2024 kimin olacak?

MAKALEYİ DİNLE

2024 için biz neler yapıyoruz bilmiyorum ama dört şehir bu konuda kıyasıya mücadele ediyor. Fransa’nın Paris, Amerika Birleşik Devletleri’nin Los Angeles, Macaristan’ın Budapeşte ve İtalya’nın Roma kentleri 2024 için yaz olimpiyat oyunlarını almak için çalışıyorlar. Tartışma, hangi şehrin bu onura sahip olacağından çok bu organizasyonun kaç paraya mal olacağında konumlanıyor. Çünkü, artık olimpiyat oyunlarını alıp yapmak değil, oyunlar sona erdikten sonra eldeki tesislerin ne olacağı konusu şiddetle konuşuluyor.

 

2016 Yaz Olimpiyat oyunları Rio/Brezilya’da yapılıyor. Orada çeşitli tartışmalar, gösteriler yapılıyor. Halkın sorunları varken neden olimpiyat oyunları yapıyoruz diyen çevreler var. Oysa Brezilya bu oyunları almak için nasıl da mücadele etmişti. Kararın açıklanması esnasında Brezilya heyetinin havalara sıçramasını bugün gibi hatırlıyorum. Zaman geçti ve hazırlıklar tamamlandı. Oyunlar orada yapılacak. Tokyo 2020 için gerekeni yapıyor.

 

2024 oyunlarının nereye verileceği konusunda çeşitli görüşlerin çeşitliliği dikkatlerimizi çekiyor. En büyük tartışma olimpiyat oyunlarının maliyeti üzerinde oluyor. Dikkatli okurlarım hatırlayacaklardır, 2012 Londra Olimpiyat Oyunları için öngörülen bütçe 3,5 milyar Amerikan Doları iken, bu rakam 9 milyar doları aşmıştı. 2014 yılında Rusya’nın Soçi kentinde yapılan Kış Olimpiyat Oyunlarındaki rakam 51 milyar doları geçmişti. Bizzat Putin’in destekleri ile yapılan bu oyunların tadı herkesin hafızalarında yer almış durumda. Burada dikkati çeken en önemli konu, bütçe planlamalarında yapılan hatalardır.

 

Unutulmaması gereken, olimpiyat oyunları düzenleyen ülkelerin aslında kayıp değil, kazançlı duruma yükseldiklerinin bilinmesidir. O kadar çok sayıda ve yeni tesislerin spora kazandırılması göz ardı edilecek bir konu değildir. Yapılan tesislerin okul sporlarına ve federasyonların faaliyetlerine tahsis edilmesi durumunda tesis sıkıntısı derhal sona erecektir. Olimpiyatlara sıcak bakmayan spor yazarlarımızın aksine, ben, bu oyunların ülke sporuna ve turizmine çok ciddi katkılar sağlayacağını düşünüyorum.

 

Oyunlar sonrasında tesislerin çürüyeceği, atıl durumda kalacağını söyleyenlerin sayısı, merak etmeyin birkaç kişiden öteye gitmez. Kuşkusuz, inşaatlar yapılırken planlama ve bazı proje hataları ortaya çıkabiliyor. Bunu engel olabilmenin yolu çok basittir. Yapılacak her tesis şimdiden belirli Üniversitelerimize veya yerel yönetimlerimize devredilebilir. Bunu yapmak çok zor olmasa gerek! Basit bir planlama ile olası sorunların çözümü oldukça kolay şekilde çözülecektir.

 

Olimpiyat Oyunları, Dünyada en önemli spor organizasyonudur. Yüksek getirisi olacak sponsorluklar, televizyon yayın hakları, hatırı sayılır reklam gelirleri hem organizasyonu yapacak kente hem de o ülkeye tarifi çok farklı getirileri olacaktır.

 

Tartışma, bizim bu oyunlara aday olup olmayacağımızdır. Belki de vazgeçtik 2024’ten? Ama spor devam ediyor. Maçlar devam ediyor. Çok yetenekli çocuklarımız mücadele edecekleri arenalarda olmak için canla başla çalışıyorlar. Bu gücün artık optimal düzeylerde kimyasal, ve ruhsal enerjiden mekanik enerjiye çevrilme zamanı gelmiştir.

 

Yazımızın başlığı, 2024 kimin olacak diye başlamışken laf sonunda yine çocuklarımız ve gençlerimize dönmüş oldu. Onlarsız bir şey yapmak mümkün değil. Bunu çoğumuz biliyoruz ama görmezden gelmeye devam ediyoruz.

 

Çocuklara ve gençlere sırtını dönen bir yapı, spor için çok ciddi sorumluluklar üstlenmiş olacaktır. Her sportif organizasyon çocuklara ve gençlere yönelik olmalı ve onların geleceklerini güvenlik altına alacak operasyonlara sahip olmalıdır.

Not: Bazı gazetelerde hakkımda farklı bir algı yaratma amaçlı haberler yayınlanmaktadır. Her konuda, zamanı geldikçe bu haberlere gereken cevaplar verilecektir. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın!

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Yavuz Taşkıran - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR