Egzoz gazı emisyon ölçümünü yaptırdınız mı?

MAKALEYİ DİNLE

Kocaeli’de 3, Türkiye genelinde ise 193 sabit istasyonunda araç muayenesi hizmetlerine ek olarak Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm Hizmeti de veren TÜVTURK’ten bir yenilik daha… Türkiye genelinde sabit istasyonun bulunmadığı 800’ün üzerindeki ilçeye 73 gezici istasyonla araç muayene hizmeti götüren TÜVTURK, bu gezici araç muayene istasyonlarında artık egzoz gazı emisyonu ölçümü hizmeti de verecek.
**
Kocaeli’nde bu hizmetin verildiği Merkez, Gölcük ve Gebze sabit istasyonlarının yanı sıra diğer tüm ilçeleri de belirli tarihlerde ziyaret eden gezici istasyonda egzoz gazı ölçümü hizmeti almak isteyen araç kullanıcılarının, araçlarıyla birlikte sadece ruhsatlarıyla muayeneye gelmeleri yeterli oluyor. Bu işlemin bedeli KDV dâhil 28 TL. TÜVTURK tarafından gerçekleştirilmekte olan ‘Periyodik Araç Muayenesi’nde, egzoz gazı emisyon ölçümünün bulunmaması ‘Ağır Kusur” kapsamında yer alıyor. Emisyon ölçüm işlemi sonucu sınır değerlere uygun çıkmayan araç sahibi, bu duruma neden olan kusuru gidererek ölçümünü bir ay içerisinde herhangi bir ücret ödemeksizin tekrar yaptırabiliyor.
**
Egzoz gazı emisyon ölçümünün araç muayenesi ile bağlantılı olmasına rağmen bugüne kadar bazı ilçelerde ölçüm hizmeti veren bir nokta olmadığı için araç sahipleri ciddi anlamda mağdur oluyor ve araç muayenelerini ilçelerinde gezici istasyonlarda yaptırırken, sadece egzoz ölçüm işlemi için komşu ilçelere veya şehirlere gitmek durumunda kalıyordu. Yeni uygulama bu nedenle birçok araç sahibi için büyük bir kolaylık sağlıyor. Gezici istasyon programı hakkında bilgi www.tuvturk.com.tr internet sitesinden ya da 0850 222 8888 nolu TÜVTURK çağrı merkezinden alınabiliyor.
**
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri ile Emniyet ve Jandarma ekiplerince müştereken yapılacak rutin denetimlerde egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmadığı tespit edilen araç sahiplerine 782.-TL, yönetmelikte belirlenen standartlara aykırı emisyona sebep olan araç sahiplerine de 1.567.-TL idari para cezası öngörülüyor. Egzoz gazı emisyon ölçümü hususi otomobiller için ilk üç yıl sonunda ve devamında iki yılda bir, resmi otomobiller için ilk 2 yıl sonunda ve devamında yılda bir, diğer motorlu taşıtlar için de ilk yıl sonrasında ve devamında yılda bir yapılmak zorunda. Bununla birlikte, trafikte seyreden ve 10 yaşını aşmış motorlu taşıtların her yıl egzoz ölçümü yaptırma zorunluluğu bulunuyor. Traktörler, iki veya üç tekerlekli araçlar ile 1 Ocak 1980 tarihinden önce trafiğe tescil edilmiş dizel motorlu taşıtlar ise egzoz gazı emisyon ölçümünden muaf.

Eski Dostlar, Balcı’yı unutmadı
1966 yılında kurulan ve 46 yıldır toplanan, Kocaeli ve Kocaelispor’u sevenlerin aralıksız bir araya geldiği Eski Dostlar grubu en yaşlı üyeleri Necdet Balcı’yı Hürriyet Caddesi üzerindeki evinde ziyaret etti. Emekli gazeteci Necdet Balcı’ya çiçek veren eski dostların ev ziyaretine; Nasut Kayalı, Mahir Dönmez, Günay Gülcü, Selahattin Öztop, Hilmi Girgin ve Fikret Balcı katıldı.


Kandıra meclisinin yanlışını Kaymakam düzeltmiş…
Kandıra Belediyesi Meclisi Şubat Ayı olağan toplantısını yaptı. Meclis başkanlığını Kandıra Belediye Başkanı Cengiz Kan yaparken, Kâtip Üyeliğini ise Ersin Cici ve Vedat Yiğitoğlu yürüttü. Toplantıda Belediye Yazı İşleri Müdürlüğü’nün 30-01-2012 tarihli 213 sayılı vergi usul kanununun 81. maddesine istinaden bir adet Tadilat Komisyonu üyesi ile ilgili yazısı meclis üyelerinin oylarına sunuldu.
Kandıra Belediyesi’ni denetleyen müfettişler tarafından kurulması istenen “Tadilat Komisyonu” 2011 yılında kurulmayınca, önceki ay gelen müfettiş tarafından bu durum tenkit edilmiş ve Tadilat Komisyonunun kurulması istenmişti. Başkan Kan da meclise sunmuş olduğu Tadilat Komisyonu, meclis üyeleri tarafından tepki ile karşılanmış. AKP Belediye Meclis üyeleri Erkan İşleri, Erdoğan Günay, Rüştü Uygur, Özcan Şenol ve muhalefet meclis üyelerinin tepkisi ile bu maddenin meclise değil Kaymakamlığa taşınması gerektiğini ifade edilmiş. Daha sonra Kandıra Kaymakamı Hazma Erkal aranarak konu hakkında bilgi alınmış. Tadilat Komisyonu’nun Kaymakamlık tarafından oluşturulduğunu, belediyenin bu tür yetkisinin olmadığı öğrenildi. Belediye meclis üyeleri de bu kararın meclisin görevi olmadığını, tekrar bu gündem maddesinin yazı işlerine iadesine oy birliğiyle karar verdi. Yani Kandıra Belediye Meclisi’nin yanlış kararını Kaymakam Hamza Erkal düzelmiş.


Alyansını kaybeden bu numarayı arasın
İzmit Halkevi karşısındaki durakta bir bayan alyansı bulunmuştur.
İçinde tarih ve isim olan alyansı kaybeden kişinin 0 532 2337248 nolu telefonu araması gerekiyor.


Bozdağ’dan Şeker’e övgü
AKP Genel Merkezi’nin kendisine verdiği Yerel Yönetimler Başkan Yardımcılığı görevinin hakkını veren Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, hafta sonu Genişletilmiş Yerel Yönetimler İl Danışma Toplantısı yapmak için Çorum ve Yozgat illerindeydi. Genişletilmiş Yerel Yönetimler Danışma Toplantısı yapmak üzere Yozgat’a geçen Şeker’i Çorum’dakine benzer bir kalabalık karşıladı. Ayrıca Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ da katılımcılar arasındaydı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Bozdağ, “İlyas kardeşimin yerel yönetimlerdeki tecrübesini Yozgat ilimize aktaracağından eminim” diyerek Şeker’e çok güvendiklerini, işinde çok başarılı olduğunu ve Yozgat’ında böyle bir Yerel Yönetimler Koordinatörüne sahip olduğu için çok şanslı olduğunu ifade etti.


Sokak hayvanları unutulmadı
“Hayvanları sevmeyen, insanları sevemez” diye bir söz vardır. Hayvanlara her zaman yardımcı olmalıyız. AKP’li belediyeler hayvanlara bakım konusunda başarılı çalışmalara imza atıyor. Büyükşehir Belediyesi, son yılların en soğuk kışının yaşandığı bu günlerde sokak hayvanlarının gıda ihtiyacını karşılamak için şehrin belli noktalarında besleme çalışmaları yapıyor. Büyükşehir Belediyesi Veteriner Şube Müdürlüğü ile beraber gönüllü hayvan bakıcılığı kartına sahibi hayvan sever görevlisi Ziya Yiğitalp’ın da katıldığı çalışma ile sokak hayvanlarının ağır kış şartlarından etkilenmemesi sağlandı. Özellikle sokak hayvanlarının toplandığı Ketenciler Barajı, Umuttepe, Sanayi Bölgesi, Uzuntarla Kent Ormanı gibi noktalarda sokak hayvanlarına mama verildi. Kedi ve köpekler, verilen kuru mamalar ile olumsuz hava şartlarında aç kalmalarının önüne geçildi. Bu çalışmadan dolayı Büyükşehir Belediyesi’ni kutluyoruz…


TRT, İzmit’i tanıttı
TRT Belgesel’de İzmit’in tarihi ve kültürel değerleri anlatıldı. Hakan Urgancı ve Didem Tolunay’ın sunuculuğunu yaptığı Haydi Meydan programı TRT Belgesel kanalında canlı olarak yayınlandı. Yayın için Kültür Tepesi’nde özel olarak bir alan hazırlandı. İzmit’in pişmaniyesinden Karamürsel sepetine, Hereke’nin halısından Eşme’nin ayvasına kadar Kocaeli’nin simgeleşmiş değerleriyle yöresel yemekler programda detaylı olarak anlatıldı. İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın canlı yayın konuğu olduğu program için Kültür Tepesi’nde özel stantlar da hazırlandı. Başkan Doğan, programda İzmit’in kültür turizm kenti olması için çalıştıklarını belirterek bu konudaki projeler hakkında izleyicilere detaylı bilgi verdi.


10 bin yeni milyoner oldu
Aralık sonu itibarıyla yurtiçi yerleşiklere ait toplam mevduatın yüzde 47'sini 1 milyon liranın üzerindeki hesaplar oluşturdu. Yurtiçinde yerleşiklerin bu mevduat hesaplarında tuttuğu para geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11,3 artışla 313 milyar 453 milyon lira olurken, 1 milyon lira üzeri hesaba sahip olan mudi sayısı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30,7 artışla 44 bin 109 oldu. Yurtiçi milyoner hesaplarında tutulan 313 milyar 453 milyon liranın yüzde 31,9'unu gerçek kişiler, yüzde 56,9'unu ticari ve diğer kuruluşlar oluştururken, yüzde 11,2'si resmi kuruluşlara ait. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) aralık ayı interaktif aylık bülten verilerine göre, toplam mevduatın 667 milyar 688 milyon lirası yurtiçi yerleşiklere, 27 milyar 814 milyon lirası ise yurtdışı yerleşiklere ait.


BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?
İnsanları parmak izinden, köpekleri ise burun izinden tanınıyor.


KONUŞAN FOTOĞRAF:CHP Kocaeli 4.sıra milletvekili adayı Ömer Kurtaş:
Sayın Sefa Sirmen, dernek başkanlığı, kulüp başkanlığı, il başkanlığı, belediye başkanlığı, Büyükşehir belediye başkanlığı, milletvekilliği yaptınız. Verin şu mübarek elinizi bir öpeyim de bana da başkanlık, vekillik bulaşsın.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR