Farklıdır ramazan ayı

MAKALEYİ DİNLE

İnsanoğlunun yaşamında her günün, her ayın ayrı bir önemi vardır. Ama gerek İslam aleminde, gerekse ülkemizde “ On bir ayın sultanı “ olarak nitelendirilen Ramazan ayının bambaşka önemi vardır. Oruç tutsun veya tutmasın herkeste bir hareketlilik, bir farklılık göze çarpar. Bu ayda özellikle hoşgörü ön plana çıkar. Oruç tutanlara karşı oruç tutmayanlar saygılı olur, onların yanında bir şeyler yememeye, bir şeyler içmemeye özen gösterirler. Aynı şekilde oruç tutanlarda tutmayan veya tutamayanlara karşı hoşgörülü ve saygılı davranırlar. Zaten doğal olanı da budur. Bunun dışındaki düşünce ve davranış doğal değildir. Ramazan ayının bir başka özelliği ise paylaşımcılığı öne çıkarmasıdır. Ekonomik anlamda gücü, kuvveti iyi olanlar daima yoksullara, güçsüzlere karşı yardımlaşma niyeti ve gayreti içinde olurlar.
Özellikle Türk Milleti olarak geçmişten bugüne dek yoksullara, öksüzlere karşı özellikle Ramazanda daha fazla kucak açılır. Yurdumuzun hemen hemen her yerinde çeşitli kurum ve kuruluşların yahut hayırsever vatandaşlarımızın desteği sayesinde aşevleri kanalı ile her akşam oruçların açılması, karınlarının doyurulması sağlanır. Ayrıca bu durumda olanlara sahur içinde yemek ve erzak verilir. Kısacası bu tip sosyal dayanışmalar toplum içindeki farklılığı, kıskançlığa hatta kötülüklere dönüşmesini engeller. Bu dengelemeyi, bu koruma ve kollamayı öncelikle devletin yapması gerekir. Anayasamızda mevcut “ sosyal devlet “ anlayışı ve ilkesi bunu gerektirir.
Oysa ki, bugünkü pozisyonda devletimizin bu görevini yeterince yapmadığını ve yapamadığını görmekteyiz. Milli gelirin paylaşımı uçurum denecek kadar ürkütücü ve farklıdır. Milli gelirin % 80’nini nüfusun % 20’sinin alması bu ürkütücü durumu net bir şekilde ortaya koymaktadır. Üstüne üstlük birde işsizliğin had safhada olması endişeleri hızla artırmaktadır. Bir de buna yatırımın yapılmadığı bir durum eklenince, doğal sonuç olarak üretimde azalmaktadır.
Bütün ekonomik sıkıntılara rağmen Türk Milletinin genel de yapısında yardımlaşma ve paylaşım mevcuttur. Devletin ulaşamadığı yerlerde yardımsever şahısların, kurum ve kuruluşların az veya çok fakir kişilere elinden geleni yaptığını da görmekte ve yaşamaktayız. Dinimizde mevcut fitre ve zekât müessesi de az çok bu boşluğu doldurmaktadır.
Ülke içinde ki yoksul ve düşkünlere yardımın dışında çeşitli zorlukları yaşayan ülkelere de yardım elini uzatan bir yaradılışa sahibiz. Örneğin Somali de ki açlık ve kuraklık yüzünden her gün onlarca çocuk ölmektedir. Bu dramı güncelleştiren ve yaygınlaştıran, ulusları harekete geçiren Türkiye oldu. Dünyanın vurdumduymazlığını yüzüne vuran bir cömertlikle Türk Toplumu kendi içinde ki Somalilerini unutarak 400 milyon lira civarında ve çığ gibi daha da büyüyecek bir kampanyayla Somalilerin imdadına koştu. Bu kadar cömert bir davranış hiçbir milletin ruhunda mevcut değildir. Ülkemizde 3 gün sonra Ramazan Bayramını kutlayacağız. Uzun bir bayram tatili yaşayacağız. Bir kısım insanlarımız ziyaret, dinlenme, gezip görme amacı ile çeşitli yerlere gideceklerdir. Bu seyahatlerde Ramazanın özüne uygun sabır ve dikkati trafik kuralarını uygularken elden bırakmamız gerekir. Her bayramda geçirilen trafik kazaları ve can kayıpları hepimizi bıktırdı, tahammül gücümüzün sınırına dayandık.
Ramazan Bayramının Türk, İslam alemine dostluk, barış, sağlık, mutluluk ve başarı getirmesi temennisi ile nice mutlu bayramlara diyerek tebrik ediyorum.

[b]SAHİL PİKNİK ALANLARI
Kocaeli Büyükşehir Belediyemizin yapmış olduğu güzel hizmetlerden bir tanesi de İzmit ile Başiskele arasında ki deniz kenarında yapılan yürüyüş yolu ve piknik alanıdır. Ramazan da bile bu piknik alanı tamamı ile doldu taştı. Çoluk çocuk bütün aileler yanında getirdiği yemeklerle veya mangal yakarak oruçlarını açtılar. Masalar kâfi gelmediği için çimenler üzerine oturarak iftar saatini burada geçirdiler. Üç kere de ailece biz buraya gittik. İftar öncesi ve iftar sonrası sahil boyunca yürüyüş ve sohbet yapanlar ile kalabalık bir görüntü oluştu.
Palmiye ağaçları ve yapılan güzel bir ışıklandırma ile insan kendisini kordon boyunda hissediyor. Burada sohbet ettiğimiz çeşitli insanlar piknik masalarının azlığını daha fazla masa konulması ve müsait bir iki yere tuvalet yapılması gerektiğini dile getirmekteler. Hepimizin ortak kulanım alanı olan bu güzel yeri koruyup kollamak ve temiz tutmak hepimizin görevi olmalıdır. Bir yeri yapmak kadar onu yaşatmak da çok önemlidir.
Burada görüp sohbet ettiğimiz insanların talebi olarak Büyükşehir Belediyemize içten teşekkür ediyoruz.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


YÜKLENİYOR