Çanakkale Destanı ve Mustafa Kemal…

MAKALEYİ DİNLE

Tarihsel olaylara “Tarih Bilinci” ile bakmak gerek.

 “Tarih Bilinci” nedir? 
Tarihte yaşanan olaylara “Neden-sonuç ilişkisi içinde bakmak” ve tarihi bir “Masal” düzeyine indirmemektir.
Tarihte yaşanan her olayın, “görünen ve görünmeyen yönleri” vardır.
Bugün 18 Mart. Tarihimizde, “onur ve gurur” duyacağımız Çanakkale Savaşları’nın yıldönümü. 
Kimileri bu savaşa traji-komik bir yaklaşımla bakar! Buna göre, sadece düşman askerlerine görünen “sarıklı, yeşil cübbeli evliyalar” sayesinde düşman püskürtülmüştür! Çanakkale Zaferi yıldönümlerinde, “dini kullanarak siyaset yapan Şeriat özlemcileri” beraberlerinde getirdikleri saf insanlara bu masalı anlatırlar! O garibanlardan hiç biri de sormaz; “Yahu, bu evliyalar Osmanlı üst üste yenilgilerle batarken, örneğin Kırım Savaşı’nda ya da “93 Harbinde” neredeydiler?” Demek ki, o evliyalar bile Mustafa Kemal’i çok seviyorlardı; çünkü, Mustafa Kemal’in tarih sahnesine çıkışı Çanakkale Savaşları’ndaki üstün başarısıdır! Bu savaş, daha sonra öncülük edeceği “Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın” da esin kaynağı olmuştur.
Osmanlı Devleti’nin 1. Dünya Savaşı’na girişi nasıl oldu? 
2 Ağustos 1914’de Osmanlı-Almanya arasında yapılan, Sait Halim Paşa ile Alman Büyükelçisi Baron Wangenheim’in ülkeleri adına imzaladıkları “GİZLİ ANTLAŞMAYI” ve emperyalist sahneye en geç giren Almanya’nın, Osmanlı’yı sömürmek için “dost maskesi” taktığını, Colmar von der Goltz ( Goltz Paşa) ve Birinci Dünya Savaşı sırasında “Osmanlı Ordularının Genel Kurmay Başkanı” Liman Von Sanders’i “Siyasi tarih uzmanları” dışında kaç kişi bilir?
Osmanlı ordusunu “adam etmek” için gelen bu paşalar, Osmanlı’yı “Alman Dautche Bank” kredileriyle borçlandırıp Alman malı silahlarla donattığını ve sonra da “İlk paylaşım savaşı” olan 1. Dünya Savaşı’na yukarıdaki “gizli antlaşma” ile soktuğunu, demiryolu yapımı ile yer altı zenginliklerini sömürmeyi planladığını, bilir misiniz? 
Tarih, 27 Ekim 1914; Alman Geoben ve Breslau adlı zırhlılar İstanbul’a gelir. Mürettebat değişmez ama Osmanlı bayrakları çekilir ve Çarlık Rusya’sının donanma üssü Sıvastopol limanı bombalanır!
Oysa, Rusya’nın müttefikleri “İtilaf Devletleri” İngiltere ve Fransa da, her yönden dara düşen Rusya’ya ekonomik yardım ulaştırmak için Çanakkale ve İstanbul Boğazları’ndan geçmek istemektedirler! Bütün güçleriyle saldırırlar. Ama başaramazlar! 
İşte, “Çanakkale’de Destanı” bu süreç içinde yazılır.
“Çanakkale Geçilemez!”
Çanakkale Savaşları, Türk ve Dünya tarih sahnesine Mustafa Kemal’i çıkarır! 
Çanakkale Savaşları’ndaki onurlu direniş sonunda, Çarlık Rusya yıkılır, 1917 Ekim Devrimi ile Sosyalist düzen kurulur!  
Çanakkale Savaşı’nın gerçek kahramanı Mustafa Kemal, savaş sonunda yenik sayılan ve SEVR Antlaşması ile toprakları sömürgeci ülkeler arasında pay edilen, toprakları İngiliz, Fransız, İtalyan ve Yunan ordularınca işgal edilen ANADOLU HALKI ile birlikte, “Ulusal Kurtuluş Savaşı” vererek, “Misak-ı Milli” ile çizilen topraklarına sahip çıkar ve TÜRKİYE CUMHURİYET’ini kurar. 
Osmanlı’da “asalak olarak yaşayan”, beleş geçim için kutsal dini kullanan, cahil halkı sömüren ve Kurtuluş Savaşı’na karşı çıkıp düşmanla işbirliği yapan, “Yunan Orduları Halife’nin ordusu sayılır. Kellesi, alınacaklar Ankara’dakilerdir” diyebilen, “İngiliz Muhipleri (dostları) derneği üyesi İskilipli Atıf Hoca gibi, “hocaefendi kılıklı” ahlaksızların günümüze ulaşan torunları, şimdi Cumhuriyet’i yıkıp yeniden Hilafeti getirmenin özlemi içinde her türlü entrikayı yapıyorlar! 
Ama başaramayacaklar! 
Bugün, o kirli amaca ulaşmak için emperyalistlerle işbirliği içinde olan bu alçaklar bu ülkeye, bu halka yeniden ORTAÇAĞ’ı yaşatamayacaklar!
Çanakkale Zaferi’nin yıldönümünde, özgürlük ve insanca bir yaşam için bedel ödeyen atalarımızın ve Mustafa Kemal ATATÜRK’ün anıları önünde saygı ile eğiliyorum. 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR