Erdoğan ve Atatürk üzerinden siyaset…

MAKALEYİ DİNLE

Başbakan Erdoğan’ın, Atatürk’ü Anma Töreni’nde yaptığı konuşmayı dikkatlice okudunuz mu?
Okumamışsınızdır…
Erdoğan, konuşmasının bir bölümünde bakın neler diyor?
“Birçok spekülasyon oluyor, ama bunların ötesinde bir tarih var. Diyor ki Gazi, “Zengin bir hatırat mirasına sahip bulunan, beraber yaşamak hususunda müşterek arzu ve muvafakatte samimi olan, sahip olunan mirasın muhafazasına beraber devam hususunda iradeleri müşterek olan insanların birleşmesinden vücuda gelen cemiyete millet namı verilir.”
Mustafa Kemal, satırlarına şöyle devam ediyor. “Maziden müşterek zafer ve yeis mirası, istikbalde tahakkuk ettirilecek aynı program, beraber sevinmiş olmak, beraber aynı ümitleri beslemiş olmak… Bunlar, elbet bugünün medeni zihniyetinde diğer her türlü şartların üzerinde mana ve şümul alır. “Evet, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de çok net bir şekilde ortaya koyduğu gibi, millet, aynı ırkın, aynı kabilenin, aynı kavmin mensupları değil, geçmişleri ve gelecekleri müşterek olan, sevinçleri, hüzünleri ve ümitleri ortak olan, yekvücut olarak kader birliği eden bir cemiyettir.
Kurtuluş Savaşı’nın nasıl kazanıldığını, Gazi şu satırlarla kaydetmişti: “Millet, topyekun manevi bir şahıs halinde ve tek bir kitle olarak tecelli etti. Birliğini ve beraberliğini muhafaza ederek, ona düşman olanları bertaraf eyledi.”

[b](BU MAKALENİN DEVAMINI KOCAELİ GAZETESİ'NDEN OKUYABİLİRSİNİZ.)

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar M.Tanzer Ünal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR