Trakya halk takvimi gelenekleri

MAKALEYİ DİNLE


Trakya da yıl iki ana bölümde değerlendirilir. KASIM günleri ve HIZIR günleri KASIM günleri en soğuk dönemi ifade eder bu günlere zemheri denir. Zemheri ocak ayını kapsar kasım günleri 6 Kasım – 6 Mayıs arasıdır. Kış doksanı denildiğinde 6 Şubat anlatılmak istenir yani kışın ortası, Kasımın 100 dendiğinde ise, 16 Şubattır ve çalışma mevsimi gelmiş demektir. ‘’100 sabanı düz, 110 tarlaya kon, 120’de ovaya 130’da yuvaya mart dokuzu mart dokuzu salıver koca öküzü’’ gibi tekerlemeler kullanılır, bu tarihler hep kasım günlerinin tarihleridir.
Kasım günleri içinde BONCUK GECESİ diye adlandırılan bir gelenek vardır. Boncuk gecesi kışın en soğuk olan gecesini ifade eder. Bu gece genellikle miladi takvimde 8 Ocak gecesidir. Boncuk gecesinin en önemli öğesi bolluk bereket beklentisi ve bilinmeyen kötülüklerden korunma güdüsüdür. Eğer bu gecede su donarsa kışı takip eden baharla birlikte bolluk, bereket, sağlık bulunacağı inancı yaygındır.
Trakya da görülen bir diğer gelenekte MARTENİÇKA geleneğidir. Marteniçka esas olarak kırmızı ve beyaz iblikçiklerden eğrilen bileklikler, yaka süsleri gibi objelerdir.
Marteniçkaları hazırlayıp bileklerine takanlar üç düğüm atarlar ve üç dilek tutarlar sonrada mart ayı içinde kırlangıç yada leylekleri gözlerler.
Mart ayı çıkmadan onları görürlerse diledikleri üç dilek gerçekleşeceğine inanılır. Mart ayı geçmeden kırlangıç veya leylekleri görürlerse marteniçkalarını bileklerinden çıkararak taze bir bahar dalına asarlar. En çokta sağlık ve barış dileklerinde bulunurlar.
Trakya da özellikle Kırklareli yöresinde KAKAVA GELENEĞİ vardır. Kakava Edirne ve Kırklareli’de yaşayan Roman vatandaşların etkisinde kutlanan bir bahar kutlamasıdır. Bu gelenek 16 yüzyıl ile birlikte Trakya da görülmeye başlanır. Bu dönemle birlikte Osmanlının geri hizmetlerinde romanların varlığına ihtiyaç duyulur. Romanların kendi içlerinde seçtikleri çeribaşı’nın hizmetlerinin karşılığı olarak senede bir gün vergi toplaması için hıdrellez günü seçilmiştir. Bu toplanan vergiler ile romanların Osmanlıya gösterdikleri yararlı hizmetleri ödüllendirilmiştir. Bu nedenle bu günde yemek – içmek anlamına gelen kakava (Tencere Bayramı) kutlamaları gelenek haline gelmiştir.
Edirne kakava şenliğini UNESKO eliyle ‘’somut olmayan kültür varlığı’’ olarak tescil ettirme çalışmaları içindedir.

Trakya da en yaygın geleneklerden biride yağmur duasıdır. Genellikle yağmur duaları nisan sonundan başlayıp, mayıs ayı boyunca sürdürülür. Bazen birden fazla köy bir araya gelerek büyük katılımlı yağmur duaları yapılır. Büyük kazanlarda yemekler yapılarak beraberlik pekiştirilir ‘’çocukların duaları geri çevrilmez’’ anlayışından hareketle çocuklara;

Teknede hamur / tarlada çamur / ver Allah’ım ver sellice yağmur / şeklinde dilekler yapılır.

Kırk bir otu, kırçma, evlenme v.s gibi çok sayıda geleneklerimiz var, onlardan da bir başka yazıda söz edelim.


# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

Emre Demir - 84 karakış...(O gün veya hafta içinde çok yüksek ihtimalle iyi kar yağar ya da çok soğuk olur)

Yanıtla . 0Beğen 16 Kasım 21:17
01

cihan kurt - 80 ile 90 arası ne cıktın kör olası cok guzel yazi olmus eline saglik

Yanıtla . 0Beğen 02 Aralık 16:38
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR