Tütün “Reji’si” geri mi geliyor!?

MAKALEYİ DİNLE

“Adıyaman’da tütün köylüsünün 40 ton tütününe jandarma el koydu” haberini televizyonda izleyince, “2. Abdülhamit döneminin Tütün Reji’si yeniden geliyor” diye düşündüm!..

Ve, kendi kendime sordum;

  • Adıyamanlı tütün köylüsünün bu sorunu kaç vatandaşımızın dikkatini çekti?
  • Abdülhamit döneminde tütün köylüsünü haraca kesen “REJİ” hakkında kaç vatandaşımızın bilgisi var?
  • Sigara tiryakileri 5 yabancı sigara tekeline para kazandırdığını biliyor mu?

Önce, “Reji İdaresi” hakkında özet bilgi verelim;

Tarih: 1881. Kırım Savaşı ile birlikte, yabancılara sürekli borçlanan Osmanlı, borçlarını ödeyemez hale gelmiş ve alacaklılar, “Duyun-u Umumiye” adlı kurumu kurarak, tüm vergi gelirlerine ve işletmelere el koymuştur. Elektrik-su-telefon idareleri, limanlar, demiryolu işletmeleri, Şirket-Hayriye, yabancı şirketlerin eline geçmiştir.

Osmanlı “Tütün ve Müskirat İşletmesi” de, kısa adı “REJİ” olan; “Memalik-i Şahane Müşterekül Menfaa Reji Şirketi’ne devredilir.

Kurucu yabancı sermaye, Avusturya, Almanya, İngiltere ve Fransa (Osmanlı Bankası) kaynaklı ve her biri Rothschild ailesinin sahip ya da ortak olduğu gruplardır!.. Reji, bir “tütün tekeli” ve sözleşme süresi 30 yıldır!..

Reji İdaresi’nin katı kuralları vardır;

  • Osmanlı köylüsü, ürettiği tütün, tuz ve alkolü yalnızca Reji’ye verecektir!
  • Fiyat belirleme yetkisi Reji’ye aittir!
  • Köylü, kendi içeceği tütünü bile saklayamaz! Reji, tütünü 3 kuruşa alır, 10 kuruşa yine o köylüye satardı!
  • Bir köyden öteki köye izinsiz tütün taşımanın cezası ağırdı!

Ama bu koşullara rağmen tütün köylüsü, geçimini sağlamak için gizli de olsa tütün satmaya çalışırdı.

Reji, bunun üzerine 2. Abdülhamit’ten “KOLCU KUVVETİ” kurma imtiyazı alır! Kolcuların çoğu, cinayet-hırsızlık-gasp suçlarından cezaevinde yatmış, cahil ve gözü kara kişilerdi. Türk köylüsünü döver, işkence yapar ve gerekirse öldürürlerdi. Bazı kaynaklar, 20 binin üzerinde tütün köylüsünün Kolcular tarafından öldürüldüğünü açıklar!..

“ÇÖKERTME Zeybeği” işte bu zulme karşı yazılmış bir ağıttır!

Ağıtta;  “Kolcular gelmeden Halil’im nerelere kaçalım/ teslim olmayalım Halil’im aman kurşun saçalım” sözleri yer alır. Bodrum ve çevresindeki köylüler bu türkünün “Kolcu zulmü” için yakıldığını bilir.

Bugün, kimi utanmazların “tü kaka” etmeye çalıştığı ve kurduğu “Demokratik, Laik Cumhuriyeti yıkmak istedikleri Mustafa Kemal, Anadolu halkı ile birlikte verdiği kurtuluş mücadelesi sonunda, “Bu onurlu halk, artık bir sülalenin kulu kölesi olamaz” diyerek kurduğu Cumhuriyet yönetiminde, tüm Osmanlı borçlarını öderken, yabancıların eline geçen limanları, demiryollarını, telefon-elektrik-gaz-su işletmelerini satın almış, Türk halkının ortak malı kılmış. Reji İdaresi de Mustafa Kemal sayesinde lağvedilmiş ve “TEKEL İdaresi” kurulmuş.

Ama, şimdi  TEKEL yok artık!

İçki tekeli de sigara tekeli de yeniden 5-6 yabancı şirketin elinde!

Bir çok sigara fabrikası kapandı. Çalışanları işsiz kaldı. Tütün ekimi azaldı, çünkü yabancı firmalar tütünü de ithal ediyorlar!

Tütün üreticisi de tüketicisi de yabancı şirketlere tutsak!

Tütün üreticisi köylü, “Serbest ticareti” benimsemiş bir ülkede yine zulüm görüyor!

Meraktayım; “Acaba KOLCU KUVVETİ yeniden kurulur mu?” diye!..

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR