İnsanız, insan onuruna yakışan bir şekilde yaşamak istiyoruz!

MAKALEYİ DİNLE

Bugün 1 Mayıs…

İşçinin, emekçinin bayramı…

Peki işçiler, emekçiler bugünde ne istiyor?

Birlikte okuyalım;

***

“Bizler bu ülkenin işsizleri, işçileri, emekçileri, emeklileri, aydınları, kadınları, onurlu insanları olarak;

-Kamu hizmetlerinden ücretsiz yararlanmak istiyoruz…

-Gelir dağılımı ve vergi sistemindeki adaletsizliğinin düzeltilmesini istiyoruz…

-Emeklilikte insanca, onurlu bir yaşam için ücretlerimizin asgari geçim standardına yükseltilmesini istiyoruz.

-Kentsel dönüşüm adı altında kentlerimizin talanından derhal vazgeçilmelidir.

-Fabrikada, okulda, hastanede, atölyede, işlerinde, medyada, çalışma hayatının her alanında mobbing uygulanmasına son verilmelidir.

-Başta eğitim ve sağlık olmak üzere, kamu hizmetlerinin kamu çalışanları eliyle ücretsiz ve nitelikli olarak sunulmasını istiyoruz.

-12 yıl kesintisiz, kamusal ve bilimsel eğitim istiyoruz.

-Dinimiz, mezhebimiz, dilimiz, kültürümüz, cinsiyetimiz nedeniyle ikinci sınıf insan muamelesi görmek istemiyoruz.

***

Ancak demokratik bir ülkede sendikalar, siyasi partiler, odalar, dernekler özgürce faaliyetlerini sürdürebilir.

Ancak demokratik bir ülkede insanlar hak talep edebilir…

Katılımcı demokrasinin gereği olarak örgütler serbest örgütlenebilir.

-Demokrasi mücadelesi verdikleri için tutuklanan gazeteci, sendikacı, siyasetçilerin ve aydınların derhal serbest bırakılmasını istiyoruz.

-Yargı sisteminin siyasi partilerin hakkı egemenliğinden bağımsız olmasını istiyoruz.

-Özgür örgütlenme, siyaset yapma hakkı istiyoruz.

-Sömürüsüz, savaşsız, barış içinde bir Türkiye istiyoruz.

-Barış, hemen şimdi. Akan kan dursun, artık kan gözyaşı görmek istemiyoruz.

-İş güvenceli, Grevli Toplu İş Sözleşmeli bir sendika hakkı istiyoruz.

-Her gün kadınların tacize, tecavüze uğradığı cinayete kurban gittiği bir ülkede yaşamak istemiyoruz.

-Sendikal faaliyetlerinden dolayı hiçbir işçi memur işten atılmamalı, sürgün edilmemelidir.

-Ülkemizin Ortadoğu’da bir savaşa sürüklenme çabalarından derhal vazgeçilmelidir.

-İş kazaları adı altında iş cinayetlerine kurban edilmek istemiyoruz.

- Kıdem tazminatının talan edilmesini istemiyoruz.

-Taşeron çalıştırmayla, özel istihdam bürolarıyla, esnek çalıştırmayla, sözleşmeli personel uygulamalarıyla, köleliğe mahkum edilmek istemiyoruz.

***

1 Mayıs alanlarını barış, eşitlik, özgürlük, adalet, bağımsız ve demokrasinin hakim olduğu bir Türkiye talepleriyle özgürleştireceğiz. 1 Mayıs alanlarını, milyonların birlikte yaşamı savunan kürsüleri haleni dönüştüreceğiz.

1 Mayıs taleplerimizle, rengarenk bayraklarımızla, türkülerimizle, halaylarımızla, sevgi ve kardeşlik temelinde coşkuyla kutlayacağız.

Yaşasın 1 Mayıs…”

Bu dilek ve temennilerin altına ben de imza atıyorum…

1 MAYIS’IN TARİHÇESİ

İlk kez 1856'da Avustralya'nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçileri, günde sekiz saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesi'nden Parlamento Evi'ne kadar bir yürüyüş düzenlediler. 1 Mayıs 1886'da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. Şikago'da yapılan gösterilere yarım milyon işçi katıldı. Luizvil'de (Kentaki) 6 binden fazla siyah ve beyaz işçi, birlikte yürüdü. O dönemde Luizvil'deki parklar, siyahlara kapalıydı. İşçiler, sokaklarda yürüdükten sonra hep birlikte Ulusal Park'a girdi. Her eyalet ve kentte, siyah ve beyaz işçilerin birlikte yaptığı gösteriler, gazeteler tarafından, 'Böylece önyargı duvarı yıkılmış oldu' şeklinde yorumlanmıştı.

Bu gösteriler 1 Mayıs'ı izleyen günlerde tüm harareti ile devam etti ve 4 Mayıs'ta kanlı Haymarket Olayı'na yol açtı. Uygulanan yasal baskılarla bu gösterinin tekrarlanması engellendi. 14 Temmuz-21 Temmuz 1889'da toplanan İkinci Enternasyonal'de Fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle 1 Mayıs gününün tüm dünyada "Birlik, mücadele ve dayanışma günü " olarak kutlanmasına karar verildi. Böylece ikinci gösteri 1890 yılında yapılabildi.

Zamanla 8 saatlik işgünü birçok ülkede resmen kabul edildi. 1 Mayıs böylece işçilerin birlik ve dayanışmasını yansıtan bir bayram niteliğini kazandı. Günümüzde sosyalist ülkelerde (Çin Halk Cumhuriyeti, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, Vietnam, Laos, Küba, Venezuela, Nepal, Bolivya) ve daha birçok ülkede tatil günü olan 1 Mayıs'ı işçiler büyük kitle gösterileriyle kutlar; bazı ülkelerde 1 Mayıs siyasal bir eylem biçimini de alır.

 

TÜRKİYE’DE 1 MAYIS

1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı, işçi ve emekçiler tarafından dünya çapında kutlanan, birlik, dayanışma ve haksızlıklarla mücadele günü. Dünya üzerindeki pek çok ülkede, resmî tatil olarak kabul edilmektedir. Türkiye'de ilk kez 1923'te resmî olarak kutlanmıştır. 2008 Nisan'ında, "Emek ve Dayanışma Günü" olarak kutlanması kabul edilmiştir. 22 Nisan 2009 tarihinde TBMM'de kabul edilen yasa ile 1 Mayıs resmi tatil ilan edilmiştir.

 

Değirmendere’de heykeltıraş gösterim

Değirmendere sanatsal bir ilke daha imza atıyor. Değirmendereli sinema ve belgesel yönetmeni Caner Kaya'nın "Heykeltıraş" adlı uzun metrajlı belgeseli ilk gösterime giriyor. Caner Kaya'nın iki yıl üzerinde çalıştığı belgesel, çok yönlü evrensel  bir bakışın eseri. Değirmendere Ahşap Heykel sempozyumu özelinde, bir kentin sanatsal dönüşümünü anlatıyor. Uluslar arası uzun metrajlı belgesel festivallerinde gösterime hazırlanan " Heykeltıraş" belgeseli 1 Mayıs 2016 Pazar günü saat:17.00 'de Değirmendere Kafe Yakut'ta ilk kez gösterime girecek. Halka açık gerçekleşecek gösterime halkın,  sanat ve sanatseverlerin  ilgi göstermesi bekleniyor.

 

KOÜ’lü öğrencileri İHA tasarlıyor

TÜBİTAK tarafından 21-25 Eylül 2016 tarihleri arasında, lise ve üniversite öğrencilerinin katılacağı, uluslararası çapta organize edilen UAV Turkey Yarışması düzenlenecek.  Yarışmaya Kocaeli Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü öğrencileri tarafından kurulan Türk-Mekatronik Takımı İnsansız Hava Araçları Ekibi de dahil olmak üzere toplam 203 takım başvuru yaptı. KOÜ’lü öğrenciler yarışmanın ilk aşaması olan Konsept Tasarım ve Rapor puanlaması aşamasında başarılı olan 145 takım arasında, 100 üzerinden 97 puan alarak genel sıralamada 5. , kendi kategorisi olan sabit kanatlı uçaklarda ise 1. oldu. KOÜ’lü öğrencileri bu başarısından dolayı kutluyoruz.

 

Dikkat! Bu eğitime katılmak zorunlu

İzmit Belediyesi’nden ev ve süs hayvanları satış işiyle uğraşanları yakından ilgilendiren bir açıklama yapıldı. Belediyenin Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada” 5-6 Mayıs tarihleri arasında Fuar içinde bulunan Sivil Toplum Merkezi’nde düzenlenecek eğitim programına katılmayanlar, ev ve süs hayvanlarını satamayacaklar. Yapılacak kontrollerde eğitim sertifikası olmadan ev ve süs hayvanı satışı yapanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır” denildi. İzmit’te halen söz konusu işkolunda 21 işyerinin faaliyet gösterdiği öğrenildi.

 

Saral görevine başladı

Uzun zamandır mide fıtığı rahatsızlığı olan Gölcük Muhtarlar Derneği Başkanı Bilge Saral, bir hafta önce İzmit Acı Badem Hastanesi’nde geçirdiği ameliyat sonrasında kısa sürede sağlığına kavuştu. Saral, hiç zaman kaybetmeden çok sevdiği görevine başladı. Saral’a geçmiş olsun diyoruz.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR