İnsana huzur ve mutluluk veren en önemli şey nedir?

MAKALEYİ DİNLE

Hepimizin daha mutlu olmak için hayalleri ve amaçları vardır. Bu hayaller ve amaçlar  bizi hayata bağlar. Bazen hayallerimiz gerçekleşir bazen de gerçekleşmez.

Ama önemli olan hayallerimizin hep var olması ve asla umutsuzluğa düşmememizdir.

Asıl önemlisi de mutluluğun bir yolculuk olduğunu unutmamaktır.

Çünkü mutlu olmak ve hayallerini gerçekleştirmek için yola çıkıp da hayatını gerilim, üzüntü, kaygı ve endişelerle bitiren çok sayıda insan tanıdım.

Ben onlara “Mutlu olmak yolunda mutsuz olanlar,” diyorum. Mutlu olmak için canının dişine takan birisinin bu durumu çok üzücüdür.

***

Tüm bunların yanında insana huzur ve mutluluk veren en önemli duygunun yaptıklarımızdan ve kendimizden emin olma duygusu olduğuna inanıyorum.

Ne istediğimizi ve nereye gitmek istediğimizi ne kadar net ve basit olarak tanımlarsak ve o yolda ilerlersek o kadar mutlu oluruz.

Kafası karışık, kararsız, beş dakikada bir fikir değiştiren, hep olmadığı yerde olmak isteyen insanlar nelere sahip olursa olsunlar, mutlu olmaları ve yanındakilere mutluluk vermeleri çok zor olacaktır.

Çünkü bizi mutlu veya mutsuz eden sahip olduklarımızdan çok, sahip olduklarımıza ilişkin düşünce ve yorumlarımızdır.

Parayı mutluluk için tek hedef olarak alanlarla ilgili olarak çok sayıda acıklı öykü biliyorum.

Bu nedenle hayatı karmaşıklaştırmaya hiç gerek yok.

Hayatın bize en büyük armağanlarından biri mutlu olma gücünün dış koşullara bağlı olmadan içimizde olmasıdır.

***

Öyleyse;

*Hayattan ne istediğini bil,

*Sahip olduklarına şükret,

*Her sabah güneşin doğuşunu izle,

*Bir yaprağa düşen çiğ tanesine dokun,

*Ve en güzel hayatın senin hayatın olduğuna inan. (Cengiz Hortoğlu-Milliyet)

 

 

Türkmen Heyeti, CHP'ye müteşekkir

CHP Genel Merkezini ziyaret eden Türkmen heyetini, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’yla beraber Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan karşıladı. Heyet CHP’nin Irak’ta Türkmenlere yaptığı insani yardımlar nedeniyle Kılıçdaroğlu’na teşekkür etti. Şu bir gerçek ki, bölgede en zor durumda olanlar Türkmenler. Maalesef AKP hükümeti tarafından kaderleriyle baş başa bırakıldılar.

 

Aras Et işe başladı

Gölcüklü genç işadamı Metin Ürer tarafından hizmete açıldıktan bir buçuk yıl sonra toptan  et satışına ağırlık verilmesi nedeniyle devredilen Aras Et, halkın yoğun baskısı üzerine yeniden Metin Ürer tarafından işletilmeye başlandı. Tokat’taki kendi besi çiftliklerinde üretilen hayvanların ürünlerini satan Aras Et, müşterilerini memnun etmeye devam ediyor.

 

 

Odabaş, SDP’den istifa etti

MARSİAD Başkanı Bahri Odabaş, Sivil Dayanışma Platformu’ndan (SDP)’den istifa ettiğini açıkladı. Odabaş, SDP’ye yazdığı istifa dilekçesinde şunları dile getirdi; Başlangıçta Özgür Milli iradenin egemen olması düşüncesi ile oluştuğuna inandığım önce ORTAK AKIL, sonra SİVİL DAYANIŞMA PLATFORMU’ nun kurucuları ve aktif destekleyicileri arasında yer aldım. Ancak son yıllarda gördüm ki siyasi bir partinin hatta bir kişinin paravan STK’ sına dönüşmüş, bize ihtiyaç duyulduğu zayif dönemlerde her türlü görüşümüz alınarak hareket eden bu kurum son yıllarda hiç fikrimiz alınmadan tek bir kişinin emirleri doğrultusunda kararlar almakta ve kamuoyuna açıklamalarda bulunmaktadır. Son Gazetelere verilen ilanların ve önceki harcamaların kaynağının tüyü bitmemiş yetimlerin haklarından karşılandığını endişeyle düşünüyor ve bu açıklamaya katılmıyorum. Özgür milli iradenin kalmadığı bu kurumun vebalini taşımamak için MARSİAD olarak istifa ediyorum..Gereğini rica ederim.” 

***

Hatırlanacağı gibi SDP, 5 Ocak tarihinde bütün gazetelere ilan vererek rüşvet yolsuzluk içinde olduğu iddia edilen 4 bakanın Yüce Divana gönderilmemesini istemiş, aba altından sopa göstermişti.

 

İHH’den yardım kampanyası

İHH İnsani Yardım Vakfı Gölcük Gönüllüsü Dinçer Koç, İHH olarak zorlu kış şartlarında sıkıntı yaşayan ülkelerdeki bebekler ve çocuklar için ‘Fotoğraftaki 6 Eksiği Tamamlayın’ sloganıyla kampanya başlatıyor. Kampanya paketinde bebek ve çocuklara ulaştırılmak üzere, bot, battaniye, mont, atkı, bere, mama, eldiven ve bebek bisküvitinden oluşuyor. Bu paketin toplam değeri 125 lira. Fakat vatandaşlarımız bu paketten yalnızca istedikleri ürün içinde bağış yapabilirler. Ayrıntılı bilgi için İHH’nın 0 212 631 21 21 Nolu telefonundan bilgi alabilirler. Ayrıca cep telefonlarından ‘KIŞ’ yazıp 3072 ‘ye kısa mesaj göndererek 5 TL’ye bağış yapabilirler.

 

 

 “Yaşlı bakımı kamu hizmeti olmalıdır”

Gölcük’ün başarılı esnaflarından Osman Ay, güzel bir öneride bulundu. Ay, yaşlı bakımının kamu hizmeti olması gerektiğini söyleyerek, “Yaşlı bakımının yalnızca ailenin değil, toplum ve devletinde sorumluluğunda olmalıdır. Evde bakım, genel sağlık sistemi içinde ve diğer sağlık sistemi içinde hizmet sunan kuruluşlarla bağlantılı bir kamu hizmeti olarak planlanmalıdır” dedi. Bu öneriye ben de katılıyorum.

 

11 OCAK 1997

Başbakan Necmettin Erbakan, tarikat tartışmalarının yoğunlaştığı bir sırada, Başbakanlık Konutu'nda 51 tarikat ve cemaat liderine iftar yemeği verdi.

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR