Masa başında çalışıyorsanız bu önerileri DİKKATE alın!

MAKALEYİ DİNLE

 

Yoğunluk yüzünden öğünlerini masa başında yemek zorunda kalan çalışanlar; beslenme konusunda daha dikkatli olmalılar. Obezite ile ilgili çalışmalar yapan uzmanlar konu hakkında bilgiler verdi.
**
Genelde masa başında çalışanların kilo problemi mutlaka olur diye düşünülür. Yediğiniz yemekleri hareket edemezseniz harcayamazsınız, böylece bu yemekler sizde göbek, basen veya kalça olarak kalır zannedilir. Aslında yediğimiz yemekler vücudun ihtiyacı olan besinleri içerir ve harcanmasına gerek yoktur. Harcamak adına aşırı spor yapmak aksine vücudun enerji dengesini bozar.
Aslında masa başında çalışanlarında, çok kolay birkaç öneri ile kilo almaması, hatta kilo vererek ideal bedene dönmesi bile mümkündür.

1-Masa başında çalıştığımız, bedenen çalışmadığımız için, yemek yerken ekmekten uzak duralım, gerekirse daha çok yemek yiyelim fakat doymak adına ekmek yemeyelim. Yaklaşık 3 gün içinde vücudunuz bu duruma alışacaktır.

2-Hareketsiz kaldığımızda çalışması yavaşlayan organımız sindirim sistemimizdir. Bağırsakların içerisindeki yiyecekleri vücut içine emebilmek için, bizim az da olsa hareket etmemize ihtiyaçları vardır. Bu nedenle hastane koridorunda yürüyen hastalar aklımıza gelsin ve yavaş da olsa bağırsakların hareketlenmesi için biraz olsun yürümeye gayret edelim.

3-Gün içerisinde masa altında bacaklarımızı karnımıza doğru çekip bıraksak bile hiç yoktan iyidir. Ara sıra da yerimizden kalkıp 2-3 adım atabiliriz.

4- Sabah kahvaltımızı ve öğlen yemeğimizi asla atlamayalım. Kahvaltı ve öğlen yemeği arasında en az 5 saat aralık bırakalım. Her iki öğünde de, az da olsa yiyelim.

5-Akşam yemeği için iyice acıkmayı bekleyelim, Akşam eve döndüğümüzde sanki yemeye mecburmuşuz gibi davranmayalım.

6-Eğer masa başında çalışıyorsak saat 17:00 - 18:00 civarı acıkırız ama bu acıkma yemek isteği değil hareket isteğidir. İkisini karıştırmayalım. Akşam eve giderken yürümeye özen gösterelim saat 17:00 - 18:00 civarında acıkma hissedersek süt, ayran, yoğurt gibi sıvı ve hazmı kolay bir yiyeceği tercih edelim. Acıkmamız geçtiyse tekrar iyice acıkıncaya kadar bekleyelim.

7-Akşam, hazmı zor olduğu ve sabaha kadar sindirim sistemimizi meşgul edeceği için, meyve, salata ve kuruyemişlerden uzak duralım, bu tür yiyecekleri yemeyelim. Hazmı kolay pişmiş bir sebze yemeği, çorbayı veya pişmiş bir yemeği tercih edelim.

8-Bütün gün masa başında oturduğumuz için akşam da uzun saatler TV karşısında oturmayalım, aralarda hiç olmazsa ev içinde tur atalım. Kendimizi çok yormadan ama en az 10 dakika sürecek bir ritmik yürüyüş yapalım veya bisiklet çevirelim. Hastane koridorunda yürüyen hastaları örnek alalım.

9- Akşam yatmadan hemen önce 3-5 dakika vücudumuzu silkeleyelim, ayaklarımız yerden kesilmeden zıplıyormuş gibi yapalım. Bu hareket gece uyuduğumuzda bağ dokusunda sallanan ve gevşemiş bölgelerde kolajen oluşmasını uyarır kaça ve göbek bölgesinden sıkılaşırız.

10-Gece çok geç uyumamaya çalışalım. Vücudun tekrar yapılanabilmesi için, gece 23:00 -02:00 arasında en az 1 saat uyuyor olmamız gerekiyor.
**
Bu önerileri gerçekleştirmeye çalışan kişiler ağır spor yapmasalar bile yavaş da olsa sıkılaşıp kilo vermeye başlarlar.

 

 

Üzülmez, pazar

esnafını dolaştı

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, İstasyon Mahallesi’nde Salı günleri kurulan semt pazarını gezdi. Pazarda alış veriş yapan vatandaşlarla sohbet eden Başkan Üzülmez, pazarcı esnafına da hayırlı işler dileğinde bulundu. Pazarcı esnafına hayırlı işler dileyen ve alış veriş yapan vatandaşlarla da sohbet eden Başkan Üzülmez, Kartepe’nin sorunlarına çözüm üretmek için her zaman halkın sesine kulak verdiklerini bu çerçevede de pazar ziyareti ile de halkın içinde olmaktan mutlu olduğunu kaydetti.

 

 

Şeker’den Topbaş’a ziyaret

AKP Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı ve Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, 30 Mart Yerel Seçimleri'nde tekrardan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Kadir Topbaş'ı ziyaret ederek tebriklerini iletti. Bilindiği gibi geçtiğimiz günlerde AKP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Abdulhamit Gül’ün yardımcılığına getirilen Şeker, 1. Bölgeyi kapsayan 14 ilin içinde olan İstanbul’u ziyaret ederek bölge ziyaretlerine başladı.

 

 

AKP Gölcük’ten Özer’e ziyaret

AKP Gölcük İlçe Yönetim Kurulu Başkan Sedat Yücel ve yönetim kurulu üyeleri Temel Erten, Samet Taşdelen, Mustafa Bahar, Nazım Uzuner, Ahmet Ersoy, Serkan Ateş, Recep Başkurt, Dursun Batı, Hüseyin Şişman, Mustafa Çavdar ve Yaşar Helvacı önceki gün Değirmendere eski Belediye Başkanlığı yapan, Gölcük Belediyesi Başkan Yardımcısı iken Büyükşehir Belediyesi’nde Emlak ve İstimlak Daire Başkanı olarak göreve başlayan Hasan Özer’i ziyaret etti.

 

 

“Büyük marketler

bakkalları bitirdi”

Gölcük Bakkallar Büfeler Ve Tekel Bayileri Esnaf Odası Başkanı Faruk Hikmet Kesgin ilçemizde bakkalların son 3 yılda kontrolsüzce açılan büyük alışveriş marketleri yüzünden büyük darbe yediğini belirtti. Kesgin, “Bu sorunla ilgili Ankara’da yapılan çalışmalarla bu sorunun çözülme talebi dile getirildi. Ne yazık ki bu talebimiz hala çözüme kavuşturulmamıştır” dedi.

 

 

Öğrencilere Model

Uçak sertifikası verildi

Kavaklı Şehit Onbaşı Adem Başoğlu Ortaokulu’nda 19 öğrencinin katıldığı Model Uçak Kursunu tamamlayan 19 öğrenci sertifikalarını aldı. Türk Hava Kurumu Gölcük Şubesi Başkanı Banu Devri, “Hayaller gerçek olmalı, Uçmayı dileyen, seven gençlerin yollarını açmak bizim görevimiz, Türk Hava Kurumu askeri, ekonomik, sosyal ve siyasal açıdan önemli bir kurum. Yurt genelinde havacılık faaliyetleri ile adını duyuran bir kurum, çoğu zaman yaptıkları fazla bilinmeyen fakat her sönen yangında taşınan her organ ve hastada ilaçlanan her tarlada THK’nın izleri var.

 

 

Karabacak'a teşekkür

Darıca Müftüsü Remzi Pehlivan ve beraberindekiler önceki gün üçüncü kez Darıca Belediye Başkanı seçilen Şükrü Karabacak’ı ziyaret etti. Pehlivan, Müftülük bünyesinde bulunan vakıflara verdiği destekten dolayı Pehlivan’a teşekkür ederek plaket takdiminde bulundu.

 

CHP’den iptal davası

CHP Gebze İlçe Başkanı Sedat Tatar ve belediye meclis üyeleri, Gebze Belediyesi’ni eleştirdi. Tatar, belediye meclis üyelerinin halkın yararına çalıştıklarını belirterek, “Kocaeli’de Parksan ve 65 yaş üstü vatandaşların ulaşım konularında, Gebze’de ise imar ve ihale konularında halkın yararına olmayan maddelere ret oyu verdiler. Özellikle şahsa yönelik ve rant olduğunu düşündüğümüz imar konuları meclisten geçmesine rağmen planın iptali için dava açtık. Bundan sonra da alınacak kararların takipçisi olacağız” dedi.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR