Spor politikası

MAKALEYİ DİNLE

Yıllardır bu konularda bir türlü mesafe kat edemedik. Okullar, kurumlar, özel, hangisine bakarsanız başarıyı elde edecek plan ve programdan yoksunuz.

Görev üstlendiğim yıllarda spor adına bu konuda çok mücadele etmeme rağmen başarılı olamamış ve bu biçimde bir ukde olarak kalmış, emekli olmuştum.

O dönemde en üst birimden gelen talimatlarla branşlara ait dosyalar hazırlanır, teftişler o dosyalarla geçiştirilir ve puanlar alınırdı. Aslında ne futbol, ne basketbol, ne de voleybol v.s. takımları oluşturan isimler gerçekçi değil, kağıt üzerindeydi, sanaldı.

Yıllardır aynı düzen genç neslin de aleyhine işlediğinin farkında mıyız? Devlet politikasının bu bağlamda başarısız olduğunu düşünüyorum. Çünkü yapılan planlamalarda spor, müzik gibi etkinlikler çoğu okullarımızda mıntıka temizliği gibi gerekçelerle gerçekleştirilmekte, bunu bilen denetçiler de “aynı tas aynı hamam” zihniyetiyle kendilerini aldatmaktadırlar.

Plan ve programları neyse o uygulanmakla genç nesilde öncelikle doğru ve düzgün eğitim almasının farkında olmalı ki spor dahil her alanda başarılı olabilsinler, sporun başlangıcı hangi yaş kategorisi ise ilk okul, hatta ana okulu çağı bile jimnastik dalı için geçerlidir. Dünya ile rekabet etmek istiyorsak mutlaka okul, spor anlayışını çözmemiz gerekir diye düşünüyorum.

Öncelikle tesis, plan ve programlara uyma, eğitimlerini üst düzeyde almış ilgili ve bilgili eğitmenler, seçiciler ve “kartvizit sahibi yeğenimdir” zihniyetinde olmayan yönetimlerdir.

Bu duygu ve düşüncelerle uluslararası rekabete ortak olup sportif organizasyonlarda o zaman başarılı oluruz diye düşünüyorum. Yoksa çobanlık yapan küçük çocuklarımızdan başarı bekler, onlarla övünürüz. Bu da nüfusu 80 milyona yaklaşan ülkeye hiç de yakışan bir durum değildir. Tesadüflerle değil, bilimsel icraatla başarırız diye düşünüyorum.

Kalın sağlıcakla.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Yılmaz Kırlı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR