SP bu sıkıntılı halden kurtulmalıdır

MAKALEYİ DİNLE

Türkiye, bugün her ne çekiyorsa demokrasiye olan inancının olmayışından, demokrasinin insanoğluna ve doğal olarak da ülkeye neler kazandırabileceğinin pek farkında olmadığından dolayı çekiyor.

Özellikle siyasi partilerimiz mevcut halde büyük bir demokratik sorunla karşı karşıyalar…

Hele ki geleneklerine bağlı olduklarını söyleyen partilerin bugün içinde bulundukları sıkıntılı süreç aslında kendilerinin gelecekte çok daha büyük problemler yaşamalarına sebep olacak, bunun tam olarak bilincinde değiller…

Partilerimizin henüz tam olarak kurtulamadıkları hastalığın adı; ikin adaylıklar…

Parti teşkilatlarının tepesine kurulmuş olan kim varsa karşılarına aday çıkmasını bir türlü içlerine sindiremezler. Bu durumu son dönemde AK Parti ile sıkça yaşamıştık. Çünkü büyük bir baskı ile parti içinde kimsenin belirlenen isme karşı bir duruş sergilemesinin önüne geçilmişti.

Tek liste alışkanlığının olduğu partilerden biri de Saadet Partisi…

Bu partinin İzmit teşkilatının 4 Haziran Cumartesi günü bir kongresi olacak. Genel merkez, bir süre önce göreve atadıkları Samet Gürsoy’un adaylığında karar kılmış. Fakat bunu belli ki teşkilatının tam olarak onayını almadan yapmış. Zira parti içinde yaşanan ve adına belli bir yerden sonra ayaklanma diyebileceğimiz tepkiden bunu rahatlıkla anlayabiliyoruz.

Önce eski ilçe başkanlarından Mustafa Can ‘Ben adayım’ diyerek ortaya çıkmıştı.

Daha sonra Can çekildi, fakat eski il başkanı Yusuf Saka, ‘Ben varım’ dedi.

Fakat Saka’nın adaylığını anlıyorum, fakat açıklamasındaki ifadeleri öyle yenilir yutulur şeyler değil. Aksine çoğunun altına imza atabileceğim görüşler.

Yusuf Bey aynen şunu söylüyor: “Partimizin içinde bulunduğu durumu herkes biliyor. ‘Ben yaptım oldu’, ‘Ben ne dersem o olur’, ‘Ben her zaman haklıyım’, ‘Benim haklı olmadığın her yerde yine ben haklıyım’ İzmit İlçe kongresi ile birlikte kaybolup gidecek. Kardeşlik hukuku yeniden kurulacak. Bizim tek amacımız budur…”

Bakın bunlar çok keskin ve hesabının verilmesi kolay olmayan ifadeler.

Yusuf Saka gibi birisi, üstelik geçmişte il başkanlığı görevini yürütmüş bir isim böylesine iddialı kelimeler kullanıyorsa orada durup düşünmek ve partinin iç sorunlarının ne boyutlara ulaştığını fark etmek lazım.

SP, artık demokratik teamüllere göre yönetilmelidir. İktidarın elinde olmasına rağmen tek liste baskısı kurmaktan AK Parti’nin bile vazgeçtiği bir dönemde Saadet Partisi, ‘Benim adayım budur’ yaklaşımından bir önce kurtulmalıdır.

Zira başka türlü bu işleri yürütemezsiniz. İşlerin gittiğini düşünürseniz sadece kendinizi kandırmış olursunuz.

Saadet Partisi bugün için yüzde 1 seviyesinin bile altındadır. Partinin en büyük oy potansiyelinin olduğu iller arasında bulunan Kocaeli’de bile beklentilerin çok altındadır. Haliyle SP’nin Fazilet dönemindeki hatayı tekrarlamaması, teşkilatında zaman zaman yeniliğe izin vermelidir.

Teşkilat mensuplarının, üyelerinin, delegelerin kararlarına ipotek koyma rahatsızlığından bir an önce kurtulmalıdır.

Bunun dışındaki bütün yaklaşım modelleri kişilere hizmet eden, milli görüş mantığından çok daha uzak mevzulardır.

Tabi bana göre Saadet Partisi’nin sadece bu zihniyetten değil, aynı zamanda bu sıkıntılı halin temsilcilerinden de kurtulmalıdır.

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR