Başkan Üzülmez ile ikinci yıl biterken-2

MAKALEYİ DİNLE

Geçtiğimiz hafta yerel seçimlerin ardından geçen iki yıllık süreyi değerlendirmeye başlamıştık. Aslında geçen süre, yazı dizisi şeklinde sürdürülebilir. Ama bu yazıda toparlamaya çalışacağım. Sadece belediye başkanı Hüseyin Üzülmez’in değil, ilgili birimlerin de çalışma performanslarına değinmeye çalışacağım. Biraz da enlere değineceğim. En önemli hizmet, en başarılı birim, en akılda kalan olay, en iyi sosyal sorumluluk projesi gibi. Sosyal sorumluluk demişken aklıma dağıtılan bisikletler geldi. Buradan yola çıkarak, Kartepe’de bana göre yapılan en önemli hizmetin tasarruf olduğunu söyleyebilirim. Bazılarına anlamsız gelebilir, hadi canım bu da hizmet mi diyebilir ama benim için en önemli hizmet tekrar ediyorum tasarruflardır. Yani kamu kaynaklarının har vurup harman savrulmamasıdır. Yani tüyü bitmemiş yetimin parasının korunup kollanmasıdır. Kartepe’de artık ahbap çavuş ilişkisiyle değil, hak ve adalet çerçevesinde işler yapılmaya gayret ediliyor. En azından niyet ve amellerin bu yönde olduğunu düşünüyorum. Her yıl dağıtılan yüzlerce bisiklet tasarrufun ne denli önemli olduğunu gösteriyor. Yine belediye bütçesiyle yapılan sağlık hizmetleri, kadınlar için açılan spor merkezleri, bilgi evlerine yönelik ciddi yatırımlar gibi birçok hizmet Üzülmez döneminde yapılmaya başladı. Bir çırpıda aklıma gelen işler. Rutin hizmetlerin yanında yapılan bu hizmetleri de hayli önemli buluyorum. Bu gibi şeyleri yapmak zorunda olmayan belediye yönetimi, sağladığı ek kaynaklarla bu hizmetleri rahatlıkla yapabiliyor. Gelen kaynak verimli kullanılınca hizmet, ama bisiklet, ama sağlık, bir şekilde geliyor.

 

Tasarruflar güzel de, Kartepeli olabilmek için gereken adımların yeterince atılmadığını görüyorum. Beldeleri kaynaştıracak sosyal ve kültürel faaliyetler yeterli düzeyde yapılamıyor. En önemli sosyal çimento olması gereken sporda bile bırakın kaynaşmayı neredeyse düşman olan kulüplerimiz var. Bu konudaki eksiklikler bir şekilde giderilmeli muhakkak.

 

Yeni otobüsler ile ulaşım konusunda biraz rahat nefes alınsa da, dağınık bir coğrafyaya sahip olan Kartepe’de beldeler arası ulaşım oldukça zor. Bu konuda da vatandaşı rahatlatacak adımlar atılmazsa sıkıntı her geçen gün daha da büyüyecek. Ulaşım demişken, Köseköy-Uzunçiftlik arasında yapılan yürüyüş yolunda da sona gelindiğini görmek sevindirici. Hummalı bir çalışmayla yol bitirilmeye çalışılıyor. Bu yolun önemi zamanla anlaşılacak. Yıllardır birbirinden kopuk gibi gözüken Uzunçiftlik ile Köseköy bu yol vasıtasıyla birbirine bağlanmış oluyor.

 

Uzuntarla’ya düşünülen Doğal Yaşam Parkı Projesi de yakında başlayacak. Böylelikle bölgenin cazibesi bir kat daha artacak.  Ve  en önemli projelerden biri olan teleferik... Bu projenin hayata geçirilmesi belki zaman alacak, belki sıkıntılar olacak ama yapılmasıyla birlikte bölgede ciddi bir hareketliliğin olacağı aşikar. Yakın zaman içinde tamamlanacak olan kaymakamlık binası ve ihalesi yapılacak olan yeni belediye hizmet binasının yapımına başlanması ile birlikte kent meydanına kavuşulacak olmasının da ilçe olma yolunda atılacak en önemli adım olduğunu vurgulamak gerekir.

 

Özet geçmeye çalışıyorum. Hani akılda hangi projeler kaldı ya da neler yapılacak gibi düşününce bunlar akıla geliyor. En önemli olay olarak kent mezarlığı ve yeni Fen İşleri Hizmet Binası tartışması geliyor aklıma. Bu konuda son durum nedir bilmiyorum ama düşünülen bölgede özellikle mezarlık ihtiyacının olduğu bir gerçek. Gönül ister ki bunca tartışma yaşanmadan her şey yolunda ilerlese. En önemli hizmetin tasarruf olduğunu, en önemli olayın mezarlık tartışması olduğunu belirttikten sonra en başarılı birime gelelim. Kamuoyunda gözlemlenen, en başarılı birimin Zabıta Müdürlüğü olduğunu söyleyebilirim. Bunun yanında Sosyal İşler Müdürlüğü’nün son günlerde başarılı çalışmalara imza attığını da ifade edeyim.  Birçok meclis üyesinin varlığı ile yokluğunun belli olmadığı şu dönemde başkan Üzülmez’e en çok destek verecek olanlar şüphesiz belediye çalışanlarıdır. Başta başkan yardımcıları olmak üzere ilgili tüm müdürlükler ve personelin üzerine düşeni yapması gerekiyor.

 

Son olarak… Başkan Üzülmez’in heyecanlı, üretken isimleri sahaya sürmesi gerektiğini düşünüyorum. Gerekli eğitim ve seminerlerle personelin verimliliği arttırılmalı. Takım oyununu bozan isimler çarkın dışına çıkartılmalı. Amaç hizmet etmekse, Allah rızasıysa, bu konuda gerekirse neşteri vurmalı. Elma içindeki kurtları ayıklamalı.  Üzülmez bundan sonraki süreçte tenekeyle altını karıştırmaz ve ona göre adım atarsa, bu satırlarda çok daha iyi projeleri konuşuyor oluruz.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR