İçinizdeki çocuğu özgür bırakın!

MAKALEYİ DİNLE

Büyükler sürekli çocuklara nasıl davranmaları gerektiğini öğretmeye çalışır. Oysa çocuklardan öğrenebileceğimiz birçok şey var. Başarılı insanların birçoğunun sırrı da burada yatıyor; onlar toplumun kendilerine öğütlediği şekilde davranmayıp içlerindeki çocuğu dinleyen kişiler… Nasıl mı?

***

Başarıya ulaşmanız için basit çözüm: İçinizdeki çocuğu özgür bırakmanın 5 yolu

Çok kârlı anlaşmalara imza atan girişimcilerin, satış liderlerinin veya iş bitiricilerin nasıl bu kadar başarılı olduğunu hiç düşündünüz mü?

Onlarca kitap, makale, araştırma bu başarıyı yakalamak için yeni alışkanlıklar veya yeni beceriler edinmeniz gerektiğini tavsiye eder.

Peki hayatta başarılı olmak için ihtiyacınız olan o alışkanlık veya beceriye geçmişte sahip olduğunuzu söylesek?

***

Büyükler sürekli çocuklara nasıl davranmaları gerektiğini öğretmeye çalışır. Oysa çocuklardan öğrenebileceğimiz birçok şey var. 

Başarılı insanların birçoğunun sırrı da burada yatıyor; onlar toplumun kendilerine öğütlediği şekilde davranmayıp içlerindeki çocuğu dinleyen kişiler.

***

Uplifers olarak içinizdeki çocuktan öğrenebileceğiniz 5 şeyi sıraladık:

 

1. “ HAYIR” I BİR YANIT OLARAK KABUL ETMEYİN

4 yaşındaki halimizden öğreneceğimiz en önemli şey, büyük ihtimalle “hayır” denmesini hiçbir zaman bir yanıt olarak kabul etmememiz. İstediğiniz şeyi elde edene kadar ısrar edin, tartışın ve bunun için uğraşın. Bir çocuğun sahip olduğu ısrar ve azime sahip olursak, istediğimiz fırsatı yakalamamız için pek fazla seçenek yok.

Büyükler sürekli çocuklara nasıl davranmaları gerektiğini öğretmeye çalışır. Oysa çocuklardan öğrenebileceğimiz birçok şey var.

 

2. HER ŞEYİ MÜZAKERE EDİN

Banyo yapmayı sevmeyen çocukları düşünün, anneleri “banyo zamanı” diye seslendiğinde “Bu çizgi film bitince gelebilir miyim, arkadaşımla konuştuktan sonra gelebilir miyim, reklamları izledikten sonra gelebilir miyim” gibi sayısız soruyla durumu müzakere ederler. Çocuklar, tam anlamıyla birer başmüzakerecilerdir.

 

3. HIZLICA TOPARLANMAYI ÖĞRENİN

Çocukların ağlarken birden gülmeye başlayabildiğini hiç fark ettiniz mi? Yere düşerler, canları acısa bile kalkıp oyun oynamaya devam ederler. Bir şey isterler, “hayır” yanıtı alınca aynı soruyu yandaki kişiye sorarlar.

Çocuklar inanılmaz bir iyileşme, toparlanma gücüne sahip. Bir engelle karşılaştığınızda üzülmeden önce kendinize şu soruyu sorun: “İçimdeki çocuk şimdi ne yapardı?”

Birbirini tanımayan çocuklar parka gittiklerinde beş dakika içinde tanışıp birlikte oyun oynamaya başlayabiliyorlar.

 

4. HER GÜN BEŞ YENİ KİŞİYLE TANIŞIN

Çocukların hayranlık duyulası bir başka özelliği de her zaman, herkesle arkadaş olabilmeleri. Parka gittiklerinde beş dakika içinde tanışıp birlikte oyun oynamaya başlayabiliyorlar.

Hayatta başarıyı yakalamak isteyenler de bu şekilde yeni kişiler tanıyıp çevrelerini genişletebilmeli. İçinizdeki çocuğu özgür bırakın ve her gün beş kişiyle tanışın.

 

5. DAHA BÜYÜK HAYALLER KURUN

İtfaiyeci, doktor, astronot, başbakan, film yıldızı olmak isteyen çocuklara ne oldu? Hepsi büyüyüp sıradan işler yapmaya başladı.

İnsan küçükken her şeyin mümkün olduğunu, her şeyi yapabileceğini düşünüyor ancak büyüdükçe bu büyü kayboluyor. Toplumun ve büyüklerin bizlere dayattığı sınırlardan çıkıp, yeniden büyük hayaller kurmaya başlayın, belki gerçek olur… Kaynak: http://www.uplifers.com

 

 

Başarısızlık bir son değildir!

Psk.Dnş.Kemal Tuncer, başarısızlık son değil diyerek konuyla ilgili bir değerlendirme yaptı. Birlikte okuyalım; Başarısızlıklarınızdan sonra kendinize mutlaka aşağıdaki soruları sorun ve cevaplarınızı yazın. Yazdıklarınızı tekrar okuyun ve üzerlerinde düşünün. Yazarken renkli kalem ve birtakım grafiklerle şekiller kullanmanız sağ beyninizi (Yaratıcı beyin-yaratıcılık ve yeni fikirler üretme-) de aktif hale getirecektir.
**
- Ulaşılmak istenen neydi? Ne oldu, nereye geldim?
- Ters giden neydi? Başarısızlığa yol açan uygulamalar neler olabilir?
- Eksiklerim var mıydı? Varsa neler?
- Bu başarısızlıkla ilgili nasıl bir olumlu bakış açısı geliştirebilirim?
- Başarısızlığımı nasıl kullanabilir ve tecrübe haline getirebilirim?
- Başa dönebilseydim neleri yapmazdım? Neden?
- Başa dönebilseydim neleri yapardım? Neden?
- Bir daha ki sefere neleri yapmamalıyım? Neden?
- Bir daha ki sefere neleri yapmalıyım? Neden?

 

Çocuklar zabıtaya emanet!

Büyükşehir Belediyesi, özellikle trafiğin yoğun olduğu noktalarda bulunan ilkokullarda öğrenim gören öğrencilerin karşıdan karşıya geçişlerinde güvenli ulaşım sağlıyor. Okula giriş ve çıkış saatlerinde yapılan hizmetle öğrenciler güvenli bir şekilde okullarına giderken, velileri gönül rahatlığıyla evlerine dönüyor, gözleri arkada kalmıyor. Yapılan çalışmalar öğrenci velilerini çok memnun ederken, araç sahipleri de bu uygulamaya destek veriyor.

 

Zekeriya Özak’tan  anlamlı ziyaret

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak, İzmit Lisesi’nde okuduğu yıllarda kimya derslerine giren emekli öğretmen Nevzer Berberoğlu’na sürpriz yaptı. Kartepe’de ikamet eden öğretmenini evinde ziyaret ederek, çiçek takdim eden Özak, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutlayıp, elini öptü. Öğrencisi Zekeriya Özak’ın ziyaretinden çok memnun olduğunu belirten öğretmeni Nevzer Berberoğlu, “Zekeriya, çok saygılı, beyefendi ve gelecek vaat eden çalışkan bir öğrencimizdi. Bu gün beni çok duygulandırdı. İnşallah öğrencimin yetiştirdiği insanlar da ansızın kapısını çalar, bugün olduğu onları ziyaret eder” ifadesini kullandı. Biz de Özak’ı bu anlamlı ziyaret için kutluyoruz.

 

Dilencilere af yok!

Kartepe Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, cami önlerinde, kavşaklarda ve yaya kaldırımlarında vatandaşların dini duygularını istismar ederek yardım isteyen dilencilere yönelik çalışma yürüttü. Ekipler, şahıslar hakkında 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu uyarınca cezai işlem uygulayarak üzerinden çıkan 63 liraya da el koydu. Tutanakla mülkiyetin kamuya geçirilmesi adına el konulan para belediye encümenine sevk edildi.

 

Mehmet Korkmaz, treni geri istiyor

Mehmet Korkmaz adlı okurumuz bize mail göndererek bir sıkıntısını dile getirdi. Mehmet Bey, “Biz Kocaeli ve Sakarya’da yaşayan vatandaşlar olarak Adapazarı-Pendik hattı trenimizi istiyoruz. Bu konuda desteklerinizi bekliyoruz ”dedi. Aslında bu konuyla ilgili birçok kişi telefon ediyor, mail gönderiyor. Adapazarı- Pendik hattı ile ilgili yeni düzenleme yapılırsa çok iyi olur.

 

Gölcük’te “bebek” açılımı

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, “Hoş geldin Bebek” ziyaretleri çerçevesinde evlat sevincini tadan ailelerin mutluluğunu paylaşmaya devam ediyor. Gölcük Belediyesi şimdiye kadar 1180 bebeğe içerisinde çanta, bebek bezi, alt açma örtüsü, zıbın, çorap, bebek ayakkabısı, biberon ve ıslak mendilin yer aldığı hediyeler verdi. Ayrıca Başkan Ellibeş’in yeni doğan bebeğin ailesine hitaben yazdığı mektup da hediye paketiyle birlikte iletiliyor. Enteresan bir proje. Bu uygulamayı diğer belediyeler de uyguluyor.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR