Polis Haftası

MAKALEYİ DİNLE

Kocaeli’nde Emniyet Müdürlüğü 04–10 Nisan tarihlerini içeren günlerde Polis Haftası nedeni ile bir dizi etkinlikler yapıyor. Etkinliklerin ilkini Polis Sosyal Tesislerinde kan bağışı vererek başlattılar. Bu bağış iki gün devam etti. Daha sonra
Yunus Emre Kültür Merkezinde 3 gün süreli halka açık sergi açılışı yapıldı. Sergide mevcut stantları mutlaka herkesin görmesi gerekir. Polisimizi yakından tanımak, bilgi sahibi olmak, ellerindeki ne tür imkânlarla görev yaptıklarını sergide görmek mümkün.

İlan edilen programda şehit aileleri ve malül personel ile sosyal tesislerde yemek yeme amacı ile bir araya gelmede var. Aynı gün şehitlik ziyaret edildikten sonra Fevziye Camiinde şehitler için mevlid-i Şerif okutuldu. Fevziye’nin önünde çok sayıda polis arabasının bulunması katılımın yüksek oluşunun kanıtı idi.

Haftanın son etkinliği 10 Nisan günü Valilik Tören Alanında tören programı, kortej ve Polisevinde kokteyl ile son bulacak. Bu yıl her türlü ayrıntı hesaplanarak tanıtıcı, ilgi çekici ve doyurucu bir programla kutlama yapılıyor.

Polis herkesin, hepimizin hangi nedenle olursa olsun sık sık karşılaştığımız ve ilişki kurduğumuz bir kurumdur. Hak arama, adalet arama adına ilk müracaat kapısı polistir. Polisin üzerinde ki sorumluluk gördüklerimizden, tahminlerimizden çok daha büyüktür. Yaptıkları fedakârlıkları, içinde bulundukları koşulları, ağır iş yüklerini ve sıkıntılarını genellikle hesaba katmayan bir anlayıştayız. En ufak bir olumsuzluklarında üzerlerini çizip, topyekûn karalayıp yargılıyoruz. Burada unutulmaması gerekir ki poliste toplumun bir parçasıdır. Bizim içimizden çıkan insanlardır. Polisleri bu gözle görüp değerlendirmek gerekir diye düşünüyorum.

Polislik mesleğini icra edenlerinde üzerlerinde ağır bir sorumluluk olduğunu hiçbir zaman hatırdan çıkarmamaları gerekiyor. Bu teşkilatın içinden birisinin eksik ve yanlış davranışının faturası tüm polise mal olmaktadır. Dünün polisine göre bugünün polisi ellerinde ki teknik araç ve gereç nedeni ile sonuca sağlıklı ve kısa sürede ulaşmaları bakımından daha avantajlıdırlar. En karışık olayları kısa sürede aydınlatmaları bunun bir kanıtıdır.

Kocaeli Polis Teşkilatımız da ki tüm personelinin Polis Haftasını efendi yapılı, çalışkan, dürüst ve halkın çok sevdiği İl Emniyet Müdürü Sayın Yusuf Çalkavur nezdinde kutluyor, hepsine sağlık, mutluluk ve başarı diliyorum.

MPL TELEVİZYONUNDA SÖYLEŞİ
7 Nisan Perşembe günü için TADEF adına beni MPL Televizyonundan 90 dakikalık bir söyleşi için davet etmişlerdi. Yönetim Kurulu üyemiz Mehmet Seven ile beraber katıldık. Türkiye ile Azerbaycan’ın tarihi süreç içinde ki ilişkileri ana konu idi. Bu arada Azerbaycan’a Rusya-Ermenistan işbirliği ile birçok kez uygulanan soykırım ve katliamlar üzerine açıklamalarda bulundum. 31 Mart 1918,
20 Ocak 1990 ve 25 Şubat 1992 Hocalı Soykırımı ile yapılan vahşeti anlatmaya çalıştık. Azerbaycan topraklarının % 20 sinin işgal edilişini dile getirerek sebep
ve sonuçları üzerinde sorulan soruları cevaplandırdık. Bir ara Turan Yazgan hoca programa telefonla katılarak konu üzerine duygu ve düşüncelerini açıkladılar.

Programı idare eden kamuoyunun yakınen tanıdığı gazeteci-yazar Suat Gün Bey idi. Suat Bey, konunun detaylarını açıklama amacına yönelik sorular sordu.
İki defa belli aralıklarla da tekrar banttan yayınlanacak söyleşi kamuoyunu aydınlatıcı düzeydeydi. Satranç Tahtası Programının yöneticisi Behran Kıran bey mesleğine kendisini adamış, başarılı bir yönetici ve alçak gönüllülüğü ile hemen samimi bir diyalog kuruyor.

Televizyon da karşılaştığımız beş dönem milletvekilliği yapan Cevdet Akçalı bey ile de uzun bir sohbetimiz oldu. “ Aksakal Değişleri “ adlı derleme yaptığı kitabını imzalayarak verdi. Ben de kendisine yanımda bulunan iki kitabımı imzalayarak verdim.

Tekrar bir başka programda buluşmak üzere vedalaşıp ayrıldık.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR