Sporda güç kontrolü

MAKALEYİ DİNLE

Güç kontrolü,Sporcunun antrenmanlardaki yüklenmesinin seviyesini izlemek ve değerlendirmek için yapılır. Gücün kontrolünün sağlanmasında  ve en yüksek seviyede tatbikinin öğrenilmesinde ; antrenörün yanı sıra spor hekiminin, spor psikoloğu hatta küçük yaş grupları için pedagoglara ihtiyaç vardır. Güç kontrolü test çalışmaları ve sistemli antrenmanlar ile geliştirilir. Test çalışmaları kayıt altına alınır ve gelişmeler takip edilir.

Test çalışmaları, Antrenmanların devamında sporcunun gelişiminin saptanması için yapılır. belirli aralıklarla yapılacak testler sporcunun gelişimi hakkında bilgi verir. Noksanlıklar giderilir. Test uygulamaları sonucu antrenman programlarında değişikliklere gidilebilir. Test uygulamaları için elit sporcuların test sonuçları baz alınır. İstatistiki bilgiler ışığında sporcuların test sonuçları değerlendirilir.

Test uygulaması yapılırken yapılacak testin  öncelikle ferdi veya grup olacağına göre karar verilir. Zorluk derecesi belirlenir. İstasyon çalışmalarına başlamadan evvel sporculara test hakkında bilgi verilir. Uygulamanın şekli anlatılır. İstasyonlar  ve her istasyonda yapılacak aktiviteler belirtilir. Teste başlamadan sporcuların ısınmaları gerekir. Teste gireceklerde heyecanlı olanlar sakinleştirilir ve cesaretlendirilir. İlgisiz olanlar canlandırılır ve teşvik edilir. Sporcu testi isteksiz yaparsa bedenini tam olarak harekete veremez. Bunun için testtin önemi sporcuya iyice anlatılmalıdır.  Test sonuçlarının sıhhatli olması için doğru doldurulmaları sporculara hatırlatılır. Grup çalışmalarında sporcular istasyonları aynı anda bitirip yer değiştirirler Buradaki zamanlamayı test uygulayıcısı yapar. İstasyonlarda yapılacak hareketler sayısı ve zamanı her uygulama sonunda kayıt edilir. Örneğin onbeş saniyede yapılması gereken istasyonda kaç kez şınav yapabilmiş gibi. Her istasyon değişmesinde bir dakika dinlenme yapılır. Dinlenme süresi istasyonda yapılan aktivite süresinin iki katı olur. Bu sonuçları her sporcu kendi kaydetmekle sorumludur. Test sonunda  sporcuların kayıtları hazırlanan bilgi kartlarına işlenir.Testler  Kapalı ve açık alanlarda, sıcak ve soğuk havalarda, rutubet ve hava basıncının fazlalığında, sporcununruhi durumunda değişiklik gösterebilir. Bu durumlar göz önüne alınarakaçık havada yapılacak testlerde hava şartlarının uygunluğu gözlenir. Açık hava ile kapalı alan testleri farklılık göstereceğinden ayrı, ayrı değerlendirmeye tabi tutulur. Testler aylık yapılabilir. Sporcunun test sonundaki düşme veya yükselme durumu takip edilir. Düşme gösterdiğinde bunu doğuran sebepler araştırılır.

Test yapılışı bir tutanak ile tesbit edilir. Testin tarihi, yapılan yer ve başlama bitiş saati, Açık havada yapıldı ise hava  şartları, yardımcı aletler, katılan sporcular, testin özelliği. Test çalışmalarında ağırlık çalışmaları sporcuların ağırlıklarına uygun olarak belirlenmelidir. Sporcuların fiziki durumlarına göre dört kilo seçilir  örneğin alt kilolar azami kaldıracakları 40 kilonun % 20 si 8 kilo ile  başlar ilerideki testler kapasitenin %30,%40,…arttırılarak devam edilir. Ölçü, her sporcunun yaklaşık kendi ağırlığı ideal ölçüdür. Buölçü aşılmayaçalışılır.

Çeşitli testler vardır. Örneğin kalp dolaşım testi. Sporcu için büyük önem taşır. Test başlangıcında ve bitiminde nabız atışı ölçülerek sporcunun kalp dolaşım testi yapılır. Yüklenmeden sonra ve dinlenme zamanında da ölçüm yapılır.

Örneğin: Sakin durumda otururken nabız atışı tesbit edilir. Sonra 30 saniye içinde 30 defa çömelip kalkma yapılır ve nabız tesbit edilir. Bir dakika beklenir ve nabız tekrar tesbit edilir. Bu tesbit edilen üç nabız toplanıp 200 çıkartılır  bulunan sayı 10’a bölünür. Sonuçta 0 ve altı Çok iyi, 0- 5 İyi , 5- 10 orta,   11-15 zayıf, 15üstü yetersiz. İdeali yakalamak için çalışmak gerekir.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Ziya Ürük - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR