Körfez, Derince, Dilovası…

MAKALEYİ DİNLE

 

 

 

AK Partili dostlarım doğru söylüyorlar. 30 Mart seçimleri çok farklı bir ortamda yapılıyor. Özellikle 17 Aralık tantanalarından sonra mesele artık bir genel seçim havası kazandı. Bu gelişme aslına bakarsanız AK Parti’nin lehine olabilecek bir durum. Çünkü, son 2007, 2009 ve 2011 seçimlerini düşünecek olursak, iktidarın genel seçim performansının, yerele göre çok daha yüksek olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Türkiye geneli sonuçlarına göre; 2007 yılında yüzde 46,7 oranındaki AK Parti’nin oyu, 2009’de yüzde 38,7’ye düşüyor, 2011’de ise yeniden 49,8’ye yükseliyor. Bu da 30 Mart sürecine genel seçim havası ile hazırlanan AK Parti’nin, oy kaybı yaşanacaksa bile bunu en aza indirebilmesi için bir fırsat gibi duruyor.

AK Parti’nin ilimizde alacağı sonuçlar açıkçası çok merak ediliyor. Bunların başında İzmit, Derince, Dilovası ve tabii ki Körfez geliyor…

Kabul etmek gerekir ki, Dilovası çok karışık. Çünkü AK Parti burada ne kadar güçlüyse, Ercan Dalkılıç da en az o kadar güçlü. Dalkılıç’ın DP ile girdiği 2009 seçimlerini kaybetmesinin sebebi hem çalışma zamanının az olması, hem de Doğru Yol çizgisindeki bu partinin gerçekleri ile doğulu nüfusun fazla olduğu Dilovası halkının gerçeklerinin örtüşmemesiydi.

Fakat bu kez durum biraz farklı. Çünkü Dilovası’nda 5 yıldır muhalefette olan ve gece gündüz çalışan Ercan Dalkılıç, farkı kapatmış gibi görünüyor. Fakat yine de söylemekte fayda var. Başbakan Erdoğan’ın önceki günkü törene katılması bile ilçe halkı için önemli. Kısacası AK Parti’nin adayının ve teşkilatının Erdoğan’dan başka tutunacakları bir başka dal yok…

Derince ve Körfez ise aday tercihleri anlamında aynı noktada. AK Parti Genel Merkezi, bu iki ilçede son derece stratejik bir kararla, Ali Haydar Bulut ve İsmail Baran isimleri üzerinde uzlaştı. Elbette bu tercihlerde farklı sebepler de var, ancak diğer partilerden oy kapmak için en uygun isimler bunlarmış gibi geliyor bana…

Örneğin Körfez ilçede…

İsmail Bey’in kökeni Saadet Partisi. Hatta 2004 seçimlerinde bu partiden aday olmuştu. Sonradan AK Parti’ye geçenlerden. Şimdi de başkan adayı ilan edildi. Körfez’deki seçim sonuçlarını direkt etkileyecek olan parti ise Saadet Partisi. Bu parti, öyle özel bir kilit noktada ki, AK Parti’den çıkacak oyların belki de ilk adresi. Ya da SP’den bir yere oy gidecekse yine ilk adres AK Parti…

Dolayısıyla SP’de bir zafiyet sonucu bir oy kaybı olacaksa bunun en büyük avantajını AK Parti yaşayacak. Bu partiden gidecek oylar için, milli görüş temeli nedeniyle ilk tercih İsmail Baran olacaktır.

Körfez’deki muhalefet de iyi çalışıyor aslında. Salih Şirin adaylığındaki MHP ve Reşat Başar ile CHP, çok iyi bir ivme yakaladı. Salih Bey’in özellikle Yarımcalı potansiyel üzerindeki etkisi, bunun dışında Türk, Kürt, Alevi, Sünni ayrımı yapmayan Reşat hocaya yönelik, doğu kökenli insanların olumlu bakış açısı olayı çok daha farklı bir noktaya getiriyor.

Fakat dikkatimi çeken bir husus var. Ben en azından şu an için AK Parti’nin ilçede bir adım bile olsa önde olduğunu düşünüyorum. Muhalefetin de bu durumun bilincinde ve son bir haftalık süreyi iyi geçirmek isteyeceğine inanıyorum.

Derince’de ise AK Parti, Ali Haydar Bulut ile yine stratejik bir karar aldı. Özellikle MHP tabanındaki oyları almak isteyecek olan Bulut’un burada çok seveninin olduğunu biliyorum. Bu nedenle ben ilçedeki seçimlerin büyük bir farkla kazanılamayacağını, hatta seçimlerin de AK Parti ile MHP arasında geçeceğini, SP’nin alacağı oylara göre de CHP’nin devreye girebileceğini düşünüyorum.

Kısacası, Körfez, Derince ve Dilovası hattına şöyle bir göz gezdirdiğimizde, AK Parti’nin özellikle Erdoğan faktörü ile etkili olduğunu görebiliyoruz. Ancak Dilovası’nda CHP’nin, Derince ise hem CHP ve hem de MHP’nin varlığı dikkat çekiyor. Özellikle Körfez Derince’de sonucu Saadet Partisi’nin alacağı oylar belirleyecek gibi görünse de, iktidarın bu iki ilçede de bir adım bile olsa önde olduğunu söylemeliyiz.

 

 

 

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR