İşçiler “Satılık sendika istemiyoruz” diyor…

MAKALEYİ DİNLE

 

Yıldız Entegre ve Yıldız Sunta fabrikalarında yetkili olan Türk-İş’e bağlı Ağaç-İş Sendikası’nın işçileri “Satılık Sendika İstemiyoruz” diyerek eylem yaptı.

Ne kadar garip!

Sonunda bunu da yaşadık, sendika işverene karşı değil, sendikaya karşı eylem yaptı.

Peki, neydi bu eylemin nedeni?

Bu sendikada neler yaşanmış neler…

Ağaç-İş Sendikası Kocaeli Şubesi’nin seçimlerinde başladı her şey. Ağaç-İş Kocaeli Şubesi Başkanlığı’na aday olacağını açıklayan Şener Furuncu, işten çıkartıldı.

İddialara göre genel merkez, Furuncu’nun karşısında rakip olarak Cengiz Türker’i çıkartmak istiyordu.

Aynı iddialara göre genel merkez Yıldız Sunta ile görüşerek Furuncu’yu elage etmek için işten kovdurdu.

Daha sonra Kocaeli İş Mahkemesi’ne başvuruldu.

Mahkeme işsiz kalmasına rağmen Şener Furuncu’nun secime girebileceği yönünde hüküm verdi.

Seçim oldu, Cengiz Türker seçimi kaybetti, genel merkezin istemediği Şener Furuncu başkan seçildi.

Bu durum genel merkezi daha da öfkelendirdi.

Demokrasinin ibresi daha da zorlandı, bu kez Furuncu’nun, iş yeri temsilcileri, üst kurul delegeleri ve onunla beraber hareket eden işçilerin işine son verildi.

Bu durum karşısında Türk-İş kılını bile kıpırdatmadı.

Ağaç-İş Genel Merkezi ise atılan işçilerle ilgili yaptırım uygulayamadı, kaldı ki işçilerin atılmasında genel merkezin parmağı olduğu iddia ediliyor.

Bütün bunlar yetmezmiş gibi toplu sözleşme görüşmelerinin yapıldığı Yıldız Entegre’de garip bir olay yaşandı. İddiaya göre, genel merkez yöneticisi olan mali genel sekreter Hasan Doğan, sessiz sedasız fabrikaya giderek, yüzde 15 beklentisi olan işçiler adına yüzde 4’e imza attı.  

Pes dedirtecek bir uygulama bu.

Merak ettim, acaba daha önce buna benzer bir olay yaşanmış mıydı Türkiye’de…?

Evet, Bursa İnegöl’de yaşanmış.  Orada da bir fabrikanın sözleşmesi genel merkez yöneticisi tarafından şube sendikasından ve işçilerden habersiz imzalanmış. Sendika üyeleri de buna tepki göstermek için sendikasını değiştirmiş.

Bu iki örneğin benzer tek yönü, işçiden habersiz imzalanan toplu sözleşme değil. Diğer benzer yanı, bu kaçamak sözleşmeyi imzalayan kişinin yine Hasan Doğan denilen sendika genel merkez yöneticisinin olması.

Hal böyle olunca işçinin sendikaya güveni kalmıyor.

Ağaç-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Şener Furuncu, “Ben işçinin karşısına çıkıyorum. Onlar benim arkamda, gelsin genel merkezde çıksın işçinin karşısına toplantı yapsın, tabi çıka bilirseler” diyor.

İşçi perişan, yaşadığı şoku atamamış, “Satılık Sendika İstemiyoruz” diye bağırıyor.

Gelelim işverene, Yıldız Entegre’nin sahibi Fehmi Yıldız, duruşu olan bir patron. Onun yerinde kim olsa önüne genel merkezin koyduğu cazip teklifi kabul ederdi.

Tersini düşünelim, Fehmi Bey’den habersiz, imza yetkisi oylan fabrika yöneticisi sendikaya yüzde 40 maaş artışı verse, sendika, “bu para çok imzalamam” demiz.

Kaldı ki aynı düşüncelere Şener Furuncu’da katılıyor.

Ortada bir haksızlık var ve bu haksızlığı yapan genel merkez. Yüzde 4 ile fabrika yöneticisinin karşısına çıkarsan, fabrika yöneticisi de “Bu çok az yüzde 15’e çıkartalım” demez.

Sanırım Ağaç-İş Genel Merkezi, işçi sendikası olduğunu unutmuş, işveren sendikası gibi davranmaya başladı. Ben ilk defa bir sendika işçisinin sendikasına karşı eylem yaptığına tanık oldum. Dur bakalım daha neler göreceğiz.

 

Kartepe’de çöp ev temizlendi

Köseköy Mahallesi Yelken Sokak üzerinde bir vatandaşın ihbarını değerlendiren Kartepe Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, şikayet konusu olan M.T.’nin dairesinde biriktirilen çöplerden ve pislikten yaşanmaz halde buldukları evden 1 kamyon çöp ve eski eşyaları boşalttı.

Yetkililer, “Moloz ve teressubat atıklarının kaldırılması konusunda belediyeden talepte bulunmak isteyen vatandaşlarımız Temizlik İşleri Müdürlüğü’nün 373 41 83 nolu telefonuna adreslerini yazdırmaları yeterli” duyurusunda bulundu.

Barajın yarısından çoğu dolu

Yuvacık Barajı son yağan yağmurların ardından iyiden iyiye kendine geldi. Yaz aylarında susuz kalacağız diyorduk, beklenenin tersinde barajın doluluk oranı arttı. Kış sonunda yüzde 10 seviyelerine kadar düşen Yuvacık Barajı’nın doluluk oranı yüzde 53’e kadar yükseldi.

Görünen o ki Kocaeli, uzun bir süre daha su sıkıntısı yaşayacak gibi görünmüyor

 

Kardıra Milli Eğitim’e

iki yeni atama

Kandıra İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde şube müdürü olarak görev yapan Hayri Kır, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne şube müdürü olarak, Zafer Çolak ise İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne şube müdürü olarak atandı. Çolak ve Kır’dan boşalan koltuklara ise Milli Eğitim Bakanlığı’nın görevde yükselme sınavlarında başarılı olan Körfez Kız Teknik ve Meslek Lisesi Müdür Yardımcısı Hamza Kondakçı ile Gebze Chreysler 50’nci Yıl İlkokulu Müdür Yardımcısı Fatih Eren atandı. İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yağız ise yerini koruyarak tekrar Kandıra İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak görevlendirildi.

 

 

Fatih Eren

 

Çayırova Fevzi Çakmak

Caddesi genişletiliyor

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kent genelinde yol yenileme çalışmaları yaparken, bir yandan da dar yollarda genişletme uygulamaları gerçekleştiriyor. Çayırova Fevzi Çakmak Caddesi’nde genişletme çalışması yapan Fen İşleri Dairesi Başkanlığı ekipleri, gidiş-geliş olarak işleyen caddeyi 2x2 olarak yeniden düzenliyor.

Toplam uzunluğu 3 bin 500 metre olan caddenin geçen yıl 2 bin 500 metrelik kısmı genişletilmiş, 2x2 duble yol yapılarak dört şerit haline getirilmişti. Kalan bin metrelik kısımda çalışmalarını yürüten Büyükşehir Belediyesi, caddede genişletme ve yenileme uygulaması yapıyor. Caddenin 500 metrelik kısmı genişletilirken, kalan 500 metrelik diğer kısımda da yenileme çalışması yapılacak.

 

 

İzmit Belediyesi’nin ikinci

el emeği pazarı açıldı

İzmit Belediyesi Plajyolu’ndan sonra ikinci el emeği pazarını Yenişehir Mahallesi’nde faaliyete geçiriyor.

Yenişehir El Emeği Pazarı Cumartesi günleri kurulacak. Yenişehir Mahallesi’ndeki Kapalı Pazar alanında kurulacak el emeği pazarı için kura çekimi yapıldı. Zabıta Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen kura çekimine 55 kişi katıldı. Kura çekimiyle birlikte esnafların yerleri belirlenmiş oldu. Yenişehir’deki el emeği pazarının da büyük ilgi görmesi bekleniyor. El emeği pazarında tezgah açacaklar kendilerine böyle bir imkanı sağlayan Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’a teşekkür ettiler.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bülent Ekinci - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR