Vasfi Haftacı hoca ve yeni kitabı

MAKALEYİ DİNLE

Kocaeli Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi hocası olan ve geçtiğimiz günlerde bu fakülteye dekan olarak atanan Sayın Prof. Dr. Vasfi Haftacı’yı 1972 yılından beri tanıyorum.

42 yıl önce Ticaret Lisesi’ne öğretmen olarak atandım. Muhasebe öğretmeni olarak sınıfa girdiğimde karşımda zeki, atak ve müthiş bir kavrama yeteneği olan bir öğrenci olan sevgili Vasfi Hocayla o yıllarda tanıştık. Bu güne kadarda ilişkimiz hep devam etti.

Prof. Dr. Vasfi Haftacı hocalığı döneminde de öğrencilinde olduğu gibi çalışkan ve üretken kimliğini devam ettirdi. Özellikle Kocaeli Üniversitesinde göreve başladıktan sonra sürekli mesleki alanda kitaplar yazdı. Benim kitaplığımda imzalayarak verdiği 15 kitabı var.

Kitaplarının tamamına yakını muhasebe alanına yönelik farklı konuları içeren kitaptır. Ancak bu yazımda sizlere tanıtmak istediğim son kitabı ‘’İKTİSADİ DÜŞÜNCEDEN YÖNETİM DÜŞÜNCESİNE’’ adlı (Umuttepe Yayınları No:115) kitabı çok farklı bir konuyu ele alan, ekonomi ve yönetim bilimine ilgi duyan herkesin mutlaka edinmesi ve okuması gerektiğini düşündüğüm bir kitap.

Bu yaz bu kitabı bazı bölümlerin altını çizerek okudum. Bütün ekonomi teorileri hakkındaki bilgilerimi tazeledim.

Kitap, en ilkel çaplardaki ekonomik ilişkilerden başlayarak Liberalizm, Kapitalizm ve Sosyalizmi oluşturan tüm iktisatçıların görüşlerini kapsıyor.

Kitapta, Adam Smith’ten başlayan Ricardo, Malthus, Keynes ve günümüz iktisatçıları Friedman gibi liberal düşünceli iktisatçıları ile Frederic List’ten başlayan Friedrich Engels ve Karl Marx’la devam eden sosyalist düşünceli iktisatçıların tamamının görüşleri yer almaktadır.

Tüm görüşler olumlu ve olumsuz yanları ile değerlendirilerek günümüz düşünceleri ile bağlantılar yapılmıştır.

Liberalizmin olumsuz yanı şu şekilde belirtilmiştir;

‘’Arz-Talep kanununun uygulandığı Serbest Rekabet olarak adlandırılan böyle bir düzen, hiçbir zaman toplum refahını sağlayamaz. Gerçekte rekabetin kendisi, kendi yok oluşunu hazırlayan bir mücadeledir. Bu mücadele, toplumu refaha değil sefalet ve yok oluşa götürür. Çünkü sınırsız bir hürriyet içinde serbest rekabet olarak adlandırılan böyle bir mücadele;

Zayıf işletmeleri ortadan aldırır.
Piyasada yalnızca güçlü işletmeleri bırakır.
Güçlü işletmeler aralarında anlaşarak tüketiciyi sömürürler şeklindedir.’’

Aynı şekilde sosyalizm ile ilgili olumsuz yönler şöyle değerlendirilmiştir;

‘’Bundan da anlaşılacağı gibi devrimleri oluşturan şey, sermaye birikiminin yol açtığı proleterleşme değildir. Sanayileşmenin sermaye birikimine onun da proleterleşmeye neden olacağı iddiasının, aradan geçen zaman göz önüne alındığında bugün için çok geçerli olmayacağı rahatlıkla söylenebilir. Nitekim komünizmin doğurduğu sorunlar karşısında Rusya ve doğu bloku ülkeleri bu sistemi terk ederek serbest fiyat uygulamasına geçmişlerdir. Komünist Çin ise sosyalist sistemde reformlara 1970’li yıllarda.’’ başlamıştır.

Vasfi Hoca kitaba çok anlamlı bir ödeyişle giriş yapmış; "Denize atılan bir şişe her kitap.  Asırlar, kumsalda oynayan birer çocuk. İçine gönlünü boşalttığın şişeyi belki açarla, belki açmazlar."

Sevgili hocam inanın bu kitap, iktisat ve yönetim bilimleri ile ilgilenenlerin ellerinin altında tutacağı ağzı sürekli açık bir şişe olduğunu çok net olarak söyleyebilirim.

Ayrıca bu vesileyle değerli hocamıza yeni görevinde de üstün başarılar diliyorum.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR