Gölcük’te güreşler büyük organizasyon küçüktü!

MAKALEYİ DİNLE

Türkiye, ilk kez bir yağlı güreş alanında şehitler adına güreşen bir pehlivanı Gölcük’te tanıdı.

Bir Koramiral saatlerce ilk kez bir yağlı güreş organizasyonunu Gölcük’te izledi. Yağmur altında finalde Şaban Yılmaz ve Mehmet Yeşil Yeşil’in güreşi, gelecek nesillere tefrikalarla anlatılacak kadar güzeldi. Ama… Bir de güreş alanın küçük ve bozukluğu ve de organizasyonun unuttukları olmasaydı !..

 

Gölcük Belediyesi’nin düzenlediği “Büyük Yağlı Pehlivan Güreşleri” Türkiye’de ve yağlı güreş camiasında bir ilkin yaşanmasına vesile oldu. Şimdi sizlere Gölcük Yağlı güreşlerinin İYİ ve KÖTÜ olanlarını sıralayalım…

İYİ: Gölcüklü yağlı güreş severler düzenlenen yağlı güreşleri izlemek için yoğun ilgi göstermişlerdi…

KÖTÜ:Güreşlerin yapıldığı alan çok dar ve küçüktü. Portatif tribünler daha gerilere konabilir,güreş alanı geniş tutulabilirdi.

İYİ: Güreşler sonunda  Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş’in “Bu kadar ilginin olacağını tahmin etmedik. Seneye burayı mutlaka genişletiriz “ demesi oldu.

KÖTÜ: Güreş alanı hazır değildi. Yağan yağmur zemini etkilemişti.(Bu işi bilenler yok mu) Pehlivanlar yağlı güreş değil adeta ÇAMUR güreşi yaptılar..

İYİ: Bir Donanma Komutanı Çukurbağlı Koramiral Veysel Kösele, Türkiye’de ilk kez bir yağlı güreş organizasyonunu başından (Küçük boydan Baş finaline kadar) sonuna kadar izleyen Komutan oldu.

KÖTÜ: Cazgırlar anormal derecede lakayt ve keyfi manileriyle birilerine yağ yakarken seyirciyi sıktı.

İYİ: Güreş ağası Mehmet Zeybek’in babası ve amcası ilerlemiş yaşlarına rağmen güreşleri pür dikkat izledi.

KÖTÜ: Ağalık arttırması yapılmadı. Ağa, padişah geleneği gibi süresiz Ağa kaldı galiba kimse bi şey anlamadı!

İYİ: Yusuf Tatlı (Kendisi 60 kilo) 120 kiloluk rakibini havalarda uçurduğu güreşle yenerken er meydanında yağlı güreşin tüm güzelliklerini ve özelliklerini ortaya koydu gönüllerde taht kurdu.

KÖTÜ: Gölcük’ün yağlı güreşte her şeyi Rüstem hocanın “Yahu nasıl oldu, biz bu adamı davet etmedik?, Adam bizi mahcup etti’ diye çırpınıp durduğu ve ısrarla güreş sonrası  etrafında pervane olduğu Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın’ı  ağırlamak istemesi…

İYİ: Rüstem Çavdar hocanın “ Nasıl olur, başkanı davet etmeyi unuturlar?” dediği Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın’ın davet edilmediği halde Gölcük yağlı güreşlerine gelmesi ve bu konuda hiç kimseye sitem dahi etmemesi.

KÖTÜ: Yolluk konusunda güreş alanı dışında bazı pehlivanların isteklerini yüksek sesle dillendirilmesi.

İYİ: Gölcük Büyük Yağlı Pehlivan güreşlerinin finali gelecek nesillere tefrika edilecek kadar güzel, hareketli, heyecanlı ve son derece zevkli geçti. Yağan yağmura rağmen final güreşinde Şaban Yılmaz ve Mehmet Yeşil Yeşil tam 40 dakika oyundan oyuna geçerek güreşin tüm güzelliklerini güreş severlere sundular. Uzatma ve altın puana geçildiğinde yağlı güreşin efendisi, yağlı güreşin ustası ve de burada Gölcük’te “Şehitler adına” güreşeceğim diyen Şaban Yılmaz rakibinin sırtını yere getirdiğinde ellerini gök yüzüne açmış, göz yaşlarını akıtırken “-Allah’ım sana şükürler olsun,beni şehitlerime karşı mahcup etmedin” diyordu. Şaban Yılmaz Gölcükte başlattığı “Şehitlerin” pehlivanlığına önümüzdeki tüm güreşlerde de devam edecek.

KÖTÜ: Gölcük Yağlı güreşleri Organizasyonu sanki bu güreşleri sadece AKP il ve ilçe teşkilatı için düzenlemiş. Davetlilerin neredeyse çoğunluğu AKP Kocaeli Milletvekilleri, AKP Gölcük Teşkilatı, İlçe Başkanı, Gençlik Kolu Başkan vs… Ne başka bir Belediye başkanı, ne koşu ilçelerin Kaymakamları hatta özellikle güreşleri izlemeye gelen Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydını bile davet etmeyi unutmuşlardı!..

İYİ: Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş’in gerçekleri görmesi ve bir dahaki organizasyon için şimdiden “iyileştirme” sözü vermesi.

KÖTÜ: Köylerdeki HARMAN meydanlarından daha küçük alanda yağlı güreş yapılmasını, meydanda bir boyun güreşi bile zor yapılırken birkaç boyu güreştiren hakem kulesinin tutumu, meydanda mısır satıcısından su satanlara kadar (pehlivandan çok) sivilin olması ve buna önlem alınmaması Çok güzel yağlı güreşlerin yapıldığı Gölcük Yağlı Güreşlerine kötü damgası vurulanlardı.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Abdullah Karagöz - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR