Kandıra’da talep görmeyen konutların fiyatı düşürüldü

MAKALEYİ DİNLE

 

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi  Başkanlığı (TOKİ) tarafından Kandıra’ya yapılacak olan konutlara, vatandaşın fiyatı yüksek bulması nedeniyle beklenen rağbeti göremedi.

İndirim konusunda ilçenin belediye başkanı Ünal Köken TOKİ ile görüştü. İndirim talep etti. Ancak gelen indirim vatandaşı memnun etmeye yetmedi.

Kandıra’da düşünülen proje de yer alacak iki tip konut bulunuyordu. Bunlardan birinin fiyatı 112 bin TL’den 96 bin 600 TL’ye diğeri ise 159 bin 500’den 141.600 TL7ye çekildi.

Küsuratlı rakamları görünce, TOKİ ve Köken arasındaki pazarlığı, ne kazan kıran kırana yapıldığını anlamak mümkün.

Kandıra’da yapılacak olan bu yeni tip konutlardan almak isteyenler B1 tipi  2+1 konutlar  için dört bin TL C Tipi 3+1 konutlar için ise altı bin TL başvuru bedelini 30 eylül’e kadar Ziraat bankasına yatırması gerekiyor.

TOKİ’nin Kandıra’da yapmak istediği konutlara bugünden sonra ilgi artar mı?

Evet artar.

Ancak beklenilen yine yakalanmaz. Yapılan indirim yeterli değil. Kandıralılar, bu fiyatları beğenmedi.

 

 

 

Kod adı JV, 2015’de geliyor

Hyundai Assan Alikahya Fabrikası’nda şu sıralar tatlı bir heyecan var. Fabrika yöneticileri ve işçileri yeni model Hyundai’yi görücüye çıkartmaya hazırlanıyor. Yeni aracın kod adı JV, İ-20’nin devam serisi olması planlanan araç, otomobil meraklılarının sabırsızlıkla beklediği bir model. İlimizde üretilecek olan araçtan bugüne kadar 8 adet yapıldı. Test sürüşlerine başlayan yeni Hyundai’nin İ-20’den bile daha çok tutacağı şimdiden söyleniyor.

Yılsonuna doğru seri üretimi başlayacak olan JV’nin 2015 başında piyasaya çıkması bekleniyor. Hyundai’nin bu yeni modelini merakla bekliyoruz.

 

 

Karamürsel’de ki Atatürk heykeli

tartışma konusu oldu

 

Karamürsel Beledilesi tarafından eski beledîyle binasının önündeki tören alanına yapılan Atatürk heykeli tartışmalara neden oldu. Karamürselliler heykelin Mustafa Kemal Atatürk’e benzemediğini söylüyor. Atatürkçü Düşünce Derneği Karamürsel Şube Başkanı Münteha Purut’ta Karamürselliler gibi düşünüyor. Konuyla ilgili belediyeye yazılı başvuru yapan ADD, aynı zamanda heykelin 1 metre yükseltilmesini istiyor.

 

Tarhan, Hegsagone  Hotel’i satın aldı

Geçtiğimiz mart ayında yapılan yerel seçimlerde CHP’nin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan sanayici Tahsin Tarhan, otelcilik işine girdi. Tarhan Zeki Etyemez’e ait olan Hegsagone Hotel’i satın aldı. Tarhan’ın bu oteli 5 yıldızlı bir otele dönüştürmek istediği kulaktan kulağa konuşuluyor.

 

 

İzmit Belediyesi’ne plaketli teşekkür

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın Kandıra Sarısu’da gençlerin hizmetine sunduğu kamp büyük ilgi görüyor.

12-18 yaş grubundan gençlerin ücret ödemeden konaklayıp sosyal ve kültürel faaliyetlerde bulunduğu İzmit Belediyesi Sarısu Gençlik Kampı, bir proje çalışması için Kocaeli’ye gelen Macar grubunu da ağırladı. Macaristanlı grup eşsiz denizi, kumu ve doğasıyla ünlü kamptan son derece memnun kaldıklarını söylediler. Konuk heyet bu memnuniyetlerini Başkan Doğan’a plaket vererek teşekkür etmek istedi. Başkan Doğan’ın belediye dışında bulunması ve yoğun programı nedeniyle projenin Kocaeli sorumluları Karamürsel 100.Yıl Endüstri Meslek Lisesi öğretmenlerinden Ahmet San, Ali Kolayel, projenin İstanbul sorumluları Seçkin Koç, Hüseyin Aygün ile proje Avrupa Macaristan sorumlusu Katarina Szırak’ı,  Belediye Başkan Yardımcısı Güray Oruç ağırladı. Başkan Doğan adına teşekkür plaketini alan Oruç”  Belediye Başkanımız gençlerimize büyük önem veriyor. Onun içinde gençlere yönelik çalışma ve projelere her zaman destek oluyor. Sarısu’daki kampımız sayesinde her yıl binlerce gencimiz tatil yapma imkanı buluyor” dedi.

 

Cumhuriyet Parkı bakıma alındı

 

İzmit’te vatandaşların en çok tercih ettiği yerlerden biri olan Cumhuriyet Çocuk Parkı genel bakımdan geçti. Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerince parkta uzayan çimler biçildi, havuzların bakımdan geçirildi, yeni mevsimlik çiçekler dikilip, oturma banları elden geçirilip oyun aletlerinin boyası yapıldı.  Belediye yetkilileri, Cumhuriyet Çocuk Parkı’nda her gün rutin bakım ve onarım çalışması yapıldığını, parkta sorun olmaması için adeta seferber olduklarını da söylediler.

 

 

DSP’ basına iftar verecek

DSP Kocaeli İl Yönetim Kurulu, gazetecilere iftar yemeği verecek. Aynı zamanda basın toplantısının da yapılacağı iftar yemeği İzmit Öğretmenevinde bugün gerçekleşecek. 

 

 

Ziraat Bankası’nın ATM’leri  ihtiyacı karşılayamıyor

 

Teknoloji gelişse de banka şubelerinde yaşanılan çile bir türlü bitmiyor.  Eskiden emekli maaşı kuyrukları vardı banka önlerinde…

Kuyruklar azalsın diye ATM’ler çoğaltıldı. Şimdi ise tüm kuyruk ATM önlerinde…

Özellikle Ziraat Bankası ATM’lerini boş görmek pek mümkün değil. Para yatırmak için ATM önlerinde kuyruğa giren vatandaş, güneşin alnında kendisine sıra gelmesini bekliyor.

Eskiden en azında banka şubesinin içinde klimalı salonda bekliyorduk.

Sınava girecek vatandaş, fatura ödeyecek vatandaş, kira ödeyecek vatandaş, hepsi ATM kuyruğunda.

Hemen her türlü harcın yatırıldığı Ziraat Bankası ATM’leri yeterli değil. Kent merkezinde ATM’lerin artırılması gerekiyor. Eylül’de ön lisans mezunları için yapılacak olan KPSS sınavına gireceklerin uyuz kuyruklar oluşturduğu ATM’lerde sıra beklemek, herkesin harcı değil.

 

Bahri Odabaş’ın, Bakan Işık’a  yazdığı mektubu gördünüz mü?

 

 

 

Bakan Fikri Işığa açık mektup, başlığıyla, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’a bir mektup yazan MARSİAD başkanı Bahri Odabaş, bakın bu mektupla nasıl içini dökmüş;

“Sayın Bakanım, bakan olduğunuz günden itibaren size çok yazı ve mektuplar gönderdim. Amacım yüz binlerce insanımıza iş imkanı sunacak projelerimizin önündeki siyasi engellerin kalkmasını talep etmekti.

Hiç birine cevap bile vermediniz, sonuç alamadığım takdirde başbakanlık önünde eylem yapmak zorunda kalacağımı ifade etmeme rağmen aldırmadınız!(Kararlıyım, yapacağım!)

Sizden önceki Bakan Nihat Ergün’e yazdığım son mektubu ekte sunarak, makamların geçici olduğunu, eserlerin kalıcı olduğunu, Kocaeli ve Türkiye’ye örnek olabilecek projelerimizin önünü açarak bir eser bırakmanızı talep ettim. Bu eser için sizden para, pul, arsa vs. isteyecek değilim, sadece iki dudağınızın arasından çıkacak bir evet sözüdür!

Bizi bir dinleyip Projelerimizin uygun olmadığını söyleseydiniz , eyvallah bizim doğru bildiğimiz başkası tarafından yanlış olabilir der saygı duyardık.

Bir sanayi bakanı olarak bu kadar büyük projeler ortaya koyan bir sanayiciyi, esnafı, iş adamını ve bunların temsilcisi konumunda olan bir sivil toplum kuruluşunu dinlemeden, değer vermeden nasıl başarılı olacağınızı merak ediyor, bu yanlışınızdan dönmenizi rica ediyor, size bu yetkiyi veren halkımızı haberdar etmek istiyorum. Saygılarımla.”


 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bülent Ekinci - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR