Spor ve sporcu

MAKALEYİ DİNLE

 

Spor doğumdan ölüme; bilinçli, bilinçsiz, istekli, isteksiz yapılmaktadır. Ama bizler bunun farkında değiliz maalesef.

Sporu sadece profesyoneller yapar diye düşünüyor, ona göre hayatımıza yön veriyoruz.

Sonra gelsin kilolar, kolesterol, tansiyon, obezite ve daha birçok bilinmeyen rahatsızlıklar; matematik veya sayısal zor bir soru gibi karşımıza çıkıveriyor.

Özetle istekli isteksiz, bilinçli ve bilinçsiz; sporu sadece kulüpler bazında düşünmeden yürümek, koşmak, yaşamımızdaki her hareketimiz de bilinçsiz bir spordur aslında.

Bilinçli spor ise kulüpler bazında veya bireysel spor salonlarında hoca nezaretinde yapılmaktadır.

Sporu gerçek manada yapmak için öncelikle bu konuda az da olsa bir altyapınızın olması gerekmektedir.

Nedir bunlar?

  1. Sağlık raporu veya kendimizi tansiyon, kalp ve fiziksel manada kontrol ettirmek.
  2. Spora başlamadan en az 2,5-3 saat önce yemek yemiş olmak. (Yeteri kadar)
  3. Spor kıyafeti vücudu sıkmayacak şekilde olacak, rahat spor ayakkabısı giyilecek ve kendinle yarışmadan fazla efor sırf etmeden spora başlamak en idealidir.

İlk günler 10’ar dakikalık periyotlarla başlamak ve haftalık bir program dahilinde spora ayarlanmak ve o düzene sadık kalmak en doğru olanıdır.

Alkol, sigara ve aşırı yemek, uykusuz, yorgun hallerde ve belli bir yaştan sonra aşırı efor, kalp krizine, hatta ölümlere neden olabilir.

O nedenle sağlıklı bir spor için profesyonel spor eğitmenlerinden bilgi almak veya onların nezaretinde spor yapmak en doğrusudur diye düşünüyorum.

Sağlıkla spor dolu yarınlar.  

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Yılmaz Kırlı - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR