Türk Metal üzerinde kara bulutlar dolaşıyor

MAKALEYİ DİNLE

Türk Metal Sendikası zor günler geçiriyor.

Sendika, yetkili bulunduğu Ford’da başlayan sendika karşıtı eylemler yüzünden bir süredir gergin günler geçiriyordu. Sendika yöneticileri ile bazı işçiler arasında yaşanan gerginlik sinirleri epeyce yıpratmıştı.

Ford’daki süreç bir projenin başlangıç noktası olabilir mi?

Mesela Türk Metal’in gücünü kırma projesi…

Sendikanın yetkili bulunduğu fabrikaların bazı kişiler tarafından ablukaya alınmaya çalışıldığı ve fabrika dışından kişilerin sendika üyesi çalışanlarla irtibata geçip bu kişileri sendikalarına karşı kışkırttığını duyuyorduk.

Ford olayı patlak vermeden önce yine Türk Metal’in yetkili olduğu Federal Mogul Fabrikası’nda benzer sıkıntılar yaşanıyordu.

 

Federal Mogul çalışanı olduğunu söyleyen bazı kişiler beni de arayarak fabrikalarında sendikayla ilgili sıkıntılar yaşandığını söylüyordu.

Ne olup bittiğine anlam vermeye çalışırken Türk Metal Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Yakup Yıldız’ın sosyal paylaşım sitesinden yaptığı açıklama dikkatimi çekti.

Açıklamada tam olarak şunlara yer veriliyordu:

 

“Değerli Arkadaşlarım

Yasa dışı silahlı terör örgüt militanları sosyal Paylaşım sitelerinde gerçek kimliklerini gizleyip çakma hesaplar açarak iş yerlerinde çalışanlarla arkadaşlık kurup provokasyon hazırlıkları yaptıklarını daha önce sizlerle paylaşmıştım.

Bu amaç ile aranıza federal Mogul işyerinde çalışıyormuş gibi giren Mansur YILDIZ Çakma isimli İrlandalıyı lütfen ayıklayınız. Not; bu kişinin gerçek kimliğinin tespiti hakkında yarın savcılığa münacatımız olacaktır bilgilerinize”

 

Bu açıklamanın ardından kuşkularımda da haklı olduğunu gördüm. Türk Metal Sendikası üzerinde kara bulutlar dolaşıyor. Ya birileri kasıtlı olarak sendikanın üzerine oynuyor, yada işveren –sendika –işçi barışını baltalamaya çalışıyor.

Benim anlamadığım işçi işverene karşı olur olmasına da, işçi hem işverene hem sendikaya karşı olur mu?

Sendikasını beğenmiyorsa da istifa edersin.

Sendikanı beğenmiyorsan yetkisini elinden alırsın…

***

Kimine göre “SARI” sendika olarak kabul edilen Türk Metal Sendikası eğer gerçekten isnat edildiği gibi hep işverenin yanında olan bir sendika olsaydı, bundan 5-6 sene önce Hyundai’de örgütlenme çalışması yaparken fabrika tarafından engellenmek istenmezdi diye düşünüyorum.

 

Sendika karşıtı biri değilim, ancak son süreçte yaşanan olaylar sendikalarında kendilerine çeki düzen vermesinin zamanının geldiğini gösteriyor.

Biz bu ilde şubesine habersiz onun adına yangından mal kaçarcasına işverenle sözleşme imzalayan sendika genel merkezlerinde gördük.

Bugün Türk Metal, yarın bir başkası…

Türkiye’de sendikaların kötü gösterilme çabası amacına ulaşması bir gün beğenmediğimiz sendikaları arar duruma gelmemize neden olabilir.

İşçi de, sendikacı da işveren de çok dikkatli olmak zorunda bilinmeyen bir geleceğe sürüklenirken hayrın ve şerrin ne olduğunu tahmin gücünü kullanarak bulmalı. 

 

Hafta sonu siyasiler ne yaptı

 

Siyaset arenasında adaylar ve siyasiler yine her yerdeydi. Kimi kahve köşesinde okey oyununa yancılık yaptı, kimi pinpon oynadı. Siyasiler arasında bilek güreşi yapanda vardı, bisikletle broşür dağıtanda.

Ve ben anlıyorum ki siyaset bu kenti renklendiriyor.

Bizde bu kadar renkli siyasetçi varken şehrimizde hiç renksiz kalmaz. Gelin o renkli görüntülere bir bakalım

 

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, fuar açılışı sırasında KOMEK öğrencisi genç bir kızla bilek güreşi yaptı, bilin bakalım kim kazandı?

 

 

CHP’nin liste başı Fatma Kaplan Hürriyet, seçim gezilerinde okey oynayanlara katıldı. Yancılık yapan Kaplan, okey oynamayı çözmüş gibi duruyor. 

 

 

Bakan Fikri Işık ile Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu yüzlerce kişinin izlediği bir pinpon maçı yaptı. Maç berabere bitti diyeceğim ama inanmayacaksınız biliyorum…

 

Serhat Duyar, kendi reklamını kendi yaptı. Yürüyüş yolunda reklam bisikletleriyle gezen sevilen genç siyasetçi kendi broşürünü kendi dağıttı.

 

Böyle konvoya “Can” kurban

İstiklal Caddesinden CHP, Hürriyet Caddesinden Ak Parti, Alemdar Caddesinden MHP, Leyla Atakan’dan Milli İttifak konvoylarını ve seçim minibüslerini görmeye alıştık.

Kiminin cızırtılı hoparlörü, kiminin patlak egzozu ile beynimize kazılan seçim şarkılarından sonra dün akşam İzmit caddelerinde çok daha güzel bir konvoy vardı. Galatasaray’ın şampiyonluk konvoyundan bahsediyorum.

Öncelikle Fenerbahçeli olduğumu belirtmek istiyorum. Ama önceki gece Galatasaray’ın şampiyonluk kutlamalarındaki konvoyunda güzelliğinden bahsetmeden yapamadım.

Galatasaray’ı ve kente güzellik katan taraftarlarını kutluyorum.

 

Bu konser’in amacı çok anlamlı

50. Yıl Cumhuriyet İlköğretim Okulu Aile Birliği tarafından düzenlenen Umut Açıkgöz konseri yarın İzmit Halk Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirilecek. DiyarbakırZeyrek Ortaokulu için düzenlenen bu yardım konserinin başlama saati ise 20.00 olarak belirlendi.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bülent Ekinci - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR