AK Parti’nin mitinginin geride bıraktıkları

MAKALEYİ DİNLE

Kim ne derse desin. Türkiye’de iktidar olmak, öyle kuru kuruya sıkmakla elde edilmez. Bazen sözünüzün sohbetinizin nereye varacağını bilmek gerekir. AK Parti yine yaptı yapacağını, önceki gün yapılan o miting gerçekten iktidarın Kocaeli temsilcilerinin Türkiye’de ne derece etkili siyaset yaptıklarını bizlere gösterdi.

Miting organizasyonu belli ki AK Parti’nin işi.

Diğer muhalefet partileri hiç kusura bakmasınlar, ancak bu durum böyle.

Tablo ortada.

CHP, MHP ve HDP’nin Kocaeli’deki desteği belli oranda kalmıştır. AK Parti ise miting konusundaki profesyonelliğini bir kez daha gözler önüne sermiştir. Her şey dört dörtlük bir şekilde uygulanmış, topluluklar belirli bir disiplin içinde alana alınarak sorunsuz bir şekilde mitingdeki süreklilik sağlanmıştır.

Teşkilatın hemen her kademesindeki partililer, konu hakkında görev bilinci ile hareket etmiştir. Sadece bu bile AK Parti’deki teşkilat bütünlüğünün ne derecede olduğunu da bizlere göstermektedir.

Kısacası AK Parti, bir mitingden daha yüzünün akı ile çıkmayı başarmıştır…

 

***

 

Fakat bu mitingin iki kaybedeni vardır.

Ve ikisi de bir il başkanıdır…

Bir tanesi ve günün en büyük kaybedeni, AK Parti’nin devrik il başkanı Mahmut Civelek olmuştur.

 

***

 

Bir il başkanı düşünün; girdiği her işte başarılı olsun, üç dört ay ara ile iki kez görevli olduğu kentte 13-0’lık seçim sonuçlarını elde etsin…

Bir il başkanı düşünün, partinin Türkiye tarihinde yaptığı en büyük mitingine (136 BİN KİŞİ) imza atsın…

Bir il başkanı düşünün; teşkilat içi seçimlerinde ani tek liste kararı ile neye uğradığını şaşırıp, her türlü olumsuzluğa göğüs gererek, kongreleri dahi iptal etsin…

Ve aynı il başkanı, bütün bu işleri yapmış olan il başkanı Kent Konut’tan usulsüz olarak temin ettiği daireleri ile ilgili yerin dibine sokulsun. Dahası AK Parti’deki bütün teamüller bozularak bir il başkanına milletvekili sıralamasının seçilebilir bir noktasında yer verilmesin…

Hadi onları geçtik, İzmit’te belki de yüz bin kişinin katıldığı büyük mitingde, bizzat Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından adı anılmasın. Nihat Ergün, İbrahim Karaosmanoğlu, Fikri Işık ve Zeki Aygün’den sonra beşinci il başkanı olarak Şemsettin Ceyhan’ın adı okunsun, Mahmut Civelek es geçilsin.

Şimdi birileri Başbakan Davutoğlu’nun yanlışlıkla Civelek’i söylemediğini, unutkan bir anına geldiğini iddia edeceklerdir. Ancak bu konu gerçekten hassas bir konu. Ve ben açıkçası Davutoğlu’nun bir hata yaptığını düşünmüyorum…

 

***

 

İkinci kaybeden il başkanı ise MHP’li Aydın Ünlü oldu. Aydın Bey gerçekten duygularında samimi ve hakikatli bir MHP’lidir. Kimse onun davasına sadakatine bir şey söyleyemez. Ancak bazen aceleci davrandığına da şahit olabiliyoruz.

Malum, önceki gün yapılan AK Parti mitinginin başlama saatlerinde çekilen bir fotoğrafı sosyal paylaşım sitesinden yayınlayan Ünlü, az görüntüden etkilenerek olayı “Perşembe Pazarı seçim bürosu açılış” diye yayınlamış. İşte az önce dediğim aceleci bir tavırla bu paylaşımı ile yanlış yapmış. Yani hiç yoktan kendini rencide etmiş.

Eğer Ünlü’nün isteği kendileri ile ilgili Facebook üzerinden alay eder gibi paylaşımlarda bulunan Şemsettin Ceyhan’a aynı yöntemle karşılık vermekse bunun için yanlış bir yol tercih ettiğini, aceleci tavırla gereksiz yere kendini rencide ettiğini söylemeliyim.

 

***

 

Türkiye’deki muhalefet gerçekten sabırlı değil. İnsanlar her gördüklerine inanmamalı, bazen sabırla beklemesini bilmeli, mal bulmuş mağribi gibi bulduğunun üzerine çöreklenmemelidir.

AK Parti’nin mitingi gerçekten amacına ulaşmıştır. Şemsettin Ceyhan’ı tebrik etmek gerekir…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR