Cehaletin güzelliği!..

MAKALEYİ DİNLE

Cehalet, güzel bir niteliktir!

Bilgili olmak, gerçekleri görebilmek, hele ülke sorunlarıyla ilgilenip fikir üretmek kötü bir niteliktir! Mutsuz olursunuz, “başbelası” ya da “terör destekçisi” olursunuz, kumpasa gelir cezaevini boylayabilirsiniz!

Cehalet güzeldir!

Bilgiden yoksun insan, “güce boyun eğer” ve sırtı yere gelmez! Kapısında erzak ve kömür eksik olmaz! Bir şeyler düşünmesine gerek yoktur! “Efendileri” onun için en iyisini düşünür ve yapar. Cahilin bildiği tek şey “koşulsuz itaat” etmek ve efendisinin ard tarafının kılı olmaktır!

Cehalet “hurafelerle beslenir.”

“Din” adına söylenen yalanlardır hurafeler!

Kimi-hocaefendi- kılığına girmiş şeytanların “beleş yaşamak” için uydurdukları ve korkuttukları” yalanlardır hurafeler.

Biraz zahmet ederseniz, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın “HURAFELER LİSTESİ” içinden hurafe seçebilirsiniz!

Ben bazılarını seçtim;

Kısmeti kapalı kızın kısmetinin açılması için gece çeşmeyi açık bırakmak gerek! ( Fatura gelince babanın hışmına da hazır olmalı!)
Gelinin kucağına erkek çocuk verilince çocuğu erkek olur! (Benim kayınvalide dördüncü kızdan sonra, bizim Kayra doğana kadar  bir daha erkek çocuk almamış kucağına!)
Nikah masasında kim ötekinin ayağına basarsa onun sözü geçer! ( Kadına yönelik şiddetle tanınan bir ülkede bu eylem ne kadar geçerli olabilir?)
Küçük çocukların üzerinden biri atlarsa o çocuğun boyu kısa kalır! ( Ben galiba böyle bir eylemin kurbanıyım!)
Sağ elin kaşınırsa para gelir, sol elin kaşınırsa para cebinden para çıkar! Ayak altın kaşınırsa yola gideceksin demektir!          ( Bunu uyduranın da sırtı kaşınıyor olmalı!)
Başına kuş pisliği gelirse piyangodan büyük ikramiye senindir!    ( Ulusça başımıza her gün ediliyor, başımıza gelmeyen kalmıyor!)
Türbe, yatır gibi yerlerden medet ummak, buralarda mum yakmak, çaput bağlamak…( Sarıyer’deki Telli Baba’ya gitmeyen gelin var mı? Ya “Müslüman’ım” diyerek kiliselerde mum yakanlara ne demeli?)

Belki kimimiz gülüp geçiyoruz ama ülkemizde bu tür hurafelerin müşterisi çok! Hem de pek çok…

Bakın, Nisan ayı geliyor; 23 Nisan’da Büyükada’daki Aya Yorgi kilisesine “Müslüman akını” yaşanacak! Dilek tutacak din kardeşlerimiz! Kimi eş, kimi iş, kimi ev, kimi para dileyecek! Kilise’ye ulaşmak için uzun bir yokuşu çıkacaklar. Aşağıdan yukarıya ip bağlayıp çekecekler. Sonra kilisede mum yakıp dilekte bulunacaklar!

Allah kabul etsin!

Kim ne derse desin, cehalet güzel şey kardeşim!..

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR