Milletten bir kulak çekme daha…

MAKALEYİ DİNLE

Türkiye’nin her türlü siyasi ortama gebe bir hali olduğunu dün bir kez daha gördük. Kolay değil, 13 yıldır iktidarda kalacaksın.

Girdiğin her seçimi oylarını artırarak kazanacaksın.

Bünyenden iki cumhurbaşkanı, üç başbakan çıkarıp, bilmem kaç tane meclis başkanı seçtireceksin, sonra da bunlara güvenip önüne gelene posta koyup, Kasımpaşalılık yapacaksın…

Elbette bu da bir yere kadar gidebilirdi.

Türkiye’nin seçmen yapısı dün büyük bir şok yaşadı.

Kimisine göre de beklenen bir durumdu yaşanan.

Ancak genel bir mahiyette bu durumu kalın çizgilerle ele almamız gerekmektedir. Çünkü milletin yaptığı AK Parti’yi Türkiye siyasetinde yok olmasını sağlamak değildir. Meseleyi sadece küçük bir kulak çekme olarak değerlendirebiliyoruz.

Nitekim böyledir de. Zira oy oranı biraz bir düşüş haricinde genel seçim havasında yapılan 30 Mart yerel seçim sonuçlarına göre halkın AK Parti’ye desteği hemen hemen aynı oranda kalmış. Yani milletimizin çok büyük bir bölümü Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde tam bir temsiliyet istiyor.

Yani barajların olmadığı, her türlü görüş ve önerilerin devletin idari merkezi olan mecliste temsil edildiği bir Türkiye beklentisinin var olduğunu dün yapılan seçimlerde gördük.

Bu durumda Türkiye halkı, 13 yıllık dönemde destek verdiği AK Parti’nin kulağını şöyle bir çekmiştir. Çok ani bir şekilde ortaya atılan başkanlık sistemi gibi büyük projelere milletin henüz hazır olmadığı, böyle bir düşünce yapısı ve rejim değişikliğini kabullenemediğini de yine dünkü seçimlerde görmüşüzdür.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da seçim meydanlarında kurucusu olduğu partiye, fahri genel başkan görüntüsü ile oy devşirmeye çalışması da yine bu milletin çok da alışık olmadığı bir görüntü olarak dikkat çekmişti. Haliyle seçim sonuçlarından anladığımız kadarıyla milletimiz bu duruma da tepkisini göstermiş ve seçim sonuçlarını direkt bir şekilde etkileyecek bu duruşa karşı net bir tavır koymuştur.

Meselenin altını kalın ve kırmızı bir çizgi ile çizmiştir.

Peki bundan sonra ne olacak?

Öyle ya, HDP barajı geçti.

MHP, Kocaeli’den iki vekil çıkarma başarısı göstermiş.

AK Parti ise Kocaeli’de bir vekil düşmüş.

Birçok kentte ise bu durum böyle.

İnsanların aklına bu durumda çok farklı senaryolar geliyor.

Malum biliyorsunuz, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, öyle sıradan, normal bir reis-i cumhurluk yapmayacağını, bugüne kadar kullanılmamış yetkilerini de yeri geldiğinde kullanabileceğini açık bir şekilde söylemişti.

Üstelik bu sözleri henüz seçilmeden kullanmıştı.

O yüzden geçtiğimiz günlerde kaleme aldığım bir yazıda belirttiğim erken genel seçim düşüncesinin hemen bugün gündeme gelebileceğini, hatta ülkede siyasetin kilitlenme noktasına gelebileceğini, bu durumda da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın meclisi feshetme kararı ile bu milletin karşı karşıya kalabileceğini bugün burada söyleyebiliyorum.

Haliyle Türkiye’de seçim atmosferinin bugün için çok da bitmiş sayılmadığının herkesçe bilinmesini istiyorum.

Bu arada son bir söz de MHP ve CHP’ye…

Türkiye, siyaseten gerçekten muhalefet yoksunu bir ülke. Bu karara nereden vardığımı sormanıza gerek yok. 2002-2015 yılları arasındaki meclis şekline şemaline bir bakın anlarsınız.

Türkiye’de, sadece iktidarın güç kaybedip düşmesini sağlamak için, başka bir partinin başarısı üzerinden hesap kitap yapan kaç tane muhalefet partisi var.

İşte bizim muhalefet partilerimiz MHP ve CHP, tam bu noktadalar.

Biz de net olarak sözün bittiği yerdeyiz…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR