KOCAELİ’NDE GÜREŞ FAALİYETLERİ

MAKALEYİ DİNLE

 

Kocaeli Güreş sporunda aktif bir bölge. Yağlı güreşte ve minderde her zaman ilk sıralarda yer alabilen sporculara sahip. Bazen durağan bazen başa güreşen sporcularımız Türkiye genelinde söz sahibi. Uluslar arası müsabakalarda da başarılı olan güreşçilerimiz başarılarını tevazu ile  örtmekte. Halbuki diğer spor branşlarında alınan 3’üncülük, beşincilik gayet güzel işlenerek servis edilmekte. Güreşte ise birincilik dahi reklam yapılmamaktadır. Elbette bu bir noksanlık. Reklamı yapılamayan malzemenin satışı da zayıf olur. Ata sporumuz dediğimiz Güreş medyanın gündeminde olmayınca yeni yetişen nesil Ata sporunu tanıyamıyor. Abartılı Reklamı olan sporlara yoğunlaşıyor. Gençlerimiz kabiliyetlerine ve fiziki yapılarına uygun sporlarla uğraşmaları o sporları tanımalarıyla mümkün. Tanıtım bizlerin görevi biz de bu görevi layıkı ile yapamıyoruz. Antrenörlerin okullarla sıkı teması broşür ve tanıtım olanaklarının kullanılması, Okul içi faaliyetlerle güreşin tanıtılması, yapılan müsabakalara öğrencilerin gelmesinin sağlanması, Güreş yapan sporcuların müsabakalara arkadaşlarını davet etmesi, Sporcuların ana –baba-kardeş ve tanıdıklarının müsabakalara gelmelerinin sağlanması gerekir. Müsabaka arası veya öncesi kısa süreli konser cezbedici olabilir.

                 İlimizin tüm ilçelerinde güreş faaliyetleri deneyimli antrenörler nezaretinde yapılmaktadır. Merkez ilçe İzmit Yahya Kaptan, Atış poligonu ve Seka da, Karamürsel’de  spor salonu, ve Ahmet Taşçı nezaretinde yağlı güreş salonunda, Gölcük’de iki ayrı antrenman salonunda, Kartepe’de, Kandıra’da, Derince’de, Körfez’de, Gebze’de, Çayırova’da güreş faaliyetleri yapılmaktadır. İlimizde on üç salonda yapılan çalışmalar, birçok ilde yapılamamaktadır. Yeteri kadar antrenör ve antrenman salonuna sahip olduğumuz halde sporcu azlığı olumsuz bir işarettir. Bilhassa alt yapı güreşçilerimizin yetişmesi için İl içinde yaptığımız müsabaka sayısı 23 dür. Bunun yanı sıra İl dışında okul ve federasyon müsabakalarına (grup ve Türkiye şampiyonaları) katılan güreşçilerimiz tüm yaş gruplarında on sekiz müsabakaya iştirak ederler. Ayrıca büyükler ve Yıldızlarda bu sayının dışında lig müsabakalarına katılırlar.

Kulüplerimiz belediyeler ve GHSİM desteğinde çalışmalarını sürdürmektedir.  Kulüp idarecilerinin belli belirsiz zamanlarda antrenmanları denetimleri ile daha ciddi çalışmaların yapılacağı aşikardır. Kulüplerin il içi yapılan müsabakalara iştirak sayıları çalışmalarının neticesidir. İl içi müsabakaya kulüplerin katılımı çalıştırdığı sporcu sayısının göstergesidir.

Erkekler 10 yaşından itibaren yaş gruplarına göre çalışma yapmaktadır. Güreş çalışmaları ücretsizdir. Spor malzemeleri sporculara ücretsiz olarak verilir. Tek ki gençlerimiz güreş sporunu yapsınlar. Pazartesi, Çarşamba, Cuma günleri okul ders saatleri dışında yapılan antrenmanlar; müsabakaya yakın günlerde sıklaştırılmaktadır. Erkeklerin yanı sıra Kızlarımız da Ata sporunu erkekler kadar iyi yapabilme durumuna gelmişlerdir. İzmit Yahya Kaptan Şehit Polis Recep Topaloğlu spor salonunda, Derince Spor Salonunda, Gebze spor salonunda çalışmalarına devam eden kızlarımız Geçen sene Büyük ve minik bayanlarda 3.lük kazanmışlardır. Erkeklerde federasyon ve Okul müsabakalarında ilk sıralarda olan güreşçilerimizin hedefi Avrupa, Dünya ve Olimpiyat şampiyonu olmaktır. 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Ziya Ürük - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR