Yenidoğan sakinleri müezzinlerini istiyor!

MAKALEYİ DİNLE

Yenidoğan Mahallesi, İzmit’in eski mahallerinden biridir…

Mahallenin birçok sorunu var…

Ama şu sıralar mahallede en çok konuşulan konu, Yenidoğan Yeşil Camii müezzini…

Yeşil Cami müezzini Ali Bey, geçici görevle İzmit Sanayi Camii’ne gönderilmiş…

Müezzin Ali Bey’in geçici görev süresi sona ermiş…

***

Ama müezzin, kadrosu Yenidoğan Yeşil Cami’de olmasına rağmen, bu camiye dönmemiş…

Mahalle sakinleri müezzin dönmeyince gidip Yenidoğan Yeşil Cami Derneği’ne sormuşlar.

Dernek yönetimi, müezzin Ali Bey’in, rapor aldığını söylemişler…

Mahalle sakinleri de, “Yahu OHAL dönemindeyiz. Memurların rapor alınması yasaklanmıştı. Nasıl oluyor da rapor almak yasak olduğu halde müezzin Ali rapor almış diye bir birlerine sormuşlar”…

Mahalle sakinlerinin yaptığı araştırmaya göre müezzin Ali, Yenidoğan Yeşil Cami’nde müezzinlik yapmak istemiyormuş…

Bu yüzden de rapor almış…

Raporlu olduğu süre içinde, tayinini başka bir camiye kaldırmayı düşünüyormuş…

***

Gazetemizi arayan bazı Yenidoğan Mahallesi sakinleri, “Madem müezzin rapor almış, madem müezzin Ali bizim camide müezzin yapmak istemiyor, o halde Müftülük bize başka bir müezzin göndersin. Bizi istemeyen müezzini biz de istemiyoruz” diyorlar…

***

İzmit İlçe Müftülüğü veya İl Müftülüğü bu olaya bir el atmalı…

Bu olayı bir araştırmalı…

Gidip mahallenin muhtarıyla veya cami derneği yönetimiyle görüşüp şu müezzin olayını çözmeli diye düşünüyorum. 

 

Yuvacık Bahçekent Sitesi Fikret Bayrak’tan sorulur

Yuvacık Bahçekent Sitesi yöneticisi Fikret Bayrak, sitedeki sorunları çözmek için elinden geleni yapıyor. Bayrak’a başkan yardımcısı Nurettin Üzmez, Ahmet Uğur Uludağ, Mehmet Koral ve Ahmet Yıldız her türlü desteği veriyor. Bahçekent sitesinde yaklaşık 600 konut bulunuyor. Her konutta 4 kişi olduğunu düşünürseniz, bu da 2400 kişi demek. Bayrak, sitenin çevre düzenlemesiyle yakından ilgileniyor, sitenin güvenliğini kontrol ediyor. Okulun yapılmasına da katkı sağlayan Bayrak, öğrenciler okula kısa yoldan gitsin diye, siteden okula bir de yol açtı. Bayrak’ın bu çabaları site sakinlerini memnun ediyor.

 

Kırklareli’nden Sirmen’e destek

TBMM 22. Yasama Dönemi’nde İzmit Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Sefa Sirmen’in mesai arkadaşı olan, Kırklareli Belediyesi Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu’ndan İZGAZ davasında ceza alan Sirmen’e destek mesajı geldi. Sirmen’in yaşadığı durumdan ötürü rahatsızlığını dile getiren Kesimoğlu, “Sayın Sirmen gerek İzmit’te gerekse Kocaeli genelinde yaptığı hizmetlerle adını tarihe altın harflerle yazdırmıştır. Sirmen döneminde İzmit’in su sıkıntısı giderilmiş, kent doğalgaza kavuşmuştur. Sirmen 1989 yılından 2002 yılına kadar yurt genelinde sosyal demokrat, halkçı belediyeciliğin rol model isimlerinden birisi olmuştur. Sayın Başkan 2002 yılından 2007 yılına kadar ise TBMM çatısı altında önemli işlere imza atmıştır. Bu nedenle Sayın Başkan’ın yaşadığı talihsiz durumun geçici olduğunu düşünüyorum.  Kırklareli halkı, Trakyalılar Sayın Sirmen’in yanındadır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Kırklareli’nden İzmit’e kucak dolusu selamlar ve saygılarımı iletiyorum” dedi. Hatırlanacağı gibi Sirmen, geçtiğimiz hafta ameliyat olmuştu. Kendisine geçmiş olsun diyoruz.

 

Ayar, görevi Ergin’e devretti

Kocaeli Muhasebeciler Odası Gölcük Temsilciliği’ni yaklaşık 3 yıldır sürdüren Mali Müşavir Erhan Ayar, temsilcilik görevinden ayrıldı. Muhasebeciler Odası Gölcük Temsilcilik görevine Mali Müşavir  Yasemin Ergin atandı. Ayar, temsilcilik görevini Ergin’e devretti.

 

Cephanelikteki kuş kafesi yakında bitiyor

İzmit Belediyesi tarafından Cephanelik bölgesine dev kuş kafesi yapılıyor. Yapımına birkaç hafta önce başlanan kafesin Eylül ayı içinde bitirilmesi planlanıyor. İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, Cephanelik bölgesine giderek yapımı devam eden kuş kafesinde incelemelerde bulundu. Asırlık ağaçlar, kuş ve su sesiyle binlerce vatandaşın akınına uğrayan Cephanelik’te 75 metrekaresi kapalı 150 metrekarelik bir kuş kafesi yapılıyor. Kafeste kanatlı çeşit çeşit hayvanlar yer alacak. Buraya gelecek yaşlısından çocuğuna herkes kafesteki kuşları seyrederek hoşça vakit geçirmiş olacaklar.

 

Engelsiz Köy Projesi

Gölcük Engelliler Derneği Başkanı Hasan Bat, başkanlıktaki en büyük hedefinin Engelsiz Köy Projesini hayata geçirmek olduğunu ifade etti. Bat, “3 sene boyunca Engelsiz Köy Projesi için uğraşacağız. Gerekli girişimleri başlattık. Bu işin peşini bırakmayacağız. İhsaniye, Yazlık, Hisareyn bu projeye uygun neresi varsa oraya uygulayacağız. Türkiye’de böyle bir yer yok. Hollanda’da var olduğunu biliyoruz. Bizler oraya gidip o köyü yakından incelemek istiyoruz. İnşallah bu isteğimizi gerçekleştireceğiz ”dedi. Engelli vatandaşlarımızın bu proöesine destek verilmeli.

 

Başkan Karaosmanoğlu Yuvacık’a sahip çıkıyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başiskele ilçesi Aşağı Yuvacık ile Yukarı Yuvacığı birbirine bağlayan Yuvacık Fay Hattı yolunda yenileme çalışması başlattı. 8 metrelik yol, 20 metreye genişleyecek ve yaklaşık 2 bin 500 ton asfalt atılarak modern hale getirilecek. Öte yandan Başiskele Malazgirt Sokak’ta asfalt imalatları devam ediyor. Yenileme çalışmalarında yaklaşık bin ton asfalt kullanılarak yol vatandaşların hizmetine girecek. Ayrıca Fakülte Caddesi’ndeki yol yenileme çalışmaları ise önümüzdeki günlerde start alacak. Bilindiği gibi Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Yuvacıklı… Karaosmanoğlu sayesinde Yuvacık’ın bütün yolları sıcak asfaltla kaplandı… Yani, Karaosmanoğlu doğup büyüdüğü Yuvacık’a sahip çıkıyor…

 

Hoş geldin Enfal bebek!

Körfez ‘de ikamet eden Esra-Ozan Durmuş çiftinin nur topu gibi bir bebekleri dünyaya geldi. Özel Körfez Marmara Hastanesi'nde dünyaya gelen bebeğe aile, 'Enfal' ismini verdiler. Yeni doğan bebeği ilk kucağına alanlar ise halası oldu. Sağlıklı bir şekilde dünyaya gelen Enfal bebek, Durmuş çiftinin evine mutluluk getirdi.

 

Market sahibi Tatlı Okutan'ı ziyaret etti

Yarımca'da Hakan Market isimli iş yerinin sahibi Hakan Tatlı, Körfez Milli Eğitim Müdürü İbrahim Okutan'ı makamında ziyaret ederek, bir süre görüştü. Daha çok eğitim konusunun görüşüldüğü ziyaretten dolayı Milli Eğitim Müdürü İbrahim Okutan çok memnun olduğunu dile getirdi. Market sahibi Tatlı’nın görüşmede eğitimle ilgili düşüncelerini Okutan’a aktardığı öğrenildi.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR