Derince’deki çevre katliamına dur deyin!

MAKALEYİ DİNLE

CHP Derince Belediyesi ve Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Ali Haymanalı, Derince Kaçıkçı Köyü’nde yapılması planlanan taş ocağıyla ile ilgili sıkıntıyı “Büyükşehir Belediye Meclisi’ne” taşıdı.
Haymanalı, meclise şu “önergeyi” sundu…
***
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanlığı’na
18 Şubat 2011
Konu: Kaçıkçı Köyü taş ocağı hakkında
“Kaşıkçı ve çevresindeki köyler, tarım ve hayvancılık ile yaşamlarını sürdüren “orman” köyleridir. Kaşıkçı köyünde ve olası taş ocağının hemen yakınında bulunan bir su kaynağı 4-5 köyü besleyen bir “doğal” kaynaktır. Taş ocağı için seçilen yeri doğru bulmuyor ve tarım hayvancılık faaliyetleri ile doğal “orman” alanlarımızın korunması için taş ocağının yapılmasına karşıyız. 10 Şubat’ta Kaşıkçı Köyü’nde yapılan ÇED toplantısında Kaşıkçı ve çevre köy halkı ile birlikte orada bulunan herkes ocağı “istemediklerini”, geçim kaynağı olan tarım topraklarını, meraları ve ormanı “vermeyeceklerini” beyan etmişler, tutanaklara geçirmişlerdir.
***
Yerleşim alanlarının neredeyse içinde kalan bu taş ocağının
-Teknolojiyi kullanarak, faaliyetini tamamen zararsız kılmak “mümkün” değildir.

-Kullanılacak “patlayıcı” madde artıkları toz ile birlikte “çevreye” yayılacaktır. Her patlamada ve taşıma sırasında çevreye yayılacak olan toz ile tarım alanları, “meralar” zarar görecektir.

-Yapılacak taş ocağı mevcut su kaynağına çok yakındır ve İSU bu yakın mesafede, kaynağın hemen üst kotunda yer alan ocak yerini su kaynaklarının korunması için “özenle” incelemelidir.

-İlk etapta 16,5 ha içinde çalışma yapılacak olmasına rağmen, ocağın yasal kullanım hakkı 99 ha.lık bir “orman” alanıdır.

-Aynı zamanda orman köyü olan bu yerleşimler, orman içinde gerçekleşecek tesis yüz hektara yakın bir alan kullanımına sahip olacak ve köylü bu alanda orman kullanımından “mahrum” olacak ve hatta ileriki zamanda da “ormanın yok” olduğuna “şahit” olacaktır.
**
Bu kaynağın yakın çevresi ile koruma altında olması gereken ve Körfezin kuzeyinde Kuzey Marmara Otoyolu denen 3. Boğaz Köprüsü ile bağlantılı planlanan bir otoyol yapımı söz konusudur. Kentte yeni taş ocakları talebinin artma sebebinin de bu “yol” olduğunu düşünmekteyiz. Aynı zamanda Körfez kıyılarındaki yatırımlar ve büyütülmek istenen tesisler için de Körfez etrafında taş ocağı talebi artmaktadır. Bu artan taleplerin gerçekçi ihtiyaç olduğu tespit edilmesi gerekmekte ve ihtiyaç var ise yer seçimlerinin doğaya ve insana “zararsız” alanlarda olması için planlama yapılmalıdır. Kırsal yaşam tüm ülkemiz için korunması gereken doğal yaşam alanlarımızdandır. Buralardaki yerleşimin yok olmaması için, yakın konumda taşocağı ve benzeri tesislerin yapılmasına “izin” verilmemelidir”…
***
Ali Haymanalı’nın verdiği önerge sonrasında İSU, İSKİ, İl Çevre ve Orman Müdürlüğü, İl Tarım Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi birer rapor hazırlayacak. Raporlar meclise sunulacak. Daha sonra Büyükşehir meclisinde alınan karar Valiliğin onayına sunulacak. Bu kurumların raporları hazırlarken ellerini “vicdanlarına” koyacaklarından “şüphe” duymuyoruz…

Bu arada Haymanalı, CHP’li il genel meclisi üyeleriyle görüşerek, taş ocağını sorununu İl Genel Meclisi’ne de taşımayı planlıyor. Yukarıda saydığımız kurumlardan biri taş ocağıyla ilgili “olumsuz” rapor verirse, taş ocağı Kaçıkçı Köyü’ne yapılmaz. Ama kurumlar “olumlu” rapor verirse, asıl tehlike işte o zaman başlar. Valilik alınan kararları ve raporları Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na bildirir. Son sözü “bakanlık” söyler. Bakanlık “onay” vermeden, taş ocağını açmak isteyen Taşerler firması, köye bir “kazma” bile vuramaz.
***
Kaçıkçılar Köyü’ne taş ocağı açılması olayı Büyükşehir meclisine taşındı, sonrasında il genel meclisine taşınacak. Çevreyi seven, doğa katliamına karşı olan herkes, taş ocağının açılmasına karşı olmalı. Derince’ye bir kez taş ocağı açılmasına “izin” verildi mi, bunu başka taş ocakları da izler. Zaten taş ocağının açıldığı bir yerde, doğa “katliamı” yaşanır… İnanmayan varsa, taş ocakları olan “yerlere” gitsin, katliamı yerinde görsün…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR