Kendi ağzından Abdullah Öcalan!

MAKALEYİ DİNLE

İşçi Partisi Kocaeli Şubesi, gazetemize mail attı…

Mailde yeni bir kitabın tanıtımını yaptı.

**

Türkiye'nin gündemine oturan ve uzun süre tartışılan İmralı sorgusu kitap oldu. Kaynak Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Sadık Usta, PKK Lideri Öcalan'ın 1999 yılında İmralı ifadelerinin "Kendi Ağzından Abdullah Öcalan" başlığıyla raflardaki yerini alacağını duyurdu.
**
İşçi Partisi Genel Sekreteri Hasan Basri Özbey'in hazırladığı kitapta Öcalan'ın ifadeleri; "Atatürkçülük ve Kemalizm, Türklük ve Kürtlük meselesi, cumhuriyet rejimi, devlet, şehitler ve isyanlar" başlıkları altında derlendi. 

Kitabın sunuşunda İşçi Partisi'nin Kürt Sorunu'na kardeşlik programını açıklayan Özbey, "birlikte özgürleşme" vurgusu yaptı.
**
Emekli Albay Hasan Atilla Uğur'un yaptığı sorgu görüntülerinin yayınlanması üzerine Öcalan'ın avukatları suç duyurusunda bulundu ve yayın yasağı talep etti. Savcılık yayınların "kamuoyunu bilgilendirme görevi" olduğu gerekçesiyle talepleri redderek takipsizlik kararı verdi.

Kitapta; Özbey ile Aydınlık Genel Yayın Yönetmeni İlker Yücel hakkındaki bu karara da yer verildi. 
**
PKK Lideri Öcalan ve BDP yöneticileri görüntülerin montaj olduğunu iddia etmiş ancak, ham halini alarak izlemeyi kabul etmemişti.

İşçi Partisi'nin görüntülerin tamamını yayınlamasının ardından ise PKK cephesinden herhangi bir açıklama gelmemişti.

**

AKP hükümeti, çözüm süreci adı altında gizli pazarlıklar yapıyor…

Bunda ne muhalefetin, ne de Genel Kurmay Başkanı’nın haberi oluyor…

Çözüm süreci ne durumdu…

Hükümet, İmralı görüşmelerinde ne gibi tavizler veriyor…

Apo, Hükümetten ne istiyor?

Bu soruların net bir cevabı yok…

Bakalım bu çözüm sürecinin sonu nereye varacak?

“Bölünmeye” dediğinizi duyar gibiyim.

 

Yıldız Konutları sakinleri tepkili!

Yuvam Akarca Yıldız Konutları sakinleri bazı blokları yağmur suyu yüzünden sorun yaşaması üzerine harekete geçti. Bu fotoğraf, Yuvam Akarca Yıldız konutlarında çekildi. Fotoğraf, yağmur suyu borularının ezilmesini gösteriyor. Konut sakinleri bazı blokları su basması üzerine gazetemize mail gönderdi. Yapılan açıklamada yağmur borularının ezilmelere karşı altına ve üstüne kum dökülmesi gerekirken dökülmediği ifade edildi.  Bu nedenle de boruların ezildiğini söyleyen Yıldız konutları sakinleri, söz konusu yer otopark üzerinden araç geçmesine rağmen müteahhit firma kum kullanmamış ve her şeyden önemlisi ise kontrol mühendisi gerekli olan kontrolleri yapmayarak hem görevini aksattığı belirtildi. Bu nedenle kontrol mühendisinin verdiği zarar tespit edilerek gerekli olan işlemin yapılması ve yapılan masraflarında kontrol mühendisinden tahsil edilmesi istiyor.

 

Konservatuar öğrencileri dertli!

‘Büyükşehir Belediye Konservatuarı kapanmasın’ diyen bir grup öğrencinin bazı isteklerde bulundu.Gazetemize mail atan öğrenciler şu açıklamada bulundu; “Kentimize ve kent kültürümüze gözle görülmese de ciddi manada katkıları olan, kurulduğu günden bugüne pek çok değerli müzisyen ve sanat adamını ülkemize kazandıran Kocaeli Büyükşehir Belediye Konservatuarı yapılandırma (!) adı altında eğitim yılını 4 yıldan 1 yıl hazırlık 2 yıl eğitim adı altında 3 yıla düşürmüş ve Türk müziği açısından kıymeti yüksek olan pek çok enstrüman bölümünü kapatma kararı almıştır.

**

Genel itibariyle öğrenim süresi dört yıl olan konservatuarlarda ilimizdeki bu konservatuar için karar neye göre ve hangi amaca hizmet maksadı ile alınmıştır?  Meçhuldür.

Kapatılan bölümler; Yan Flüt,  Klarnet, Tambur, Karadeniz Kemençesi,  Bateri, Viyolonsel…

**

Bu konuda kamuoyu oluşturma ve şehirlerin hayat damarı oluşları açısından önem arz eden sanat ve sanatçıya destek olunmalıdır diye düşünüyor, bu konuda bilginizin olmasını istiyor ve destek görmeyi bekliyoruz.” Umarım yetkililer bu öğrencilerin isteklerini duyar ve gereğini yapar.

 

Çocuk hakları, AB projesi oldu

İzmit Belediyesi’nin kendi alanında Türkiye’de tek olan Çocuk Hakları Biriminin faaliyetleri Avrupa Birliği Projesi oldu. Kocaeli Kültürel Gelişim ve Dayanışma Derneği’nin Merkezi İhale Finans Birimi’ne, AB ve Türkiye Arasında Sivil Toplum Diyaloğu -III Siyasi Kriterler Hibe Programı’na sunulan Çocuk Hakları Siyasi Kriterlerine İlişkin AB Türkiye Sivil Toplum Diyaloğu adlı projenin İzmit Belediyesi olarak ortağı olduklarını söyleyen yetkililer projenin bir diğer ortağı da Kocaeli Üniversitesi Çocuk Hakları Merkezi olduğu kaydedildi.

 

Emeklilerin 7 tüp kaybı var

Türkiye Emekliler Derneği Gölcük Şubesi Başkanı Ali Osman Kılıç, 2005 yılı Ağustos ayındaki işçi emeklisi taban aylıkları ile 2014 yılı eylül ayındaki taban aylıklarının alım güçlerinin karşılaştırıldığını arada dağlar kadar fark olduğunu söyledi. Kılıç, “2005 yılındaki işçi emeklisinin taban aylığı ile 12 kg. mutfak tüpünden tam 15,5 adet alabiliyorduk, ancak şimdi 8,5 adet alıyoruz. Yani arada 7 tüp kaybımız var. 2005 yılındaki taban maaşla dana etinden 28 kilo alabiliyorduk, ancak şimdi 20 kilo alabiliyoruz, 8 kilo kaybımız var. 2005 yılında zeytinden 60 kilo alabiliyorduk, şimdi ise 46 kilo alabiliyoruz, 14 kilo kaybımız var. Kuru fasulye 2005 yılında 179 kilo alınabiliyordu şimdi ise 55 kilo alınabiliyor.” Kılıç, olayı güzel özetlemiş. Böyle giderse emeklilerin alım gücü daha da azalacak.

 

Kartepe temizleniyor

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’in İSU ile yaptığı görüşmeler sonrası ilçede olası yağmur suyu baskınlarının önüne geçilmesi amacıyla dağ eteğindeki derelerde temizlik çalışması yapıldı. Kış öncesi yapılan temizlik çalışması Uzunçiftlik, Derbent, Maşukiye, Arslanbey ve Suadiye bölgesindeki 9 derede gerçekleştirildi. Yağmur sularının akışını sağlayan dereler üzerinde başlatılan temizlik çalışması kapsamında, Arslanbey Taç Yaprak Sitesi ve Derbent Aydınkent Sitesi yanındaki dereler, Maşukiye Soğuksu ve Arslanbey köy içindeki dereler, Uzunçiftlik Bahçelievler’deki kanal ile Ataevler otoban kenarı kanalları, Maşukiye Balıkhane Deresi, Suadiye Kördere ve Suadiye Kurutma kanalı kışa hazır hale getirildi.

 

Özel Konak Hastanesi sağlık sponsoru oldu

8'nci Kırkpınar Sanat Akşamları etkinlikleri kapsamında Sapanca Kırkpınar Açıkhava Tiyatrosunda yapılan Teoman konserine ambulans ve sağlık ekibi ile destek veren Özel Konak Hastanesi, konserde sağlık sponsoru olarak görev aldı. Sapanca Belediye Başkan Yardımcısı Osman Gür, Özel Konak Hastanesi’ne teşekkür etti.

 

İzmit’te 8 ayda 285 cami temizlendi

İzmit Belediyesi’nin 5 yıl önce başlattığı ibadethane temizlik çalışmaları aralıksız devam ediyor. Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın talimatıyla kurulan özel bir ekip 5 yıldan beri  mahalle ve köylerdeki cami, Kur’an kursu ve cemevlerinin detaylı temizliğini yapıyor. Yetkililer 1 Ocak-31 Ağustos tarihleri arasında 285 adet ibadethanenin temizliğinin yapıldığını açıkladılar.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR