Gübretaş Amonyak Tesisleri ve vali yardımcılarının çelişkili cevapları!

MAKALEYİ DİNLE

 

 

Son günlerde…

Körfez Yarımca’da kurulu bulunan Gübretaş’ın Amonyak Depolama Tesisleri gündemde…

Konuyla ilgili bir değerlendirmede bulunmak istiyorum… 

İran'ın en büyük gübre üreticisi Razi Petrochemical'i bir konsorsiyumla 656 milyon dolara satın alan Gübretaş'ın Yönetim Kurulu Başkanı Bedrettin Yıldırım, İran'ın riskli bir ülke olmadığını söyleyip "Kargadan korkan darı ekmez" diyerek İran'a yaptıkları yatırımı savundu. (28 Şubat 2008-Radikal)

**

Mevcut üretimini azot, fosfor ve potasyum ile sürdüren Gübretaş, İran’da fabrika satın aldıktan sonra Körfez Yarımca tesislerinde amonyak tankı kurarak, amonyak bazlı karar alması, sıkıntı yarattı. Zira Amanyok bazlı üretim tesislerinde kurulması planlanan amonyak tankı 37 bin 500 metreküp hac e mahip olacak ve 25 bin ton kuru amonyak depolayabilecek. Mevcut yasalar kapsamında amonyak tanklarının kurulduğu alanların okul, yaşam alanları ve konutlara belirli bir mesafede omlması gerekiyor. Gübretaş’ın Yarımca tesisleri Atalar, mimar Sinan ve Hacı Osman Mahallalere ile sınırda bulunması nedeniyle mahalle sakinleri amonyak tankının kurulmasını istemiyor ve bunun yasalara aykırı olduğunu idda ediyor.

**

Hatırlanacağı gibi Temmuz 2013’te Amanyok Tankı projesi için ÇED Toplantısı yapılması ön görülmüştü. Mahalle sakinleri toplantıda büyük tepki göstermişti. Aşağıda size elimde belgeli iki açıklama yayınlıyorum…

Bakın devletin vali yardımcıları Gübretaş’ın Amonyak Tesisleri ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığına nasıl yazı yazmışlar?

**

TARİH: 11 TEMMUZ 2013…

Vali adına Vali yardımcısı Hacı Mehmet Kara, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına yazı yazıyor…

Diyor ki;

“Amonyak havadaki yüzde 15-25 konsantrasyonlarda yanıcı, renksiz, keskin tahriş edici kokulu son derece toksin, boğucu ve korozof bir gazdır. Sağlık açısından tehlike derecesi çok yüksek kabul edilir. 300 ppm deli konsantrasyonuna maruz kalmak ölümcül olabilmektedir. 760 mm Hg basınçta -33.4 °C’de kaynama noktasına; 20 °C’de 8500 mmHg buhar basıncına sahiptir. Atmosfere salındığında bozunarak hidrojen, azot, azotoksitler oluşturabilir. Bu nedenle büyük ölçekte amonyak üretimi, depolanması ve transferi yapılan tesislerin yerleşim alanlarına uzak yerlerde kurulması gerekmektedir. Yapılması planlanan Amonyak Depolama Sistemi yalnızca tanktan ibaret olmayıp; gemiden ve karadan yapılan alonyak transferlerinde kullanılan çok sayıda kritik ekipman ve boru hatlarındı da kapsamaktadır. Normal operasyon şartlarında emisyonlar ihmal edilebilir düzeyde olmasına rağmen, söz konusu bu sistemler depolama ve transfer işlemleri esnasında büyük çaplı kaçakların meydana gelmesi halinde özellikle yüksek nüfuslu yoğunluğu bulunan yerleşim yerleri açısından büyük risk taşımaktadırlar. Bu nedenle literatürde amonyak depolama ve işleme tesislerin konutlar, okullar, hastaneler gibi çok sayıda insanın bulunduğu alanlardan yeterli uzaklıkta yapılması gerektiği vurgulanmaktadır.

Söz konusu projenin yapılması planlanan bölge sanayi ve yerleşimin iç içe olması, yanıcı ve parlayıcı maddelerin üretimi ve depolanması faaliyetlerine yakın olmasından dolayı, insan ve çevre sağlığı açısından büyük risk oluşturacağından projenin gerçekleştirilmesi talebi VALİLİĞİMİZCE UYGUN GÖRÜLMEMİŞTİR”

**

TARİH: 18 TEMMUZ 2013

Vali adına Vali Yardımcısı Osman Sarı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına yazı yazıyor.

Diyor ki;

“Söz konusu proje ile ilgili ilgi (a) yazımızda belirtilen risklere karşı gerekli tedbirleri ihtiva eden bir proje yapılmasının UYGUN OLACAĞI DEĞERLENDİRİLMEKTEDİR”

**

Çelişkiyi görüyorsunuz değil mi?

Vali yardımcısının birisi “olumsuz” görüş belirtiyor…

Vali yardımcısının birisi 1 hafta sonra “olumlu” görüş belirtiyor…

**

Geçen hafta CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar ve CHP Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi Ali Haymanalı basın toplantısı yaptı…

Gübretaş’ın amonyak tanklarına dikkat çekti..

Akar yaptığı açıklamada Valiliği eleştirerek, “ Sistem biraz yalan dolan üzerine kurulmuş. Vali yardımcılarının farklı farklı yanıtlar vererek Valiliğin ne kadar taraf olduğunu görmüş olduk. Para hırsı insan yaşamını ve çevre yaşamını öncelikli kılmıyor. Kent artık bunları kaldıramıyor. Kurulmak istenen Amonyak Tankı ihtiyaç olan bir miktarda değil. Ticari amaçlı yapıldığı öngörülerimiz arasında SEÇİM FIRSATÇILIĞI yapıyorlar ”dedi…

**

Haymanalı da “Sanayiye karşı olmadığımızı ama artık bu kentin sanayiye limanlara doyduğunu söylemiştik. Herkes bu projeye karşı olduğunu söyledi. Baktık ki tankın yapımı için izin verilmiş. Bu amonyağın ne kadar tehlikeli olduğunu valilik belirtmiş. 31.1.2014’te ÇED tarafından olumlu rapor verilmiş. Körfez Belediye Başkanıyla görüştüğümde buna olumlu bakmadıklarını söylediler ”dedi…

**

Açıklamasının devamında AKP’li yöneticilere tepki gösteren Haymanalı, Amonyak depolarının patlaması halinde yaklaşık 10 bin metrekarelik yerleşim alanını boğucu bir şekilde yok edici özelliğine sahip olduğunu,  ÇED raporunun iptaliyle ilgili Kocaeli Bölge İdari Mahkemesi’ne dilekçe vereceklerini söyledi.

 

**

Sevgili okurlar…

Gübretaş Fabrikaları T.A.Ş.’nin yapmak istediği Amonyak Tanklarının her birisi bomba…

Zaten Körfez ilçesi bombalar üzerinde kurulu…

Bu kadar bomba yetmezmiş gibi, bu sayıların artması artık bölge halkını iyice tedirgin etmeye başladı…

Yıllardır Yarımca’da kurulu bulunan Gübretaş’ın Kocaeli’ye zarardan başka ne faydası oldu?

AKP Kocaeli Milletvekilleri her fırsatta “insana” yatırım yaptıklarını söylüyorlar…

Ama Gübretaş’ın kuracağı amonyak tanklarının vereceği zararlarda üç maymunu oynuyorlar…

Körfez halkı, Gübretaş’ın kuracağı amonyak tankları konusunda AKP Kocaeli milletvekillerinden hesap sormalı…

Yarın amonyak tankları kurulursa, gaz sızıntısı yaşanırsa KÖRFEZ’DE HER AN KIYAMET KOPABİLİR…

Benden söylemesi…

 

 

 

Bari Berkin’in ailesinden

bir özür dileseydiniz!

İstanbul Okmeydanı'nda Gezi Parkı eylemleri sırasında ekmek almak için dışarı çıktığı sırada gaz fişeği ile başından vurulan Berkin Elvan öldü. Gezi Parkı odaklı olaylar sırasında yaralanan ve 269 gündür komada uyutulan 15 yaşındaki Berkin Elvan, yaşamını yitirmesi Türkiye’yi ayağa kaldırdı… AKP iktidarı, Berkin’in ölümüyle ilgili ailesinden bir özür bile dileseydi, en azından ailenin acısı bir nebze dinerdi. Ama AKP iktidarı, Gezi olaylarında ölüme sebebiyet veren, yaralamalara sebebiyet veren polislere maaş ikramiyesi vererek, gerçek amacını göstermiştir. 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR