Mutluluğu ve acıları paylaşmak

MAKALEYİ DİNLE

  

 

                30 Mayıs akşamı Kocaeli Sekapark’ta Azerbaycan Haydar Aliyev Kültür Evi’nin bahçesinde açık havada Azerbaycan Cumhuriyeti’nin 96ncı kuruluş yıl dönümünü kutlama amacı ile program yapmıştık.

            Yağmur nedeni ile Sekapark Oteli’nin salonunda etkinliğimizi gerçekleştirebildik.

            Yer değişikliğini duyuramamıza rağmen 925 kişinin katılımı bizi mutlu kıldı.

            Bu gecede Soma’da hayatını kaybeden 301 kardeşimizin ruhlarına Kuran-ı Kerim okutarak acıları içimizde yaşayarak paylaşmaya çalıştık. Ruhları şad olsun.

            Azerbaycan Diaspora Bakanlığından gelen Genel Müdür Fuzuli Bey Azerbaycan’ın bu konuda hassasiyetlerini belirterek acılı ailelere başsağlığı ve ölenlere rahmet dilediler.

Azerbaycan Ankara Büyükelçiliğinin, Kars Başkonsolosluğunun mazereti nedeni ile katılamayan milletvekillerinin telgrafları okundu. İstanbul Başkonsolosluğu temsilen Konsolos Nuri Guliyev katıldı.

            Semazen gösterilerinden sonra Azerbaycan’dan gelen saz ekibi hoşa giden ortak havaları yansıtan müzik ziyafeti çektiler.

            “Bir Millet, İki Devlet” olmanın özelliği ve bilinci her zaman olduğu gibi burada da hâkimdi.

            Kardeş Azerbaycan’ın Cumhuriyet Bayramını tebrik ediyor nice mutlu yıllara dileğimle bize güç kuvvet veren dost ve davetlilerimize teşekkür ediyorum.

           

                                     SOCAR TÜRKİYE BAŞKANI

 

            Bildiğiniz gibi Socar Azerbaycan petrollerini simgeler. Socar’ın Türkiye CEO su Kenan Yavuz Bey’dir. İstanbul’da yaptığı konuşmasında Socar’ın bu ana kadar Türkiye’de yaptığı yatırımın toplamı 35 milyar dolardır. Yatırım devam ettiği için bu rakamda git gide artmaktadır.

            İzmir’de on bin kişinin istihdam edileceği büyük bir yatırım devam ediyor. Kenan Bey’in her dakikası programlı olmasına rağmen geçte olsa kutlama programımıza teşrif ettiler. Türkiye-Azerbaycan ilişkilerine verdikleri önemi açıkladılar.

            “Petrol Şirketi SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz, kardeşliğin sadece lafla olmadığını bu kardeşliği ete kemiğe büründürmek ve ekonomik köprülerle birbirine bağlamak gerektiğini vurgulayarak, bu sayede iki ülkenin bayraklarını gelecekte daha da yukarılara taşıyabileceklerini söyledi.

            Azerbaycan Cumhur Başkanı İlham Aliyev ve Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde çok önemli projeler gerçekleştiğine dikkat çeken Yavuz, “Türkiye Şahdeniz’de çok büyük bir ortak oldu. Yüzde 19 hisseyle Şahdeniz’deki doğalgaz hisselerine ortak oldu ve BOTAŞ da TANAP’taki hissesini yüzde 20’den yüzde 30’a çıkardı. Bu milyarlarca dolarlık yatırım anlamına geliyor” ifadesini kullandı.”

            Kenan Bey İstanbul’ a gittiğini iki gün sonrasında bir mesaj göndererek bizleri tebrik edip, iki ülkenin geleceğine hep beraber hizmet etmeye devam edeceğimizi belirterek, destek vereceklerini ilettiler.

            Kendilerine başarı dileklerimle teşekkür ediyorum.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR