Küresel Sömürü; TERÖR ve SAVAŞ…

MAKALEYİ DİNLE

Hangi inanç ya da etnik kökenden olursa olsun, “normal” her insanın “insanca” beklentisi; huzur ve güven içinde bir yaşam olmalı.

Düşünelim;

1960’lı yıllardan itibaren, bu ülkenin insanları Almanya başta olmak üzere öteki Avrupa ülkelerine neden gittiler? Ekmeğini kazanmak ve geleceğini güvenceye almak için değil mi?  Bugün, dünyanın dört bir yanında Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları yaşıyor. Dün “yabancı” saydığımız insanlarla “akraba” oluyoruz. Avrupa’da çeşitli ülkelerde “Türk” kökenli insanlar ülke yönetimlerinde belediye başkanı ya da milletvekili olarak görev alıyorlar. İş kuruyor, vergi mükellefi oluyorlar.

Ancak, dünya insanlığının en büyük belası “terör ve savaşlar” eksik olmuyor! NEDEN?

Çatışmaların dünyaya zararı 14.3 Trilyon Dolar!

Bu zararı, aslında bu terör ve savaşlarla ilgisi ve çıkarı olmayan masum insanlar ödüyor.

Ama bu terör ve savaşların kazananları da var; Silah tekelleri, Petrol Tekelleri, Finans sektörünün devleri,  büyük  inşaat şirketleri, güvenlik şirketleri  ve  diğerleri…

Terör ve savaşlarda yaşamlarını yitiren ya da ülkelerini terk etmek zorunda kalan yüzbinlerce masum insanın bedelini ise belirlemek mümkün değil!

“Petrol uğruna” çıkarılan KÖRFEZ SAVAŞLARI’nı düşünelim; Irak bölündü parçalandı. Camilerde bile masum insanlar öldürüldü. Genç kızların, kadınların ırzına geçildi. Ülkenin zenginlikleri yağmalandı. Ülke ve halk yoksullaştı. Savaş koşullarında korku ve dehşet sarmalında büyüyen çocuklar, geleceğin terörist adayları olmazlar mı?

SURİYE; küresel sermayenin uzun vadeli çıkarları uğruna iç kavgaya sürüklendi. O iç kavgada yer alan muhalif gruplar silah, cephane, gıda desteğini nereden buluyorlar?

İŞİD nasıl ortaya çıktı?  Hemen tüm İslam coğrafyasında savaşma gücünü nereden alıyor? Kim veriyor o ağır silahları? Neye ve kime hizmet ediyor?

Müslüman Müslüman’ın kafasını neden uçuruyor?

Bu vahşetin, kin ve öfkenin kaynağı nedir?

Bu vahşetten kimler yararlanıyor?

Ülkemizde yaşanan terör olaylarında yitirdiğimiz insanların acıları unutulabilir mi? Hangi güçler “etle kemiğe bürünmüş, akraba olmuş, inancı, kültürü aynı olan iki kardeş halkı” nasıl birbirine kırdırdı?

Bu kardeş kavgasında “Petrol ve silah tekellerinin, uyuşturucu ticareti ile büyük vurgunlar vuranların, ABD’nin ve İSRAİL’in çıkarları nedir?”

Dünya ölçeğinde “Ulus Devletler” nasıl ve neden parçalanıyor? Yerine kurulan küçük küçük devletçiklerin ve halklarının bu “küresel mafya düzeninde”  özgür ve mutlu yaşayabilmesi mümkün müdür?

Ne güzel söylemiş şair; “Dünyayı güzellik kurtaracak/ Bir insanı sevmekle başlayacak her şey.”

İnsanlık artık uyanmalı.

İnsanın  insana, halkların birbirine “düşman” olup ölümü, acıyı ve yoksulluğu paylaşacağına, insanca yaşamayı, sevinci, dostluğu ve varsıllığı paylaşması çok mu zor?

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR