Polis Ali Rıza Demirci

MAKALEYİ DİNLE

Kalp krizi geçirerek başta ailesini, meslektaşlarını ve dostlarını üzen Ali Rıza Demirci kardeşimizi uzun yıllardan beri tanırım. Zaman zaman kendisi ile görüşür, konuşurduk. Ali Rıza’yı konuşmasından tipik bir Karadeniz çocuğu olduğunu herkes anlardı. Tatlı dilli ve güler yüzlü olan Ali Rıza etrafına pozitif hava verirdi.                  
İnsanları sever, sayar ve o derecede de sevilirdi. Konuşmaları bazen asabi tonda çıkan, çabuk kızan intibasını veren merhum Ali Rıza bu anda bile samimiyet ve sevecenliğini elden bırakmazdı.
Cenazesinin kaldırıldığını gazetelerden okudum. Çok çok üzüldüm.
Başta ailesine, polis camiasına ve sevenlerine baş sağlığı diliyorum.
Nur içinde yat Ali Rıza Demirci kardeşim.
          
Seka Park’taki kültür evleri
Büyükşehir Belediyesi Seka Park’taki eski Seka Evlerini Kültür Evleri olarak projelendirerek hızla onarımını tamamlamak üzeredir. Bu Kültür Evleri Azerbaycan gibi kardeş ve dost devletlere kültürlerini sergilemek adına tahsis edilmektedir. İkili ilişkileri gerçekleştirmek, kültürleri kaynaştırmak, yaşatmak adına ölümsüz bir hizmettir. Tarihe ışık tutan ve geleceği kucaklayan bu anlayışın Kocaeli öncülüğünü yapmaktadır. Uzağı gören bir gözle bakılınca bu jestlerin büyük getirisini görmek mümkündür.
Büyükşehir Belediyesinin başlattığı bu girişime İzmit Belediyesi, Kartepe ve Derince Belediyeleri de destek verdiler. Bu nedenle Kocaeli adı Azerbaycan’da çok iyi tanınmakta ve bilinmektedir. Basın birçok kez yazdı ve televizyonlar haber olarak verdiler. Bundan daha iyi reklam ve tanıtım olamaz.
Yapımı bitmek üzere olan Seka Park’taki Azerbaycan Kültür Merkezi ve Derince’de yapımı devam eden Haydar Aliyev Parkı’nın açılış hazırlığı için Diaspora Bakanlığından Genel Müdür Tahir Hacıyev siz bu yazıyı okuduğunuz gün Kocaeli’nde olacak. Gerekli görüşme ve çalışmalardan sonra 29 Ekim de açılışı merasimle gerçekleştirilecektir. 
Tahir Bey kendisini Türkiye- Azerbaycan ilişkilerinin ve dostluğunun gelişmesine adayan tecrübeli, başarılı bir genel müdürdür. Kendisini Kocaeli’ndeki Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu (TADEF)’nun yaptıkları hakkında bilgilendirmekten ve ağırlamaktan memnun olacağız. Bugün Kocaeli ziyaretini tamamladıktan sonra akşamüzeri İstanbul Kadıköy’de Türkiye İstanbul Azerbaycan Evi Derneği’nin açılışını yapacağız. Açılışa Kocaeli, Derince, Gebze ve İstanbul Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Dernekleri Başkan ve Yönetim Kurulu üyeleri katılacaklar. TADEF’e bağlı dernek sayımızın yılsonuna kadar 35–40 arasına ulaştırmayı hedeflemekteyiz.
Yıl sonunda geniş katılımlı dayanışmayı artıran bir konferansın hazırlığını da yapıyoruz.         
İzmit Belediyesi’nin verdiği ve onarımı devam eden 3 katlı tarihi bina da yetiştirilirse aynı tarihte açılışı yapılacaktır. Bir ihtimal 31 Aralık Hemreylik Günü’ne de buranın açılışı sarkabilecektir. Azerbaycan da Hemreylik (Birlik-beraberlik) anlamına gelen her yıl aynı tarih de etkinliklerle kutlanan özel bir gündür.
Seka Park’taki Azerbaycan Kültür Evi kütüphane ve müze olarak iki bölümden oluşacak.
Burada Azerbaycan Edebiyatı ile ilgili her eser bulunacak. Okuyucu ve araştırıcılar buradan her an istifade etme imkânını bulacaklar. Buranın işlemesi ve organizasyonundan TADEF’e bağlı Kocaeli Azerbaycan Evi sorumlu olacaktır. Burada konuya vakıf olan hizmet amacı ile devamlı bir eleman bulundurulacaktır.      
Kültür Evlerinin onarımını yapan Ataç İnşaat özenle projesine uygun ve o derece de hızlı bir şekilde işlerini tamamlamaktadırlar. Proje bazında olsun, denetim ve yapımda emeği geçenleri kutluyor, teşekkür ediyorum.
Kültür Evi, TADEF Genel Merkez tarihi binası ve Derince Haydar Aliyev parkı her iki kardeş devlete şimdiden hayırlı ve uğurlu olsun.       
Sağlık, mutluluk dileklerimle…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR