“Kadın insan mı!?”

MAKALEYİ DİNLE

21. yüzyılda yaşıyoruz.

İnsanlık nice devrimler ve evrimler yaşadı. 1948 Yılında dünya ulusları “İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi” ile “sınıf ve cins ayrımı yapmaksızın” tüm insanlar için “asgari temel insan hakları” konusunda hemfikir oldu. Ama, “uygarlık ve insanlık özürlü” Suudi Arabistan’da 23 Şubat 2016 günü düzenlenen seminerin ana başlığı “Kadın İnsan mı?” olarak belirlenmiş!

SUUDİ Sülalesi’nin egemen olduğu bu ülkenin din adamları da “ilginç dini görüşler” açıklıyorlar! “Kadınlar araba kullanırsa bakire kalmaz. Eşcinsellik artar!” diyorlar! “10 yaşındaki kızla evlenilebilir” ya da; “karınızın cesediyle 6 saat içinde seks yapabilirsiniz” diye fetva veriyorlar!

Ortadoğu’da, “İslam adına cihat” yaptığını iddia eden kimi örgütler ve devletçikler, zorla ırzına geçilen kadını taşlayarak öldürüyorlar! Tecavüzcü kırbaç cezasıyla aradan sıyrılıyor!

Ya bizim ülkemizde kadının hali nicedir?

Kız çocuklarının bir kısmı hala ciddi bir eğitim-öğretim göremiyorlar. Okuma-yazma bilmeyen her 10 kişiden 8’i kız çocukları! Bir yandan “Haydi kızlar okula” kampanyaları yapılırken, öte yanda başı örtülü kızların eline “Baba beni okula gönderme. Ahirette o sorular sorulmayacak!” pankartları tutuşturuluyor! Kız çocuklarının cahil, mesleksiz ve çaresiz kalmaları isteniyor!
İş hayatında kadınlar ikinci sınıf insan muamelesi görüyor. Sigortası ödenmiyor, düşük ücret ödeniyor, işten çıkarılacak eleman varsa önce kadınlar çıkarılıyor. TRT’de program yapan din uleması; “Çalışan kadın yuva dağıtır” diye beyin yıkıyor!
Bir başka din bezirganı; “Erkeğin kadın haber spikerini izlemesi caiz değil” diyor!
Kimi sarıklı kimi cübbeli efendiler; “Küçük kız çocuğumdan bile tahrik oluyorum” diyebiliyor! Çünkü aklı aşağılara inmiş!
Okul kitaplarında kadın, “ev işleriyle uğraşan ücretsiz işçi” gibi gösteriliyor! Eşinden ayrılmak isteyen pek çok kadının sonu şiddet ya da ölüm oluyor! Her yıl ortalama 300-350 kadın eşi ya da diğer akrabalarınca öldürülüyor.
Türkiye, “çocuk yaşta evlilikler ülkesi!” Bir üniversitenin araştırmasına göre bu ülkede 181 bin çocuk gelin var!
Bu ülkede kadınlar tecavüze uğruyor ve bu ahlaksızlığın failleri “saygın tutum indirimi” ile kısa sürede serbest kalıyorlar!
Bu ülkede hala “BERDEL” (Karşılıklı kız takası) uygulaması sürdürülüyor!
Bu ülkede kimi siyaset ustaları; “Kadın-erkek eşitliği fıtrata ters” diyebiliyorlar!

Bu akıl ve insaf dışı örnekler ne yazık ki son 10-13 yıldır alenen yaşanıyor!

Aslında, kadına yönelik baskı ve zulüm 1950’lerden itibaren adım adım yükseldi ve bugünlere geldik!

Ama, tüm bunlara rağmen, bu ülkede, Mustafa Kemal’in “Laik Türkiye’sinde” öğrenim gören, mesleklerinde başarılı olan, diğer İslam ülkeleri kadınlarının gıpta ile baktıkları Öğretmen, İş Kadını, Yönetici, Yolcu ve Savaş Uçağı  pilotu, profesör, bilim insanı, edebiyatçı, sinema-tiyatro yönetmeni, Tıp doktoru, Hakim, Diş Hekimi, Eczacı, Arkeolog, Sosyolog ve daha bir çok meslekten başarılı kadınlarımız var.

Onlar, “AYDINLIK BİR TÜRKİYE” nin ürünleri, kişiliklerine ve onurlarına saygılı, özgüvenleri yüksek ve sahip oldukları hakları bir karanlık düzene teslim etmeyecek kadar bilinçlidirler.

Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde;

Rahmetli Annemi ve Anneannemi saygı ve rahmetle anarken, bana 41 yıl boyunca “hayat arkadaşı” ve en büyük desteğim olan eşime saygılarımı sunuyor, henüz bir yaşında olan sevgili torunum Mina’ya  “Aydınlık bir Türkiye’de insanca bir yaşam” diliyor, tüm emekçi kadınlarımıza saygılar sunuyorum.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR