BAHÇEMİZDE SİNAMEKİ YETİŞTİRİLMESİ

MAKALEYİ DİNLE

Saygıdeğer Okuyucularım;

Bu yazımda, sizlerle sinameki yetiştirilmesi ile ilgili bazı bilgileri paylaşacağım. Sinamekiyi bahçemize süs bitkisi olarak ve şifalı bir bitki olarak da dikebiliriz. Yaz müddetince üzerinde bol bol sarı çiçekler bulunan sinameki; ayrıca şifalı bitki olarak da insanlar bazı durumlarda yapraklarından faydalanmaktadırlar. Böyle hem çiçek açan, hem de yapraklarından faydalanılan değerli bir bitkiyi kendimiz de yetiştirip çoğaltabiliriz.

 

 

Şöyle ki; üzerinde bu aylarda bulunan çiçekler, sonbaharda dökülecek ve dökülen çiçeklerin yerinde bezelyeye benzeyen ve o büyükülte içinde tohumları olan kısımlar meydana gelmektedir. Bu tohumlar olgunlaştığı zaman kahverengi veya siyaha yakın bir renk almakta ve sertleşmektedirler. Bu duruma gelen sinameki tohumlarını alarak oda içinde kuruttuktan sonra bir kağıda sararak nemsiz ve serin bir yerde muhafaza ederiz. İlkbaharda, mart ayı içerisinde bu tohumları gübre, mil ve toprak karışımı olan harçla ufak saksılara dikeriz. Diktiğimiz tohumun üstüne bir santim toprak konması yeterli olacaktır. Daha sonra elimizle bu toprağı bastırarak tohumun sıkışmasını sağlarız ve daha sonra da can suyunu vererek dikim işimizi tamamlamış oluruz. Bundan sonra da bu saksıları sulayıp nemli kalmasını sağlarız. Belirli süre sonra bu tohumlar çıkıp büyüyecek, gelecek kasım ayının sonundan itibaren bu fidanları saksılardan çıkarıp bahçemizde uygun bir yere dikerek burada büyümesini sağlarız. Eğer saksıda büyütmek istiyorsak, biraz büyük saksıya dikip zaman geçtikçe saksıyı da büyüterek  boyuna uygun saksıda olmasını sağlarız. Böylelikle sinameki bitkimiz, güzel bir şekilde büyümüş olacak çiçekleri de ona uygun şekilde bol bol açmış olacaktır.

Sağlığınızın ve sinameki bitkinizin en iyisi sizlerin olması dileğiyle...

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar İbrahim Tınaztepe - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR