Kocaeli sınavlarda neden başarısız?

MAKALEYİ DİNLE

2011 – 2012 öğretim yılı başladı. Dileriz ki başarılı bir yıl geçiririz. 2010 – 2011 yılı eğitim açısından Kocaeli için bir kabus gibi geçti üniversite sınavlarında dibe vurduk. Oysa bugün Türkiye’nin en büyük 100 sanayi kuruluşunun 18’i Kocaeli’de bulunmaktadır. Kocaeli’nin imalat sanayisi açısından ülke içindeki ve dış ticaretteki payı ise yüzde 13’tür. Kocaeli, kişi başına düşen yıllık milli gelir açısından son 10 yıldır ülke genelinde birinci sırada yer almaktadır. Bu değer Türkiye ortalamasının yaklaşık iki buçuk katıdır. Genel bütçe ve vergi gelirlerine katkı bakımından da Kocaeli yüzde 17,41 ile Türkiye sıralamasında ikinci sırada yer almaktadır. Okuryazarlık oranı yüzde 92,4 olup 9 yetişkinden biri üniversite mezunudur.
Böylesi potansiyeli olan bir ilin adı LYS sınav sonuçları bakımından Tunceli, Hakkari, Ağrı ve Şırnak illeri ile birlikte anılmaktadır. Çünkü Kocaeli üniversite sınav sonuçları sıralamasında sondan 6. yani 75. sıraya gerilemiştir. Kocaeli son 10 yıldır, sürekli gerileyerek bu yıl dibe vurmuştur. Son iki yılın karşılaştırılması şöyledir.
            Matematik Fen Puanı                                 2010                          2011            
            YGS (Yükseköğretime Geçiş Sınavı)      38. Sırada                  47. Sırada
            LYS (Liselere Yerleştirme Sınavı)           69. Sırada                  75. Sırada
            SBS (Seviye Belirleme Sınavı)                 19. Sırada                  50. Sırada
Burada dikkat çekici husus lisans yerleştirme sınavı 2010 yılında 69. sıradaymışız. Bu sıralama çok kötü diye yorumlanırken, 2011 yılında 75. sıraya gerilemiş olmak tam bir şok etkisi yarattı.
Kocaeli’de yaklaşık 149 lise ve dengi okul var. Bunların 59 adedi meslek lisesi (Endüstri veya Ticaret Meslek Lisesi gibi). Meslek okullarında okuyan öğrenci sayıları toplam lise öğrencilerinin yüzde 42’si, Türkiye ortalaması ise yüzde 35’dir. Bazıları bu başarısızlığın nedenini Kocaeli’de meslek lisesi öğrencilerinin yüzde 42 oranında olması ve göç alan bir il olmamıza bağlıyor. Bu iki gerekçe de gerçekçi değil, nedenine gelince, yukarıda belirtilen 75. sırada gördüğümüz sıralama Matematik – Fen türü yönünden yapılan bir sıralamadır.
Matematik – Fen türü sınava giren toplam 6.533 öğrencinin tamamı Fen Lisesi, Anadolu Lisesi ve diğer lise çıkışlı öğrencileri kapsamaktadır. Bu 6.533 öğrenci içinde meslek okulu çıkışlı öğrenci bulunmamaktadır. Meslek liseli çıkışlı öğrencilerin genellikle girdikleri sınav türü TM ve TS sınavlarıdır. Bu sınavda alınan sonuçlar MF türü sınava göre kısmen daha iyi. Örneğin coğrafyadan 71. Tarihte 63. Felsefe de 54. Türkçe’de 38. gibi. O nedenle TMF türü sınavda 75. sırada olmamızın meslek okulu oranının ilimizde Türkiye ortalamasının üstünde olmasının başarısızlığın bir nedeni olamaz.
İkinci neden, Kocaeli’nin göç alan bir il olmasına bağlanıyor. Türkiye’de göç alan il sadece Kocaeli değil ki. Mersin, Adana, Antalya, İzmir gibi iller de göç alıyor. Ama örneğin Antalya genellikle ilk 10 içinde yer alıyor. O nedenle göç konusunun da başarısızlığa önemli bir neden olabileceğini düşünmüyoruz.
Bir kısım insanlar ve yetkililer günah keçisi olarak hemen öne öğretmenleri sürmektedirler. Kuşkusuz öğretmenlerin başarısızlıkla payı vardır. Ancak bu oranın önemli hususlarda olduğunu düşünmüyorum. Öncelikle bu başarısızlıkta temel sorumluluk il düzeyinde eğitimi yöneten ve yönlendirenlerindir. Her birinin eğitimle ilgili yükümlülüğü oranında başarısızlıkta payı vardır. Bunu da sırayla Vali, İl Milli Eğitim Müdürü, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Okul Müdürleri ve Öğretmenler olarak sıralamak mümkündür. Ancak başarısızlıkta Kocaeli’ye özgü sorunlar nedir? Belediyeler bu hususta neler yapabilir?
Bütün bunları önümüzdeki hafta değerlendirmeye çalışacağız.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR