Zaman’a göre AKP’nin oyu yüzde 36’ya düştü!

MAKALEYİ DİNLE

 

Zaman’a göre AKP’nin

oyu yüzde 36’ya düştü!

 

Türkiye, 17 Aralık’taki Rüşvet ve Yolsuzluk Operasyonunun gölgesinde 30 Mart’ta yapılacak seçimlere kilitlendi…

Açıklamalar, demeçler, anketler havada uçuşuyor…

Bir zamanlar AKP’ye tam destek veren, 17 Aralık’tan sonra safını değiştiren Zaman gazetesi bir anket yayınladı…

Anket, AKP’yi şoke edecek…

Zaman gazetesinde yayınlanan Cihan Veri Toplama Araştırma Servisi’nin anketine göre AK Parti neredeyse 3 Kasım 2002 seviyelerinde….

Yayınlanan Cihan’ın yaptığı ‘Toplumsal Gündem Araştırması’nda toplumda hükümet politikaları ve siyasi tercihlerde ciddi kırılmaların yaşandığını gösteriyor.

Bu ankete göre seçmenin yaklaşık yüzde 60’ı, hükümetin ve Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ‘darbe’ söylemlerinin aksine, ‘17 Aralık bir rüşvet ve yolsuzluk operasyonudur.’ diyor.

**

Bakan çocuklarının tutuklanmasını doğru bulan ve destekleyenlerin oranı yüzde 81. Tutuklamalara karşı olanların oranı ise yüzde 8,8. Yolsuzluk yaptığı iddia edilen bakanların istifa etmesine yüzde 78,1’lik bir destek var. ‘Bakanların istifasına karşıyım.’ diyenler ise yüzde 10,8. Savcılara baskı, HSYK yetkilerinin kısıtlanması ve Adli Kolluk Yönetmeliği ile yargıya müdahale edilmesine net bir şekilde karşı olanlar yüzde 62,3. Yüzde 62’lik bir çoğunluk ise emniyetteki tasfiyelere ve görevden almalara karşı. Seçmenlerin yüzde 65,7’si dershanelerin kanun zoruyla kapatılmak istenmesini yanlış buluyor.

AK PARTİ NEREDEYSE 3 KASIM 2002'DEKİ SEVİYEDE

Anket sonuçları Başbakan Erdoğan’ın ‘AK Parti’nin yerel seçimlerde alacağı oy oranı yüzde 50’lerde’ söylemini çürütüyor. Zira, anket sonuçlarına göre yerel seçimlerde ilk tercihlere göre AK Parti (36,4), CHP (28,8), MHP (20,5), BDP (7,4) oy alıyor. Genel seçim tahminlerine göre, Büyük Birlik Partisi yüzde 4,1, Saadet Partisi yüzde 2 oranında oy alıyor.

HALK, ERDOĞAN’I CUMHURBAŞKANI OLARAK GÖRMÜYOR!

Yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde Gül’ün oy oranı yüzde 47 iken Erdoğan’ın oy oranı ise yüzde 17,5’lerde. Sonuçlara göre, Gül’ün cumhurbaşkanlığına verilen destek önceki dönemlere göre artarken, Erdoğan’a verilen destek hızla eriyor.

ERDOĞAN EN BAŞARILI LİDER ALGISI DÜŞÜŞTE!

Anket sonuçlarına göre halkın en başarılı bulduğu lider yüzde 26,9 ile Tayyip Erdoğan. Onu yüzde 17,7 ile Abdullah Gül izliyor. Erdoğan 2012 Şubat ayında yapılan anketlerde halkın yüzde 60,5’i tarafından en başarılı lider olarak görülüyordu. 2012 Eylül ayındaki anketlerde Erdoğan’ı en başarılı bulanların oranı yüzde 56,3 olurken, 2013 Temmuz ayında bu oran yüzde 43, 4 idi. Ancak yolsuzluk operasyonları sonrası oranın yüzde 26,9’a kadar gerilediği görüldü.

17 Aralık için “Yargı ve Emniyet güçlerinin cesaretle ortaya çıkardığı bir yolsuzluk operasyonudur” yüzde 59,3’lük oranla ilk sırada yer alırken, AK Parti ile Cemaat arasında bir güç mücadelesi olduğu görüşü yüzde 39,1’lik oranla ikinci sırada yer aldı.

HAŞHAŞİ SÖYLEMİNE AK PARTİLİLER BİLE İNANMIYOR

Halkın yüzde 41.2’si Hizmet Hareketi’ni ‘milletimize ve insanlığa hizmeti amaç edinmiş bir gönüllüler hareketidir’ şeklinde değerlendiriyor

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ‘Hizmet Hareketi haşhaşilere benzer karanlık bir örgüttür’ söylemine ise MHP’lilerin yüzde 2,6’sı, CHP’lilerin yüzde 4,6’sı, AK Partililerin sadece yüzde 7.4’ü, BDP’lilerin yüzde 6,9’u katılıyor.

AK Parti seçmenlerinin yüzde 37,5’i, MHP’li seçmenlerin yüzde 32,7’si Hizmet Hareketi’ni gönüllüler hareketi ve eğitim camiası olarak görüyor.”

**

Zaman gazetesinin haberi böyle…

AKP, 2009 yerel seçimlerinde yüzde 38 civarında bir oy almıştı…

17 Aralık sonrası gelişen olaylar, AKP’nin oyunda ciddi bir düşüş yarattığı algısı hakim…

 

Anket

 

 

 

 

MHP’li Emin Şimşek

kimleri ödünç istedi?

 

MHP Derince İlçe Teşkilatı’nın kaynaşma kahvaltısında partililer ve aileleri ile bir araya geldi…

Programda ilk sözü MHP Derince İlçe Başkanı Emin Şimşek aldı…

Şimşek, konuşmasında bayanlara seslendi…  

Şimşek, “Bir yola çıktık ve kazanmak istiyoruz. Özellikle 30 Mart akşamınıza kadar eşlerinizi sizlerden istiyoruz. Malumunuz üzere seçim bizim açımızdan alınmış vaziyette.  Ama biz bunu perçinlemek istiyoruz.  Bu ancak sizlerin ve ailelerinizin sayesinde olur. Özellikle bayanlar sizlerden eşlerinizi ödünç istiyoruz. Biliyorum zor bir durum. Fakat herhangi bir sıkıntınız olursa sizlerde telefonum var. Ben yardımcı olmaya hazırım. Sizlere ve ailelerinize ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

Resim

Emin Şimşek

SEDAŞ’tan uyarı!

SEDAŞ’ın 4 il ve 45 ilçeyi kapsayan 20 bin kilometrekarelik görev alanında bulunan trafolar ve panoların dış yüzeylerinde sprey ve boyalarla yazılan yazılar, vatandaşın da tepkisini topluyor. Bu durumdan sadece SEDAŞ değil aynı zamanda Telekom, AGDAŞ, İZGAZ gibi kurumlarda dağıtım ve bağlantı panolarının boyanması, afiş, broşür yapıştırılmasından şikayetçiler. Daha çok Belediyelerin yeni yaptığı tesislerin duvarlarına, yaya geçidi, köprülü kavşak, alt geçit, duraklar, okul ve hastane duvarlarına da  gelişigüzel yazıların yazılması daha çok kurum tesislerine  ait alanların dış yüzeylerinin kirletilmek üzere seçildiğini gösteriyor. SEDAŞ, SEDAŞ yetkilileri, afişlerin ve broşürlerin bilinçsizce trafo binalarına, panolara ve direklere  yapıştırıldığını, görsel kirlilik ve çevre kirliliği yaratıldığını, ancak bu tür eylemler için şimdiden ilgili makamlara bilgi verilerek, bu tür eylemler içinde olacak kişiler hakkında yasal işlem yapılması için ihbarda bulunulacağını  belirttiler. 

Resim

Sedaş

AKP’li Baran’dan

hasta ziyaretleri

AKP Körfez  Belediye Başkan adayı İsmail Baran, teşkilat yöneticileri ile birlikte önceki akşam Barbaros Mahallesinde hasta ziyaretlerinde bulundu. Baran, Hüseyin Sorgut ve Seyfettin Kurt’u ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

 

Resim

Baran

Tarih

4 ŞUBAT  1997

2 Şubat'ta Sincan belediyesinin düzenlediği geceye tepki olarak tanklar Ankara Sincan'dan geçti. Genelkurmay 2. Başkanı Org. Çevik Bir bunun "Demokrasi'de Balans Ayarı" olduğunu söyledi. Sincan Belediye Başkanı Bekir Yıldız İçişleri Bakanlığı'nca görevden alındı.

 

 

BİLMECE

Dalda durur elde durmaz?

Cevap: Kuş

 

FIKRA

Halep oradaysa arşın burada !

Palavracının biri başına topladığı üç beş cahile karşı övünüp duruyormuş :
- İşte ben güçlü ve maharetli bir adamım. Evet ben Halep'te bulunduğum sıralarda altmış arşın uzağa atlamış bir kimseyim!.. Nasreddin Hoca da bu sırada oradan geçiyormuş. Palavracının yanına yaklaşıp :
- Yaa demiş demek sen altmış arşın atlarsın. Haydi atla da görelim. Adam hık mık etmiş.
- Ama demiş ben Halep'te atladım. Hoca kızmış :
- Canım demiş, Halep oradaysa arşın burada.

 

 

GÜNÜN SÖZÜ

Hayatta en anlamlı kelime "BİZ", en anlamsız kelime ise "BEN" dir... (ÖMA)

 

 

Karikatür

 

 

 

 

 

 

 

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


YÜKLENİYOR