Bakü'de dördüncü kurultayımız

MAKALEYİ DİNLE

Her iki veya en geç üç yılda Bakü’de büyük bir kurultay yapılmaktadır. Bu yılda 2-5 Haziran tarihleri arasında yapılacak. Sizler bu yazıyı okurken biz orada olacağız.

57 ülkeden teşkilat temsilcileri davetli olup 1500 kişi civarında davetli çağrılmıştır. Bunun yanında Parlamentolar Arası Dostluk Grubu başkanları, seçkin ve konusu ile alakalı bilim adamları davetliler arasındadır.

Türkiye’den;  Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu üyelerinin yanı sıra federasyona kayıtlı derneklerin başkanları da kurultaya iştirak edeceklerdir.

Kurultay iki gün sürecektir. Dört ana başlık üzerinde değişik fikirlerin, önerilerin sonucunda redaksiyon komitesi ana hatları ile sonucu bir kitapçıkta yayınlayacaktır.

Birinci panelin konusu Ermeni Devleti, Ermeni Diasporası ve destekçileri olan devletlere karşı Azerbaycan-Türkiye Diasporası’nın faaliyetleri, nasıl ve ne şekilde olmalıdır.

Azerbaycan’ın işgal edilen toprakları üzerinde, Dağlık Karabağ’da uygulanan oldubitti hareketlere karşı hangi adımlar atılması gerekir.

İkinci panel; Geçmişin tecrübesi, muasır düşünce ile Azerbaycan Diaspora hareketlerinde gençlerin konumu, görevleri neler olmalıdır? Bu konuda izlenecek stratejiler.

Üçüncü panel; Büyük devletlerin duygu, düşünce ve etki alanlarına karşı, ekonomik, kültürel ve siyasal (alınması gereken) tedbirler ne olmalıdır.

Bu konu ile ilgili izlenecek stratejiler ve devlet politikaları.

Dördüncü panel; Dünyanın değişik ülkelerinde değişik amaç ve nedenler ile bulunan Azerbaycan vatandaşlarının bulunduğu ülkeleri siyasi ve sosyal hayata hazır olmaları, uyum göstermeleri konuları tartışılacak, pratikten örnekler verilerek akademik düzeyde tedbirler, öneriler ve strateji belirlenmesi.

Kurultayın açılış konuşmasını Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev yapacaklardır.

Her panelde 7-8 teşkilat başkanı konuşma yapacaklar. Diaspora konusunda bir konuşma da ben yapacağım.

Federasyon olarak bugüne kadar yaptığımız etkinliklerimizi anlatacağım. Arzu edip yapamadıklarımızı nedenleri ile açıklayacağım.

Eksiklerimizi, Azerbaycan Devlet Bakanlığından beklentilerimizi sıralayıp bazı uygulamadaki noktaları da eleştirmeyi ihmal etmeyeceğim.

Diasporanın daha başarılı olması için yapılması gereken projeleri dile getireceğim.

Türkiye Azerbaycan Diasporası özellikle yurtdışında geçmişe göre daha fazla birliktelik yaptıkları her alanda görülmektedir. En son Almanya’nın “sözde soykırım” kararı alma girişimini protesto eden Almanya yürüyüşünde Azerbaycan bayrakları ile katılımcılar hepimize moral ve güç verdiler.

Dönüşümde kurultay ile duygu ve düşünceleri geniş olarak açıklamak ümidi ile kurultayın başarılar getirmesini diliyorum. 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR