MİLLİ LİDER HAYDAR ALİYEV

MAKALEYİ DİNLEİnsan ömrü sınırlıdır. Bazı insanlar bu sınırlı ömürlerinde ülkelerinde büyük hizmetler verir, iz bırakır, ölümünden sonra bile her zaman kalplerde yaşarlar.
Haydar Aliyev tarihin akışı içinde Azerbaycan’ı yoktan var etmiş, her türlü tehlikelerden korumuş ve temeli sağlam bir devlet kurmuştur.
Azerbaycan bugün Kafkasya’nın parlayan yıldızı olması konumunu Haydar Aliyev’in uygulanan politikalarına borçludur.
Haydar Aliyev bugün Azerbaycan halkı tarafından “Daimi ve Milli Lider” ünvanı ile anılmaktadır. Bu sevgi nedeni ile başta havaalanı, parklar, tesisler, okullar gibi bir çok yerlere Haydar Aliyev adını vermişlerdir.
Haydar Aliyev Türk ve Azerbaycanlı oluşu nedeni ile her zaman gurur duymuştur. Ömrünü bu ideal ve inanca adamıştır. “Biz bir millet, iki devletiz” veciz sözü ile Türkiye’ye sevgi, saygı ve bağlılığını dile getirmiştir.
Azerbaycan-Türkiye ilişkileri Turgut Özal ve Süleymen Demirel zamanında zirve yapmıştır. Demirel ile “gardaş” olmuşlardı.
Azerbaycan’ın en zor ve büyük baskı altında olduğu bir dönemde, olması imkânsız görülen Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattı merhum Haydar Aliyev’in cesareti ve basireti sayesinde gerçekleşti.
Haydar Aliyev sadece Azerbaycan’da değil, Türkiye’de de sevilip sayılmaktadır. Bu sevginin sonucu olarak Kocaeli, Kartepe ve Derince Belediyelerinin vermiş olduğu parklar “Haydar Aliyev Parkları” olarak açılıp hizmet vermektedir. Ankara, İstanbul, Ceyhan gibi bir çok yerlerde heykeli konarak adına parklar açılmıştır.
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Sekapark’da verdiği Azerbaycan Kültür Evinde de Haydar Aliyev adına bir kütüphane açıldı.
Haydar Aliyev ülkesinde Azerbaycan’ın Atatürk’ü olarak anılmaktadır.
Dünyada dönemlerinde heykelleri dikilen birçok liderin ölümleri sonrasında unutulup gittiler. Yahut heykelleri sökülüp atıldı.
Atatürk ve Haydar Aliyev ise ölümleri sonrasında daha fazla sevilip, sayıldılar. 2013 10 Kasımda Anıtkabiri ziyaret edenlerin sayısı bir milyardan fazla olması verilecek en güzel bir örnektir.

SARIYERDE ANMA TÖRENİ

Sarıyer Belediyesi sahilde bir caddeye Haydar Aliyev Caddesi adını verdiği yerde aynı zamanda Haydar Aliyev’in büyük bir bütünü bulunmaktadır.
Azerbaycan İstanbul Başkonsolosu Hasan Sultanoğlu, Azerbaycan Milletvekili Elder Rızaoğlu ibrahimov, işadamları, Azerbaycan Dernekleri Federasyonu üyeleri, Türkiyede bulunan Azerbaycanlı subayların da bulunduğu kalabalık ile Haydar Aliyev’in ölümünün onuncu yıl münasebeti ile anma töreni düzenlendi.
Bende dâhil olmak üzere altı kişi Haydar Aliyev ile ilgili duygu ve düşüncelerini belirttiler.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR