaeli Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz, sosyal medya üzerinden ABD’ye yönelik sert bir mesaj yayınladı. Yılmaz, “Kaçışınız yok. Apo’yu nasıl verdiyseniz, o baş münafığı da bize teslim edeceksiniz” dedi. Yılmaz, “Amerika için 11 Eylül ne ise, Türkiye için 15 Temmuz odur. Artık 15 Temmuz’dan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. ABD ve AB’nin demokrasi ve insan hakları maskesi düşmüştür. Masum, sivil halkımızın kanlarına elleri bulaşmıştır. Ellerindeki bu kanla bizim dostumuz asla olamazlar” diyerek Amerika’ya mesaj gönderdi.

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR