AZERBAYCAN’DAN GELEN BELEDİYE BAŞKANLARI

MAKALEYİ DİNLE

Türk Dünyası Belediyeler Birliği ( TDBB ) Uluslar arası Yerel Yönetimler Eğitim ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen Azerbaycan Cumhuriyeti Bilgi ve Tecrübe Paylaşım Programı Azerbaycan’dan gelen 25 Belediye Başkanının katılımı ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliği ile gerçekleşti.
Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın İbrahim Karaosmanoğlu’nun Türk Dünyası Belediyeler Birliği Başkanı olması nedeni ile bu toplantı Kocaeli’nde gerçekleşti. Bu toplantıda şehir kalkınma planı, Yerel yönetimlerin mali yapıları, park bahçe düzenlemeleri ve yöneticiler için problem çözme teknikleri gibi konular üzerinde konuşmalar yapılarak bilgi paylaşımı yapılmıştır. Büyükşehir Belediye Başkanının Kocaeli’nde yaptıkları hizmetleri göstererek gerekli açıklamalar yaptığı açıklandı.
Azerbaycan Belediyelerle İş Merkezi Başkanı Mehdi Salimzade Türkiye- Azerbaycan bir kalpte birleşen iki kardeş ülke olduğunu belirterek bu toplantıda ev sahipliği yapan Büyükşehir Belediyesine teşekkür ederek dostluk ve kardeşlik mesajı verdi.
Akşam yemeğinde benimde davetli olduğum toplantıda karşılıklı hediyeler verilerek dostluk, kardeşlik, işbirliği için anlamlı sözler söylendi. Gecede Kocaeli Valisi Ercan Topaca ile Yalova Valisi Esengül Civelek de bulundular.
Eminim ki bu toplantı ve sıcak ilişkiler birçok alanda işbirliği kapısını da açacaktır şimdiden hepimize hayırlı, uğurlu olsun.

BERLİN TOPLANTISI

Avrupa Azerbaycanlılar Kongresi ( AAK ) 28-29-30 Nisan günlerinde Berlin de gerçekleştirilecektir. AA Kongresi ikinci başkanı olarak ben ve TADEF Genel Başkan Vekilim Turgut Arat ile beraber katılacağız. Bu kurultay iki yılda bir yapılan seçim kurultayıdır. Bende konuşmacı olarak TADEF’in ( Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu ) nun çalışmaları hakkında bilgi vereceğim.
Kartepe Belediyemizin verdiği Haydar Aliyev, Derince Belediyemizin verdiği Haydar Aliyev Parkının açılıştaki görüntülerini ve basınımızda çıkan gazete haberlerini göstereceğim.
Büyükşehir Belediyemizin verdiği Sekaparkta ki Azerbaycan Kültür Evi’nin görüntülerini göstererek geniş katılımlı açılış hazırlığı içinde olduğumuzu anlatacağım.
İzmit Belediyemizin vermiş olduğu 3 kartlı tarihi bina TADEF Genel Merkezi olarak kullanılacaktır. Her iki açılışında geniş katılımlı olması için yoğun çalışma içinde olduğumuzu anlatacağım.
Kocaeli olarak Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinde öncü bir il olduğumuzu herkes biliyor ve takdir ediyor. Kocaeli adı Azerbaycan da ve diğer dünya ülkelerinde ki teşkilatlarımızca her zaman takdirle anılmaktadır. Bu gururla her yerde başımız dik ve anlımız açık olarak her toplantı da sevgi ve saygı ile anılıyoruz.
Bu ortamı yaşamamıza sebep olan başta Belediye Başkanlarımız olmak üzere emeği geçen herkese içten teşekkür ediyorum.
Ülkeler dostluk için çaba sarf ederken Azerbaycan-Türkiye hem dost hem de kardeş ülkedir. Dünya da Türkiye ve Azerbaycan örneğinde olduğu gibi hem kardeş hem de dost başka bir örneğe rastlamak mümkün değildir. Bizim de amacımız bu ilişkileri en üst seviyeye çıkarmaktır.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR