Garip bir “Ruhsat” olayı

MAKALEYİ DİNLE

Karamürsel’de Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yaklaşık 12 dönümlük arazi üzerinde 40 derslik 4 katlı 2000 metrekare alanı kapsayan modern bir okul binası yapılıyor.
Altı ay önce başlayan inşaatın kabası neredeyse bitmek üzere.
Beş trilyonluk binanın “yol” sorunu nedeni ile yarıda kalma tehlikesi var.
12 dönümlük arazinin çevre duvarları ve yol sorunu kangren olmuş durumda.
Binayı yapan yüklenici firma ile belediye arasındaki iletişim “mizahlık” gibi.
Belediye okul binasının yapımı için “ruhsat”ı binaya bitişik 282 metrekare arsanın sahibi 4 kişi ile “Tevhit” işlemini “halledeceği” sözünü vererek imzalayıp vermiş.
Ama gel zaman, git zaman 282 metrekare arsanın sahipleri ile gerekli anlaşma yapılmadığı için şimdi, arsa sahipleri okul inşaatını yapan müteahhitin karşısına dikilip “ Benim arsama bir çivi çakarsanız, mahkemeye gider inşaatı durdurturum !” tehdidini savuruyor.
İşin asıl bundan sonrası ilginç
İnşaat başlamadan önce ve inşaat ruhsatı verilirken 282 metrekarelik arsa işini “halledeceğim” diyen Belediye başkanı devreden çıkmış, bu konu ile bundan sonraki çalışmaların Başkan Yardımcısı tarafından yürütüleceği ifade edilmiş.

Okul inşaatının arkasında 4 kişiye ait 282 metrekare arsada toprak kayması meydana gelmiş.
Kayan topraklar binanın arka kısmına dolmuş durumda. Bu bölgeye istinat duvarı yapılacak ama, okul inşaatına bitişik 282 metrekarelik arsa sahipleri diretiyor “ Arsamıza bir çivi çakarsanız inşaatı durdurturuz (!)”
Durum, müteahhit firma tarafından bu konuyu bundan sonra “yürütecek” denilen Başkan Yardımcısına iletiliyor.
Başkan Yardımcısı “ Bu işi aranızda siz halledin !” diyerek konuya noktayı koyuyor.
Sorun, 282 metrekare arsa sahipleri ile inşaatı yapan firmaya kalıyor.
İş bununla kalsa iyi bir de 5 trilyonluk okulun yolları açılamıyor (!)
Yol açılamadığı için inşaatın çevresi yapımında kullanılacak malzemeleri getirecek araçlar inşaat alanına giremiyor.
Yolların açılamama nedeni yine 282 metrekarelik arsa (!)
İnsaf denen bir şey vardır. Tavuk bile su içerken “Allah” dermiş.
Bu inşaatın sahibi aslında Milli Eğitim dolaysı ile Devlet değil mi?
İnşaat için “ruhsat” veren Belediye değil mi?
Peki, Devletin bir başkasının “282 metrekare” arsasını istimlak etmeden veya parasını verip almadan adamların arsasına bina yapması doğru mu?
Ayrıca, Belediyenin bir başkasının arazisi içinde yer aldığını bildiği halde bu inşaat için “ruhsat” vermesine ne denir?
İşte böyle bir garip “ruhsat” la başlatılan Karamürsel’deki 5 trilyona mal olacak okul inşaatı “YOLLARI” 282 metrekare arsa işi halledilmediği için durma tehlikesi ile karşı karşıya.

Okul inşaatı Milli Eğitim adına Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılıyor. İnşaatın kontrolünü yapan Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Müdürü Tahir Akman ve Genel Sekreter Ersin Yazıcı yolların yapımı için Belediyenin iş makinelerini vermeye razı. Yeter ki yollar açılsın okul inşaatı biran önce bitsin.
Okulun inşaatı 4 kişinin sahibi olduğu 282 metrekare arsaya tecavüzlü!

Arsa sahipleri kendileri ile ne gibi “anlaşma” teklifi aldı ve neden bu kadar bir arsayı Büyükşehir veya Milli Eğitime satmıyor, bilinmiyor.
Bilinen o ki, Karamürsel’e yapılan 5 trilyonluk okul inşaatının 12 dönümlük araziyi kapsayan alanda 4 kişiye ait olan 282 metrekare arsa alınmadan inşaat ruhsatı verilmesi ve yapılması.

Ve de 282 metrekare arsanın sahipleri ile sorunu “halledeceğiz” diyen Belediyenin aradan çekilerek, müteahhide “ aranızda siz halledin !” demesi.
Dere yatağına Belediyenin arsasından arsa satarak vatandaşa ruhsat verip inşaat yapmasını sağlayan Belediyenin ilçeye yapılan okulun inşaatının durmaması ve yollarının açılması için 282 metrekarelik arsa sahipleri ile bir an önce görüşüp sorunu halletmesi ve de, verdiği “garip ruhsat” olayından kurtulması gerekiyor.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Abdullah Karagöz - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR