Garibanın ekmeği ile oynamayın!..

MAKALEYİ DİNLE

Onlar, sabahın alacakaranlığından itibaren sokak sokak dolaşıyor, ekmeğini hurda kağıt ve kartondan çıkarmaya çalışıyorlar.

İki tekerlekli bir taşıyıcı üzerine monte ettikleri devasa çuvalı hurda kağıtla doldurup satabilirlerse yarım yamalak da olsa karınları doyabiliyor.

Onların sayısı az değil. TUİK verilerine göre 500 bin kişi yani yarım milyon Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı.

Onlar, yoksul ailelerde dünyaya gelmenin ağır faturasını ödüyorlar! Yoksul insanın çocuğu –istisnalar olabilir- kolay kolay okuyup meslek ve iş sahibi olamaz. İşsizdir, sosyal güvencesi yoktur.

Ama o da bir İNSAN ve T.C.Vatandaşıdır.

Sosyal Devlet’i yok ettikleri için, Devlet bu insanların iyi bir eğitim görebilmeleri için bir şey yapmaz! Belki seçim zamanlarında oylarını alabilmek için kapılarına erzak torbaları konur! Belki, kötü kaliteli kömür verilir! Yeşil Kart’ı varsa, yarım yamalak bir sağlık hizmeti alabilir. Yoksul insan zaten uzun bir yaşam da süremez!

Başına gelenlerin “gerçek nedenini” bilemediği için “KADER” diye sineye çeker.

Ve o insanlar sokak sokak dolaşıp hurda kağıt-karton toplayamazsa aç kalır!

Aç insanın neler yapabileceğinin hayal sınırı yoktur!

Her gün gazetelerde örneklerini görüyoruz; geçim sorunu yüzünden çaresizlik batağına düşen pek çok insan can alıyor ya da kendi canına kıyıyor!

Peki, kağıt-karton toplama işi ile ekmeğini çıkarmaya çalışan bu gariban insanların sorunu nedir?

AKP iktidarı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2011 yılında “Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği’ni çıkardı.

Bu yönetmeliğe göre, atık toplama alanında “maddi külfeti olan lisans zorunluluğu” geldi. Dolayısıyla, büyük şirketler bu işe girdiler.

Kendi çapında “Katı Atık Deposu” işletmesi sahibi olanların pek çoğu, maddi koşulları yerine getiremedikleri için “yasadışı” konumuna düştüler! Onlara hurda kağıt toplayan garibanlar da “yasadışı” görülüyorlar!

Sokak sokak dolaşıp üç beş kuruş kazanmak için sabahtan akşama çalışan toplayıcılar yakalandıkları takdirde 20 bin TL., onlardan kağıt alan ama lisans alma gücü olmayan depo işletmecisi de 140 bin liraya kadar ceza ödeyecekler!

Peki, Devlet bu insanlara iş olanağı sağlayacak mı?

Anayasamızın 49. Maddesine göre; “Çalışma, herkesin hakkı ve ödevidir.Devlet, çalışanların hayat seviyesini yükseltmek, çalışma hayatını geliştirmek için çalışanları ve işsizleri korumak, çalışmayı desteklemek, işsizliği önlemeye elverişli ekonomik bir ortam yaratmak ve çalışma barışını sağlamak için gerekli tedbirleri alır.”

Siyasi iktidar bu “Anayasal Görevini” yapıyor mu?

Hayır, tam tersini yapıyor!

Ekmeğini çöpten-hurdadan çıkaran, işe-aşa ihtiyacı olan garibanın ekmeğiyle oynuyor!

Bu mu ADALET?

Zengine destek olup yoksulu tekmelemek mi adalet?

Bu adaletsizliğin farkında mısın EY MİLLET!..

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR