Köseköy Sanayi Sitesi taşınır mı?

MAKALEYİ DİNLE

Kartepe’nin en yoğun yerleşim yerlerinden İstasyon Mahallesi’nde yakın zaman içerisinde dal-çık projesinin başlayacağı söyleniyor. Başlayınca da mevcut yolu kullanan araçlar gündeme gelecek. Adapazarı istikametindeki araçlara bir şekilde Dumlupınar Mahallesi üzerinden geçiş verilebilir. Köseköy Küçük Sanayi Sitesi’ne giren araçların durumunun ne olacağını şimdiden kestirmek zor. Biraz zahmetli de olsa bir yolu bulunacaktır elbette.

Aslında herkesin tamamen rahat edeceği çözüm tam da bu esnada yapılabilir. 15-20 sene önce o bölgenin sanayi alanına tahsis edilmesi belki sıkıntı yaratmıyordu,  ama bugünkü haliyle sanayinin orada olması tam bir eziyet. Bölgenin en stratejik yerinde, zamanla yerleşim merkezlerinin tam ortasında kalan alanda koca bir sanayi sitesinin olmasını doğru bulmuyorum. Bu mantık planlama ilkelerine de aykırı, etrafta yaşayanlara da eziyet… Sanayinin kısa sürede başka bir bölgeye taşınmasının doğru olacağını düşünüyorum.

Geçtiğimiz aylarda yapılan bir meclis toplantısında Belediye Başkanı Başkan Üzülmez’in de görüşünün bu yönde olduğuna şahit olmuştum. Kentsel dönüşümün asıl amacı tam da bu değil mi zaten? Üzerinde bina olmayan parselleri bile dönüşüm kapsamına sokmaya uğraşanlar varken, gerçekten bir dönüşüme ihtiyacı olan bu bölgenin işleyişine daha fazla devam etmemesi gerekiyor. Bölgenin daha etkin ve verimli kullanılabilmesi için sanayinin oradan kaldırılması, yetkili idarelerce gösterilecek yere taşınması gerekiyor. Süreç elbette sanayi esnafı ile görüşülerek, onlardan alınacak fikirlere ve isteklere kulak kapatılmadan işletilmeli.

Başkan Üzülmez’in konunun takipçisi olacağını ve en azından yerel seçimlere kadar konu hakkında bir adım atacağını düşünüyorum. Bölge planlaması hakkında ulusal bir proje yarışması açmak çözümün başlangıcı olabilir. Yarışma sonucunda ortaya çıkan birbirinden farklı ve değerli fikirler tartışılır, böylelikle herkes gönül rahatlığıyla dönüşüme destek verir. Az maliyetle çok daha verimli sonuç alabilmenin bu şekilde mümkün olduğuna inanıyorum.

 

Sepaş’ın “Kartepe” kararı

Elektrik açma-kapama, abonelik gibi işlemler Sepaş’ın aldığı bir karar dolayısıyla bundan böyle Kartepe’de yapılamayacak. Nüfusu yüz bini aşan ilçe sakinleri, elektrikle ilgili sorunlarını çözmek için İzmit’e gitmek zorunda. Kamu yatırımlarının yeni yeni gelmeye başladığı ve gelişmeye devam eden ilçede, Sepaş’ın aldığı bu karar oldukça rahatsızlık yaratmış durumda.

Birkaç gün öncesine kadar Kartepe Kaymakamlığı arkasında bulunan binada Kartepelilere hizmet veren Sepaş, binayı tamamen boşaltmış durumda. Pardon, birkaç boş masa ve bir görevli bırakmış giderken. Görevlinin işi de gelenleri İzmit’e yönlendirmek! Şaka gibi… Kocaeli’nin en büyük ilçelerinden olan Kartepe’de Sepaş’ın aldığı bu karara vatandaşın dışında sesini çıkaran kimsenin olmaması da bir o kadar ilginç. Her ne gerekçeyle alınırsa alınsın, bu karar kabul edilemez. Hizmeti vatandaşın ayağına getirmek yerine vatandaşı kendi atağına getirten kafa yapısı bir an önce değişmeli. Zaten bir evrak için birkaç otobüs değiştirmek zorunda kalan vatandaş, bir de İzmit’e gidecek. Yine olan garibana oluyor!

 

 

Derbent yolu canlandırılmalı

Kartepe’de yıllardır gündemde olan ancak bir türlü ilerleme kaydedilemeyen Derbent yolu projesi sonunda tamamlandı. Yaz-kış turizmcilerin uğrak yeri olan Kartepe zirveye ulaşım için oldukça önemli olan bu yolun tamamlanması ile birlikte, bölgede önemli bir hareketliliğin de olması bekleniyor. Kimse Maşukiye’nin öneminin azalacağını filan düşünmesin. Kartepe’nin potansiyeli alternatif 4-5 yolu kaldıracak durumda.

Şahsi kanaatimce, Derbent yolu İstanbullu turizmciler tarafından keşfedilirse, kısa sürede yoğunluğun büyük çoğunu alan bir yol haline gelebilir. Çünkü bu yol zirveye çıkılabilen en kestirme ve düzgün yol. Üstelik Derbent’ten zirveye çıkarken izlediğiniz manzara oldukça büyüleyici. Bir yanda İzmit Körfezi, diğer tarafta Sapanca Gölü… Yakın zamanda yolun çevresinde kaliteli işletmeler de oluşursa, yolun canlanması daha da kolaylaşır. Kısa sürede bu yol hem Maşukiye için, hem de Kartepe için önemli bir değer haline gelecektir.

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR